Udrzanie laktacie pocas hospitalizacie

jana kasperova    17.09.2012, 17:11

pekny den prajem.potrebujem sa poradit ohladne udrzania laktacie pocas mojej hospitalizacie.dcerka ma 7 mes,je prikrmovana,ale aj dojcena a dojcenie chcem udrzat. Staci ak budem niekolkokrat denne odsavackou odsavat,alebo mi radite aj nieco ine?nieco na podporu laktacie?senovku?ci staci odsavat?aby som zas zbytocne nemala nadprodukciu. Nemam bohuzial moznost mliecko malej dopravit,velmi dufam ze sa po mojom navrate vratime k dojceniu.mame flasu s cumlikom v tvare bradavky,pouzivali sme ju doposial na cajik. Dakujem za radu.kasperova

Milá Jana,

ak nebudete s dcérkou v nemocnici, tak je dôležité, aby ste podnikli kroky na udržanie tvorby mlieka ako aj vytvorili podmienky na to, aby vaša dcérka bola počas vašej hospitalizácie kŕmená takým spôsobom, ktorý najpravdepodobnejšie umožní jej návrat k dojčeniu. Urobte tieto kroky:

1) Odsávajte si alebo si odstriekavajte mlieko, dostatočne často, dostatočne intenzívne, prípadne si to vyskúšajte ešte predtým, ako pôjdete do nemocnice, pretože odsávanie a odstriekavanie je zručnosť, ktorú sa treba naučiť. Ak by ste potrebovali, poproste poradkyňu pri dojčení o pomoc. Odsávanie môžete zefektívniť stláčaním prsníka počas odsávania.

2) Nie je jednoduché rozhodnúť sa ohľadne prostriedkov na podporu laktácie. Záleží aj na tom, aká je dĺžka hospitalizácie a ako budete skutočne schopná odsávať. Ak by ste chceli urobit skutočne pre udržanie laktácie čo najviac, môžu byť prostriedky na podporu laktácie súčasťou vášho plánu spoločne s odsávaním.

3) Skúste si postupne pripraviť zásoby materského mlieka, ak sa to dá. Počas vašej hospitalizácie môže byť vaša dcérka kŕmená vaším mliekom tak, že ho napríklad bude mať primiešané do príkrmov. V tomto veku už nepotrebuje umelé mlieko, aj keby ste žiadne zásoby materského mlieka nemali.

4) V tomto veku nemá zmysel dávať dcérke fľašu, dávajte jej vodu z otvoreného pohárika (nie pohárika s náustkom - to je len iný typ fľaše). Jedlo môže jesť buď vo forme akýchkoľvek zdravých príkrmov, prípadne s primiešaným materským mliekom. Ak dcérka nebude mať chuť piť vodu, môže dostávať príkrmy, ktoré sú veľmi tekuté tak, aby mala pokrytú potrebu tekutín. Ak sa dá vyhnite sa podávaniu čaju z fľaše.

Prečítajte si aj túto našu predchádzajúcu odpoveď na podobnú otázku:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=490



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Udrzanie laktacie pocas hospitalizacie