Kojenie

Janka    28.03.2017, 13:17

dobry den. Mam problem akoby s kojenim.Maleho kojim od zaciatku kazde dve hod aj viac . Teraz ,nepravidelne pridavam UM cca tri tyzdne na vecer pred spanim ale nie vzdy no nepije vela(poradila mi doktorka).Maly ma zacal odmietat jeden pravy prsnik a to teraz ako mu idú zubky.Moze to byt dovod odmietania?Aj mu striekam a nechce pit mlieko z prsnika ked aj ponuknem druhy je velmi mrzuty no nerobi to pri kazdom kojeni pocas dna.

Milá Janka,

správanie vášho bábätka je pravdepodobne reakciou na to, že pri dokrmovaní fľašou sa zhoršuje prisatie bábätka k prsníku a znižuje sa tvorba mlieka. Dôvody odmietania jedného prsníka v tejto situácii sú vo svojej podstate tie isté, ako keď dieťa začne odmietať dojčenie úplne – deti reagujú na tok mlieka. Dieťa môže postupne začať odmietať jednu stranu s najväčšou pravdepodobnosťou preto, že sa v danom prsníku tvorí menej mlieka a tok mlieka z neho je pomalý.

V tejto situácii je možné urobiť viaceré kroky pre to, aby sa zvýšila tvorba mlieka, aby sa zvýšil príjem mlieka zo strany bábätka pri dojčení a aby bolo možné prestať bábätko dokrmovať a pritom priberalo a prospievalo.

Bábätko, ktoré dostáva fľašu, zažíva pri kŕmení stabilný a rýchly tok mlieka, navyše sa prisáva a pije úplne iným spôsobom ako pri dojčení. Toto spôsobuje, že niektoré bábätká začnú po používaní fľaše odmietať prsník veľmi rýchlo, iné neskôr a pár týždňov tolerujú, že na prsníku zažívajú iný tok mlieka a keďže nie sú správne prisaté, nezískavajú dostatok mlieka. Mnohé tieto bábätká ešte nejakú dobu sú ochotné sa prisávať k prsníku, ale časom sa začne veľká väčšina bábätiek, ktoré dostávajú fľašu správať podobne, ako popisujete. Bábätko potrebuje zažívať dostatočný tok mlieka a toto je s dobrou pomocou a použitím špeciálnych postupov možné zabezpečiť aj na prsníku. Je však na to potrebné urobiť viacero krokov v spolupráci s poradkyňou pri dojčení. Pretože cieľom nie je len zvýšiť tvorbu mlieka, ale zlepšiť dojčenie. A pre zlepšenie dojčenia nestačí zvýšiť tvorbu mlieka užívaním prostriedkov pre zvyšovanie tvorby mlieka a pokračovať v dojčení bez odstránenia príčiny, pre ktorú tvorba mlieka klesá. 

Preto vám odporúčame spoločne s poradkyňou pri dojčení urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok