Dojčenie a príkrmy

Kedy zavádzať jedlo (príkrmy) dojčeným deťom?

To, že dieťa začne jesť aj inú potravu popri dojčení, je vývojový míľnik, ktorý dieťa dosiahne prirodzene. Omnoho viac ako konkrétny čas či vek dieťaťa je dôležité sledovať jeho signály - signály, ktoré znamenajú, že je na jedlo pripravené. Znaky pripravenosti sú, že sa zaujíma o to, keď vy jete, načahuje sa za vaším jedlom, snaží sa dať si ho do úst a podobne. Ak tieto znaky vykazuje (bez ohľadu na jeho vek), tak potom ho nechajte ochutnať jedlo, ktoré si z vášho taniera vyberie. Ak sa tieto znaky ešte neprejavujú, tak počkajte. Nemá zmysel vnucovať dieťaťu jedlo, keď ešte nie je pripravené, ani mu jedlo odopierať, ak už pripravené je. Zároveň nie je dobré tento vývojový míľnik premeškať. O tom, ako postupovať pri príkrmoch a o tom, ako sa bábätká učia jesť, si môžete vypočuť našu komplexnú prednášku.

Väčšina detí sa zaujíma o jedlo okolo 6 mesiaca, tento čas je však orientačný, a je pravda, že pre mnohé deti tvorí veľkú časť príjmu jedla materské mlieko ešte po mnoho mesiacov, niektoré začnú viac jesť až okolo roku s tým, že dojčenie samozrejme pokračuje. Obdobie, keď sa deti začínajú zaujímať o jedlo, je obdobie experimentovania, skúšania chutí, a keď sa tento záujem objaví, je dobré ho podporiť.

Dávajte bábätku možnosť skúšať jedlo kedykoľvek, keď má najväčší záujem a keď je na to najlepšia pohoda. Nie je podstatné presné časovanie, neexistuje najlepší čas. Najlepší čas je ten, keď je dieťatko spokojné a keď má chuť papať. Omnoho dôležitejšie než presné množstvo a druh zjedeného jedla je to, aby bábätku chutilo a aby malo z jedla radosť. V tomto bode nie je úlohou rodiča dostať do bábätka čo najväčšie množstvá jedla. Ak zje pár lyžičiek, je to v poriadku, ak má chuť zjesť viac, dajte mu viac. Dávajte mu toľko jedla, koľko chce. Podmienky okolo jedenia si vytvorte také, aké vám vyhovujú. Niektorí rodičia zisťujú, že ich bábätká jedia viac a lepšie, keď sú niečím zaujaté. Je tiež dobré, ak dieťatko často zoberiete so sebou k stolu, keď vy jete, a umožníte mu, aby sa natiahlo za tým jedlom, o ktoré má záujem a jedlo ho. Ak má chuť na chlebík, nechajte ho jesť chlebík. Bábätká majú záujem o skutočné jedlo, ktoré jedia rodičia. Umožnite mu, aby vaše jedlo bralo do rúk, samo sa ním kŕmilo, namáčalo si ručičku do jedla a oblizovalo ju. Bábätko môže jesť bežné zdravé rodinné jedlá, o ktoré prejaví záujem. Ak je dieťa ochotné jesť jedlo z taniera, tak mu ho nie je potrebné mixovať, možno ho bude schopné jesť, ak nie, môžete mu ho rozpučiť vidličkou.

Bábätká môžu jesť bežné rodinné jedlá

Množstvo jedla, ktoré deti vo veku do 1 roka z taniera rodičov zjedia, je relatívne malé, keďže hlavným zdrojom potravy zostáva materské mlieko. Preto aj soli, ktorú v jedle dieťatko dostane, nie je veľké množstvo (ak chcete, môžete znížiť množstvo soli, ktoré používate pre celú rodinu - obdobie začiatkov jedenia môže byť aj motiváciou pre zlepšenie stravovania celej rodiny, ak chcete). Nie dôvod na to, aby dieťa jedlo chuťovo nevýraznú stravu (ktorú deti často odmietajú), preto sa netreba vyhýbať bylinkám či koreninám.

Papať sa bude učiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacov, nie je sa kam ponáhľať ani sa netreba znepokojovať množstvami či časovaním jedla. Dávajte bábätku jedlo, o ktoré prejaví záujem, keď vás vidí jesť. Poradie zavádzania jedál nie je dôležité (ak na to nemáte nejaký špeciálny dôvod), materské mlieko je sladké, a preto pokojne môžete medzi prvým jedlom dávať okrem iného aj ovocie. 

