Nepokoj pri dojčení

Veronika    31.08.2016, 08:50

Moja polročná dcérka je pri dojčení veľmi nepokojná. Asi od troch mesiacov pri každom druhom, treťom dojčení ku koncu mrnká, plače, kope nohami, akoby ju pri pohnutí čriev bolelo bruško. Často sa potom odtŕha od bradavky a znovu prisáva, až jej napokon bolesť alebo niečo nedovolí sa prisať a dojčenie končí plačom. Tiež si zvykla ťahať ucho či škriabať oko. Najnovšie si však chytí vlasy a ťahá ich aj s kožou, až to vyzerá veľmi bolestivo. Prípadne škriabe nechtami plachtu (dojčíme sa v ľahu). Neviem si tieto príznaky nijako vysvetliť. S čím môžu súvisieť? Prisatá je správne aj priberanie je v poriadku. Dojčím na požiadanie. Ďakujem.

Milá Veronika,

v tejto situácii je možné urobiť kroky, vďaka ktorým by sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka tak, aby mohlo byť naďalej výlučne dojčené a aby začalo priberať a je vysoko pravdepodobné, že tieto kroky by zlepšili aj nespokojné správanie bábätka pri dojčení. Tieto kroky je dôležité robiť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá by sa na dojčenie pozrela a vedela by presnejšie posúdiť, čo sa deje:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Správanie bábätka pri dojčení, pri ktorom je počuť tráviace pochody v brušku a bábätko sa pri dojčení odťahuje, naťahuje bradavku, odsaje sa, znova sa prisáva, plače a odmieta sa prisať úplne sa často vyhodnocuje ako bolesť bruška, pretože to tak vyzerá. Ak sa však toto správanie vyhodnocuje spoločne s pozorovaním dojčenia a pitia na prsníku, potom je vo veľkej väčšine prípadov zjavné, že toto správanie najčastejšie súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Typický čas, kedy sa toto správanie začne akútnejšie prejavovať, je okolo 2-3 mesiaca a tiež je typické, že toto správanie je výraznejšie poobede a večer, kedy je už bábätko unavené a menej tolerantné a takisto je typické, že je toto správanie menej výrazné v čase, kedy je bábätko v polospánku – pri precitaní alebo napr. pri dojčení v noci.

Spoločne s poradkyňou pri dojčení by ste mali prejsť možné príčiny zníženia tvorby mlieka, okrem nesprávneho prisatia. Jednou z častých príčin, pre ktoré sa zníži tvorba mlieka, je používanie cumlíka, fľaše a klobúčikov pri dojčení. Ďalšou častou príčinou je začatie užívania hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

Spoločne s poradkyňou by ste mali urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a správne prisatie je kľúčové preto, aby sa začali bradavky hojiť a postupne prestali bolieť. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je však vysoko pravdepodobné, že ak urobíte kroky pre zlepšenie prisatia a zvýšenie príjmu mlieka spolu so zvýšením tvorby mlieka, dokrmovanie nebude potrebné.

3) V tejto situácii je kľúčový krok zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Tipy pre zintenzívnenie fyzického kontaktu s dieťaťom:

  • Buďte stále s dieťaťom.
  • Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
  • Spite s ním v posteli.
  • Umožnite mu kontakt koža na kožu.
  • Okúpte sa s ním.
  • Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči), nie s cumlíkom, alebo v kočíku.
  • Sústreďte sa viac na dieťa ako na domáce práce, prípadne iné okolnosti, ktoré vás odpútavajú od dieťaťa.
  • Pozitívne s ním komunikujte: rozprávajte sa s ním, spievajte mu, usmievajte sa, udržujte pritom očný kontakt.
  • Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď. Naučte sa spoločne s poradkyňou, ako mu po prisatí pomôcť zvýšiť príjem mlieka.
  • Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
  • Na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
  • Pri pokusoch o dojčenie odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.

Okrem toho vám vo veku vášho bábätka výrazne môže v zlepšení dojčenia pomôcť aj zavedenie príkrmov.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepokoj pri dojčení