Dojcenie v 18 mesiacoch a neprospievanie

Silvia    23.11.2016, 11:27

Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor. Mám takmer 18-mesačnú dcérku, ktorú dojčím. Príkrmy sme začali podávať okolo 5 - 6 mesiaca, ale nikdy nebola ich veľký fanúšik. V podstate ochutná všetko, ale nikdy nemľaskala, keď videla niekoho jesť, nikdy si nepýtala z nášho taniera... Do dnes zje pomerne málo v porovnaní s rovesníkmi. Ja sa jej snažím podávať pestrú stravu, kvalitné mäsko, zeleninku, veľa ovocia... Odmieta mi mliečne produkty (jogurty, syry, tvaroh a pod.), ale pokúšam sa stále a napríklad s jogurtom je to už lepšie, s banánom zje pár lyžičiek. Má rada sušené ovocie, takže som jej okrem samotného ovocia začala dávať aj také tyčinky zo sušeného ovocia s rôznymi semienkami a pod. V podstate tak zobká čo to celý deň, ale že by si vyslovene pýtala jedlo, alebo že by zjedla celú porciu, to sa povedať nedá. Donedávna dokonca nezjedla nič, len materské mlieko (v období 12 - 14 mesiacov). Boli sme u doktorky na kontrole, a keď ju odvážila a zistila, že za posledných 6 mesiacov pribrala len 300 g (teraz váži 8,2 kg), veľmi dôrazne mi odporúčala, aby som prestala dojčiť, pretože tým ubližujem svojmu dieťaťu, ktoré je hlboko podvýživené. Samozrejme mi to názorne ukázala na tej neomylnej krivke, ktorú jej asi vypľul nejaký múdry program. Vraj keď si naplní bruško mliekom, tak nepociťuje hlad, a preto nechce jesť. Nezabudla mi pripomenúť, že od 10 mesiacov dieťa už mlieko nepotrebuje a je to skôr len o tom pute, takže v 18 mesiacoch by už malo byť dojčené max. ráno a večer, čo mi napísala aj do správy, a to boldom a s tromi výkričníkmi. Ja aj partner sme nízky, v detstve sme mali problémy s priberaním, ja som dokonca chodila na B12, aj na liečení som bola, ale pritom do dnes vážim sotva 48 kg, aj keď zjem ako drevorubač. Netreba pri "diagnóze" neprospievanie dieťaťa brať do úvahy aj psychomotorický vývin dieťaťa a genetickú predispozíciu? Moja dcéra je veľmi živá, stále je v pohybe, všetko ju zaujíma, stále vystrája. Mám kontaktovať nejakého odborníka na výživu? Vopred ďakujem.

Milá Silvia,

prospievanie dojčených detí je dôležité vyhodnocovať podľa tabuliek dojčených detí. Z dvoch údajov o hmotnosti nie je možné posúdiť, či dcérka priberá dostatočne, ale čisto teoreticky je možné, aby dievčatko v 18. mesiacoch malo 8200 g. Percentilové grafy sú vyjadrením normálneho rastu detí. A niekto (niekto úplne normálny) musí byť na 99. percentile rovnako ako niekto (niekto úplne normálny) je na 3. percentile (čo znamená, že priberá oveľa menej).

Odporúčame vám skontaktovať sa osobne s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a prejsť s ňou všetky údaje o priberaní bábätka doposiaľ a o tom, ako prebieha dojčenie a či nie je potrebné zvýšiť príjem mlieka zo strany bábätka. Môžete sa obrátiť na poradkyne, ktoré sa súčasne venujú výživovému poradenstvu, napr. na nutričnú terapeutku Mgr. Sylvu Šmídovú  +420 777 191 113, systa@seznam.cz.

Spoločne s poradkyňou vyhodnotíte, čo sa vlastne deje. Samotné údaje, ktoré ste napísali o tom, ako bábätko papá, sa zdajú byť v poriadku – takto jedia mnohé deti vo veku vašej dcérky a je normálne aj to, že v období choroby alebo rastu zúbkov prechodne nejedia nič a len sa dojčia. Ak je dojčenie dostatočne výdatné, zabezpečuje dostatočné priberanie dieťaťa.  Ak by sa ukázalo, že dieťa skutočne nepriberá dostatočne, dojčenie je v prípade, že by bábätko skutočne nepriberalo dostatočne, život zachraňujúce. Nie je jediný dôvod, pre ktorý by dieťa v tomto veku malo byť dojčené len ráno a večer a nie je jediný dôvod, pre ktorý by časté dojčenie spôsobovalo nedostatočné priberanie a prospievanie.  Tieto informácie odrážajú tradičné predstavy o dojčení, ktoré zahŕňajú nesprávny predpoklad, že po 6 mesiaci už materské mlieko neobsahuje nič potrebné pre bábätko a plní ho prázdnou vodou, ktorá mu zabraňuje papať tuhú stravu. Materské mlieko má ešte v roku predstavovať hlavnú zložku potravy dieťaťa a aj v druhom roku života poskytuje dieťaťu takmer všetky výživové zložky, ktoré potrebuje. Ale nielen pre to je dôležité pokračovať v dojčení.  Materské mlieko obsahuje kmeňové bunky, ktoré budú pomáhať opravovať jeho tkanivá všetkých orgánov po zvyšok života, obsahuje probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa. Dostali ste nesprávne odporúčanie, že dieťa v tomto veku má byť dojčené už len ráno a večer, hoci, keby dieťa nebolo dojčené, dostali by ste (rovnako nesprávne) odporúčanie, že musí v tomto veku vypiť aspoň pol litra umelého mlieka denne.  Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa. Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie mamička ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

A áno, dojčenie je aj puto. A to je mimoriadne dôležité. Dojčením sa dieťa učí, že jeho život má byť zameraný na vzťahy, na puto. Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, mamička mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo.

Prečítajte si aj túto odpoveď z poradne o dievčatku, ktoré v 15 mesiacoch nepapá veľa tuhej stravy:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2898



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie v 18 mesiacoch a neprospievanie