Zavádzať jedlo už pred 6. mesiacom?

Výlučne dojčené bábätká majú byť dojčené približne do 6. mesiaca a majú začať dostávať jedlo v tom čase, keď oň prejavia záujem. Nie je pravda, že výlučne dojčené deti by mali byť prikrmované už od 4. mesiaca - ide len o nesprávnu interpretáciu odporúčaní - podrobnejšie vysvetlenie nájdete v našom článku, v ktorom súčasne nájdete vyjadrenie pre to, ako zavádzať lepok.

Výlučné dojčenie do približne 6. mesiaca je veľmi dôležité, a preto pokračujte v dojčení. Po 6. mesiaci majú bábätká začať jesť jedlo a ďalej sa dojčiť.

Aké iné situácie nie sú opodstatneným dôvodom pre skoršie zavádzanie jedla

1. Príliš veľké bábätko

Dojčenie „veľkého“ bábätka nie je odlišné od dojčenia „malého“ bábätka a samozrejme, že ho je možné dojčiť výlučne približne 6 mesiacov a potom ďalej dojčiť v rovnakej miere spolu s jedením rodinnej stravy až do prirodzeného odstavenia. Hmotnosť bábätka nie je faktorom pri načasovaní toho, kedy začať bábätko zoznamovať s jedlom. Materské mlieko je postačujúce aj pre bábätká, ktoré priberali rýchlejšie a viac než väčšina iných bábätiek. Toto potvrdzujú nielen naše skúsenosti, ale aj rastové grafy Svetovej zdravotníckej organizácie, ktoré sú založené na normálnom raste tisícok detí na celom svete, pričom aj ťažšie bábätká sú normálne bábätká, pre ktoré dojčenie do času, kým neprejavia samy záujem o jedlo, je presne to, čo pre svoj rast potrebujú.

2. Bábätko sa dojčí „často“

To, že sa chce dieťatko dojčiť často, prípadne sa často budí, nie je ukazovateľom toho, že by mu materské mlieko nepostačovalo, navyše bábätká sa často chcú dojčiť z mnohých iných dôvodov než len preto, že by potrebovali piť mlieko. Bábätká sa budia v noci často, nie nevyhnutne len pre mlieko, a najjednoduchší spôsob, ako ich naspäť uspať je nadojčiť ich.
Dôležité je sledovať, či bábätko pri dojčení dostatočne pije. A ak by dostatočne nepilo, je možné v období výlučného dojčenia zvýšiť príjem mlieka, čo je prvá stratégia pred tým, než by sa hľadali iné možnosti. Ak by toto bolo potrebné, bolo by ideálne, požiadať o pomoc laktačnú poradkyňu, ktorá vyhodnotí výdatnosť pitia bábätka a navrhne vám kroky, ktoré môžu viesť k tomu, že bábätko bude piť viac materského mlieka.
Ak je skutočne potrebné zvýšiť kalorický príjem a nepodarí sa to zvýšením príjmu materského mlieka, potom je možné po ukončenom 4. mesiaci namiesto dokrmovania umelým mliekom zaradiť akékoľvek jedlo (z ktorejkoľvek skupiny potravín: ovocie, zelenina, obilniny, mäso, ak ho konzumujete; preštudujte si zoznam kalorických jedál, ktoré môžu bábätká v tejto situácii dostávať, uvedený na konci tohto článku).

3. Dieťa sa začalo častejšie v noci budiť, chcem mu podať kašu „na dobrú noc“

Nie je pravdepodobné, že by zavedenie „kaše“ a podobných výrobkov reklamovaných pre „lepší“ spánok ovplyvnilo spánok bábätka, a to bez ohľadu na marketing, ktorý tieto kaše sprevádza. Bábätká sa s najväčšou pravdepodobnosťou totiž nebudia z dôvodu hladu, majú na prebudenie mnohé iné dôvody a dojčenie je spôsob, ako ich naspäť uspať. Bábätká postupne budú rásť a prespia noc samy od seba bez toho, aby ste pre to museli niečo urobiť.

Dieťa toho veľa nezje

Mnohí rodičia sa snažia zvýšiť množstvo jedla tým, že dieťaťu dávajú do jedla svoje odsaté materské mlieko. Toto je zbytočné, pretože dieťatko má zo stravy získavať iné jedlo a materské mlieko je najjednoduchšie získať priamo z prsníka.
Mnohé deti v prvých mesiacoch zavádzania jedla nezjedia reálne veľké množstvá jedla. Je to tak v poriadku. Bábätká sa spočiatku ešte len učia jesť jedlo a je normálne, že dojčenie tvorí drvivú časť ich celkového príjmu potravy. Naďalej dojčite tak ako doposiaľ. PRÍkrmy sa k dojčeniu PRIdávajú, nemajú teda za úlohu znižovať počet dojčení či záujem bábätka o dojčenie. Pokojne bábätko dojčite tak ako doteraz, podľa jeho potrieb, kedykoľvek chce. Mnoho bábätiek sa v tomto veku dojčí aj v noci veľmi často alebo aj častejšie ako predtým. To, že bábätko je jedlo zväčša neovplyvňuje počet nočných zobudení – naopak, niekedy ich počet ešte pribudne, hlavne okolo 8. - 10. mesiaca. Dieťatko sa bude učiť jesť postupne, nenúťte ho do jedla, dajte mu jedlo ochutnávať, brať do ruky, oblizovať, nechajte ho vyberať si z vášho taniera to, na čo má chuť. Čas, v ktorom deti začnú jesť väčšie množstvá jedla, je rozličný pre rozličné deti. Hlavná otázka je, či vaše dieťatko prospieva. Pretože väčšina detí, ktoré sú v prvých mesiacoch zavádzania jedla dobre dojčené a zároveň jedia trošku jedla, prospieva dobre a postupne sa neskôr rozpapajú viac. Nie je vhodné ich do jedla nútiť ani sa nemusíte trápiť.

Ak väčšie dieťatko nepriberá dostatočne, odmieta príkrmy a súčasne sa často alebo dlho dojčí, často sa vysloví nesprávny záver, že dieťa odmieta jedlo preto, lebo sa dojčí. Niekedy paradoxne zvýšenie tvorby mlieka a zvýšený príjem mlieka zo strany bábätka zvýši aj chuť do jedenia jedla.Bez ohľadu na to, aká je príčina správania  dieťatka, dojčenie preňho môže byť v takejto situácii len dobré, pomáha mu získavať životne dôležité živiny a vo všeobecnosti celú situáciu zachraňuje. Nie je príčinou toho, prečo dieťatko odmieta jesť stravu a odmietnuť dať mu možnosť sa nadojčiť nijako nezvýši jeho chuť do jedla. Ak by išlo o čokoľvek iné, teda keby napr. dieťa bolo ochotné jesť len chlieb a nič iné, nikoho by ani nenapadlo neumožniť mu dať si chlieb, každý by hľadal spôsoby, ako k chlebu pridať aj iné jedlá. Pri dojčení je veľmi typickou nesprávnou radou vziať dieťaťu aspoň to, čo je ochotné jesť – materské mlieko a s tým aj dojčenie. To, že deti nejedia jedlo môže mať veľa príčin, niektoré z nich môžu byť medicínske, niektoré psychologické a niektoré si vyžadujú len trpezlivosť a veľké úsilie. Niektoré deti nejedia napríklad preto, lebo nemajú dostatok zinku alebo železa a doplnenie týchto prvkov im pomôže. 

Tu je pár tipov, ktoré by vám mohli pomôcť:
1) Pokračujte v dojčení, dojčenie nijako neobmedzujte ani dieťatku dojčenie neodmietajte.
2) Nenúťte dieťatko do jedla. Netlačte na naňho.
3) Začnite tým, že mu budete v prvom rade ponúkať jedlá, ktoré má rado. Z nich vychádzajte, keď sa mu budete snažiť dávať nové jedlá - dávajte mu podobné jedlá ako tie, čo mu už chutia.
4) Mnohé takéto deti nemajú rady, keď sa im do jedla snažíte miešať niečo nové.
5) Dávajte mu čo najviac toho, čo má rado.
6) Skúste postupne vytvárať príležitosti, aby sa mohlo hrať s novým jedlom, chytať ho bez toho, aby ste chceli, aby ho jedlo. Takéto deti potrebujú veľa príležitostí na skúmanie jedla a veľa šancí na ochutnanie.
7) Väčšinou nefungujú stratégie typu "vidieť iné deti jesť", "nechať ho vyhladovať", "dať do pusinky niečo, keď sa nedíva", "dávať mu vybrať, že bude jej toto alebo nič" a podobne.
8) Nerozprávajte pred dieťatkom o tom, že "nechce papať".
9) Väčšinou nefunguje žiadne "podplácanie" darčekmi, hračkami, tanierikmi, sladkosťami.

Čo ak sa dieťa v období prikrmovania občas chce prechodne znova len dojčiť?

Materské mlieko je aj po skončení výlučného dojčenia ešte mnoho mesiacov hlavnou súčasťou výživy dieťaťa a ešte v druhom roku života pokrýva takmer všetky výživové požiadavky dieťaťa. Preto, ak sa dieťa prechodne chce znova len dojčiť a odmieta jedlo, nie je potrebné sa obávať. Táto situácia sa často stáva, ak je bábätko choré. Choré deti často chcú byť len dojčené. Dojčenie im totiž pomáha prekonať bolesť, dodáva im imunitné látky a rôzne iné imunitné faktory a pomáha im, aby sa ľahšie a rýchlejšie uzdravili.

Ako pokračovať v dojčení po skončení výlučného dojčenia

Pri zavádzaní jedla je dôležité, aby sa neustále zabezpečovalo aj dobré dojčenie. Niektoré bábätká sa totiž po zavedení jedla samy od seba dojčia veľa a výdatne, ale niektoré vzhľadom na rýchlo zavedené veľké množstvá jedla a na znížený počet dojčení, sa dojčia menej, ako by potrebovali, čím sa môže príliš znížiť tvorba mlieka, a následne bábätká dojčenie môžu odmietať. Viac o tejto téme si môžete prečítať v našom článku.

Ako zavádzať jedlo

Mnohí rodičia vravia, že majú v otázke zavádzania jedla „chaos“. Odporúčania sú skutočne nesmierne rozmanité. Harmonogramy, recepty pre bábätká a presné rozpisy sú populárne. Podobne, ako sú ešte stále populárne (a neraz aj dodržiavané) odporúčania o tom, že bábätko sa má dojčiť v trojhodinových intervaloch (prípadne odporúčanie, že sa nemá kŕmiť skôr ako o hodinu). Mnohé z týchto rád sú bezdôvodne príliš opatrné a berú jeden meter na všetkých - kombinujú zoznamy potenciálne alergizujúcich potravín a paušálne predpokladajú, že dieťa bude alergické na všetky (nehovoriac o tom, že medzi potraviny, na ktoré sú ľudia často alergickí, patrí napríklad kravské mlieko, ktoré sa dáva bez premýšľania novorodencom v podobe umelého mlieka). Taktiež sa tieto zoznamy sústreďujú na vymenovanie "nevhodných" potravín bez toho, aby objasňovali, čo vlastne by bolo prejavom alergie a čo v prípade silnej alergickej reakcie urobiť. WHO nehovorí o zavádzaní jednozložkových jedál či o tom, že by existovali akékoľvek správne poradie pri zavádzaní jedla. 

Nielenže sú tieto rôzne opatrenia príliš zväzujúce pre takú radostnú udalosť, akou jedlo môže byť, ale mnohé vychádzajú z nesprávnych predpokladov.
Jedným z nesprávnych predpokladov je, že účelom podávania jedla je odstrániť dojčenie, pretože existuje nesprávna predstava, že jedlo dojčenie nahrádza; že jedenie je začiatkom odstavovania. Naopak, príkrmy sa k dojčeniu, ktoré zostáva zachované v rovnakom rozsahu, pridávajú.
Ďalším nesprávnym predpokladom je, že dojčenie neprebieha podľa potrieb dieťaťa, ale že má trojhodinový režim, v rámci ktorého o 7:00 nadojčíte, a preto o 10:00 zavediete ovocnú desiatu, čím nahradíte dojčenie o 10:00. Časový harmonogram jedenia sa odvíja od predstavy, že deti sa dojčia v konkrétnych časových intervaloch. Matky, ktoré dojčia podľa potrieb bábätka, často hovoria, že nevedia predpokladať, kedy sa bábätko bude dojčiť a podľa toho časovať podávanie jedla. Preto ich tiež často mätie to, že dieťatko nakŕmia a ono potom chce ešte dojčenie. Alebo naopak, ak je dieťa už príliš hladné, nie je ochotné zjesť jedlo a vytrvalo sa dožaduje dojčenia. V rámci myšlienky dojčenia na požiadanie je oboje normálne, dieťa sa naďalej dojčí na požiadanie, či už pred jedlom alebo po jedle. V skutočnosti na desiatej, ktorej súčasťou je ovocie, nie je nič magické. Rovnako, ako nie je nič magické na tom, že dieťaťu dáte večer práve kašu.

Mimochodom, kaše (obzvlášť tie drahé instantné, kupované), nie sú pre dieťa žiadnou nevyhnutnosťou - a navyše niektoré z nich obsahujú umelé mlieko, ktoré dojčené dieťa nepotrebuje. Kaša sa dá uvariť doma z rôznych obilnín (ryža, kukurica, ovsené vločky, pohánka, proso atď.), prípadne môžete na večeru dať bábätku čokoľvek iné, čo by ste bežne na večeru jedli.

Je pochopiteľné, že rodičia sa snažia nájsť ten najlepší návod na to, ako kŕmiť svoje bábätko, a preto sa často do písmena pridržiavajú návodov, namiesto toho, aby sledovali svoje bábätko a jeho reakcie - podobne ako pri dojčení. Odpútajte sa od strachu z podávania jedla. Mnoho žien nám píše o tom, ako veľmi sa ich dieťatko pozerá napríklad týždeň pred ukončeným 6. mesiacom za jablkom, ktoré ony jedia, ale rozmanité návody na prikrmovanie v nich vyvolali taký strach, že v snahe urobiť to čo najlepšie mu jablko nedajú. Z bežného aktu jedla sa stáva strašiak, ktorým môžu svojmu dieťaťu ublížiť, ak náhodou nedodržia nejaké pravidlo.

Matky často jedia inokedy ako zvyšok rodiny (napríklad čakajú, kým dieťatko konečne zaspí, aby sa mohli v pokoji najesť). Usporiadajte si časy jedla tak, aby vám vyhovovali. Ale ak napríklad je vaše bábätko hore v čase, keď idete jesť, zoberte ho so sebou k stolu a keď má chuť na chlebík, ktorý vy jete, využite túto príležitosť a ponúknite mu ho. Alebo ak bude chcieť mrkvu z vašej polievky, pokojne mu ju dajte. Dodržiavajte takú pravidelnosť v jedle, ktorá vyhovuje vašim zvykom a rodine.

Podobne ako pri dojčení podľa potrieb dieťatka, urobte nasledujúce:
• sledujte svoje bábätko, jeho reakcie, záujem, schopnosti, nie hodiny, kalendáre a zoznamy prikázaných a zakázaných jedál
• umožnite bábätku dojčiť sa kedy chce, prípadne mu dojčenie aj ponúkajte
• dávajte bábätku jedlo, o ktoré javí záujem
• režim stravovania prispôsobte chodu svojej rodiny tak, aby bol praktický a vyhovoval vám a bábätku
• prestaňte mať z jedla strach
• dodržiavajte základné pravidlá bezpečnosti pri maličkých bábätkách, nedávajte im šmykľavé guľaté jedlo (celé guľôčky hrozna, arašidové oriešky) prv, ako máte istotu, že ich dokážu bezpečne jesť
• konzistenciu, typ jedla, jeho množstvo prispôsobte záujmu dieťatka a jeho chuti jesť
• dieťa sa jesť ešte len učí, dajte mu čas a využite jeho nadšenie pre objavovanie nových vecí a chutí v čase, keď má o to záujem
• so zoznamovaním bábätka s jedlom nemusíte čakať presne do 6. mesiaca. Odporúčanie WHO dojčiť výlučne do 6. mesiaca je orientačné, môže to byť o niečo skôr či neskôr.

Mnohé ostatné záležitosti týkajúce sa zavádzania jedla sú skôr otázkou zdravého stravovania a treba si ich preštudovať osobitne.

O tom, akú vodu dávať dojčenému bábätku piť a prečo je špeciálna balená "dojčenská" voda nepotrebná, si prečítajte náš článok.

Mlieko a mliečne výrobky v strave dieťaťa

Dojčené dieťa nepotrebuje, aby ste mu pri zavádzaní jedla začali dávať umelé mlieko. Po 6. mesiacoch je zbytočné dávať umelé mlieko, a to aj v prípade, že ide o deti, ktoré vôbec nie sú dojčené, s podmienkou, že jedia dostatok rozmanitej stravy v dostatočnom množstve. Po 1. roku deti teda taktiež nepotrebujú umelé mlieko, potrebujú rozmanitú stravu v dostatočnom množstve, ktorá im poskytne potrebné živiny v prirodzenej forme, nie vo forme umelo dodávaných vitamínov a iných umelo pridávaných látok v umelom mlieku.
Dojčené dieťa, ktoré má byť naďalej po 6. mesiaci dojčené, aj po skončení výlučného dojčenia získava „mliečne výrobky“ z materského mlieka a z výživového hľadiska nepotrebuje žiadne ďalšie mlieko, či mliečne výrobky, napríklad jogurty. Materské mlieko je omnoho kvalitnejšie než akýkoľvek jogurt (akokoľvek propagovaný), a to aj z hľadiska obsahu probiotík. Na druhej strane, ak v rodine konzumujete jogurty a budú patriť do jedálnička vášho dieťaťa v budúcnosti, začnite mu ho dávať, keď to budete považovať za správne, ale nemáte sa kam ponáhľať. Čo sa týka typu jogurtu - toto je vaša spotrebiteľská voľba, neexistuje žiadne odporúčanie, takéto odporúčania sú často ovplyvnené (vedome či nevedome) marketingom. Ak chcete dávať dieťaťu mliečne výrobky, pretože ich ako rodina konzumujete, dávajte mu tie, ktoré v rodine jete. Všetky ostatné pravidlá ohľadne mliečnych výrobkov sa týkajú otázky zdravej výživy, a tie je možné nájsť na mnohých iných miestach. Pri príprave stravy (kaše, polievky atď.) môžete používať kravské mlieko, ak to tak bežne robíte aj pre ostatných členov rodiny. 

Umelé mlieko alebo jedlo?

Ak má vaše dojčené bábätko už viac ako 4. mesiace a nezískava na prsníku dostatok mlieka – v medzičase, kým spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY zvýšite tvorbu mlieka a urobíte ďalšie dôležité opatrenia pre zlepšenie dojčenia  – je ideálnym riešením podávanie rodinnej stravy; toho, čo dieťatku chutí. Umelé mlieko v tejto situácii už nie je potrebné. V tomto veku je omnoho vhodnejšie zaviesť kalorické jedlo (čerstvé jedlo), ktoré je vhodnejšie než umelé mlieko. Podávanie jedla je oveľa vhodnejšie ako podávanie umelého mlieka z viacerých dôvodov:
a) jedlo sa dá podávať lyžičkou alebo prstom matky a nie je potrebné použitie fľašky
b) čerstvé jedlo v tomto veku je vhodnejšie ako sušené umelé mlieko, pretože obsahuje čerstvé suroviny ako aj vitamíny a minerály 
c) dôvodom podávania jedla je tiež to, aby sa zvýšil kalorický príjem dieťatka, čo mu môže pomôcť v tom, aby bolo ochotné sa prisávať a piť z prsníka viac materského mlieka

Navyše podávanie umelého mlieka (alebo akejkoľvek inej tekutiny) fľašou môže postupne ešte viac zhoršovať dojčenie, čo je o dôvod naviac, aby ste prešli z dokrmovania fľašou na prikrmovanie stravou, kalorickým jedlom. Základné princípy takéhoto prikrmovania sú:
- nepodávať „jednozložkové“ jedlo (napríklad len samotná mrkva, alebo iná zelenina samotná), toto nie je postačujúce z hľadiska toho, aby dieťa získavalo dostatok kalórií

Pri takýchto jedlách by malo ísť o bežné normálne zdravé jedlo rodiny, ktoré by malo v každom jedle obsahovať olej či kombináciu olejov alebo maslo. Príklady môžu byť:

  • banán
  • ovsené vločky
  • všetky druhy obilnín (bežné obilniny - pšenica, raž, žito ako aj rozličné iné pšeno, pohánka, amarant, quinoa, ryža, kukurica, atď.)
  • zemiaky, sladké zemiaky
  • mäso
  • zelenina a ovocie, ale nie ako jednodruhové jedlo, ale v kombinácii s inými potravinami, ktoré majú vysoký obsah kalórií; ovocie a zelenina teda doplnok príkrmov
  • jogurty, ak ich rodina konzumuje, v rozumnom malom množstve tak, aby nezačali tvoriť celý jedálniček dieťaťa
  • kravské mlieko je po 6. mesiaci možné používať v malom množstve, ale nemá tvoriť významnú časť stravy dieťaťa

Ľudia si neuvedomujú, prečo je dobré a vhodné začať pri čiastočne dojčených deťoch nahrádzať umelé mlieko po 4. mesiaci jedlom - umelé mlieko je totiž tiež "mnohozložková" sušená instantná potravina - umelé mlieko sa skladá z kravského mlieka, olejov a tukov zo živočíšnych a rastlinných zdrojov, a rozličných ďalších pridaných zložiek. Aj pri podávaní umelého mlieka môže mať bábätko alergickú reakciu napríklad na bielkovinu kravského mlieka či anafylaktický šok. Dokonca na bielkovinu kravského mlieka je alergické pomerne veľké percento detí. Takže deti, ktoré pijú umelé mlieko, už prijímajú mnoho zložiek z rozličných potravín, často už od narodenia. Dôvod, pre ktorý je vhodné pri čiastočne dojčených deťoch po 4. mesiaci začať nahrádzať umelé mlieko čerstvým jedlom, je práve to, že dieťa má vďaka tomu možnosť začať jesť reálne jedlo, ktoré je čerstvé (a nie sušené), teda skutočné jedlo, ktoré obsahuje rozličné vitamíny a minerály v prirodzenej podobe. Obličky aj tráviaca sústava v tomto veku sú na normálne jedlo pripravené, nie je to pre ne o nič viac zaťažujúce ako podávanie umelej výživy. Umelé mlieko je len iná tekutá forma rozličných potravín. K tomuto si môžete prečítať množstvo vedeckých zdrojov, napríklad Európsky výbor pre pediatrickú gastroenterológiu, hepatológiu a výživu (ESPGHAN), kde sa v odborných usmerneniach z roku 2017 okrem iného uvádza, že "bábätká by mali dostávať jedlo rozličných chutí a štruktúry, vrátane horko chutiacich druhov zeleno sfarbenej zeleniny. Odporúča sa popri jedle pokračovať v dojčení. ... Alergénne potraviny by sa mali zavádzať, keď sa začne s jedením, hocikedy po 4 mesiacoch. Bábätká s vysokým rizikom alergie na arašídy (bábätká s ťažkým ekzémom, alergiou na vajíčka alebo oboje) by mali mať arašídy zavedené medzi 4. - 11. mesiacom po vyhodnotení situácie špecialistom. Lepok je možné zavádzať medzi 4. až 12. mesiacom... Všetky bábätká by mali dostávať jedlo bohaté na železo, čo zahŕňa mäsové výrobky, prípadne jedlo obohatené o železo."

Tu je najnovšia metaanalýza a prehľad literatúry, ktorá hovorí, že faktory, ktoré ovplyvňujú vznik alergií, nie je jednoduché identifikovať: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24205824/

Ak chcete, môžete si prečítať napríklad vedeckú publikáciu WHO o jedle, ktorým by mali byť kŕmené nedojčené deti vo veku 6 - 24 mesiacov, v ktorej sa nikde nehovorí o zavádzaní jednozložkových jedál či o tom, že by existovali akékoľvek správne poradie pri zavádzaní jedla. Zároveň s tým WHO hovorí o tom, že deti po 6. mesiaci nepotrebujú piť umelé mlieko, ak dostávajú rozmanitú mnohozložkovú stravu, ktorú sa naučili jesť. 

Prečítajte si aj náš článok o podávaní tekutín.

Ďalšie články na tému zavádzania jedla bábätkám:

Zodpovedané otázky z poradne dojčenia:

Z čoho pochádzajú tradičné predstavy o zavádzaní príkrmov
Prve prikrmy- mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=6655

Menej mlieka pri dojčení bábätka v období výlučného dojčenia - riešiť to prikrmovaním tuhou stravou?
Prikrmovanie na večer - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=283

KEDY ZAVÁDZAŤ JEDLO
Ako zistiť, že je bábätko pripravené na rodinnú stravu

Prvé príkrmy v 5 mesiaci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=738

Dieťa prejavuje záujem o jedlo už v piatom mesiaci
Príkrm - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=614

Kedy zavádzať jedlo dojčeným deťom - v 6. alebo v 4. mesiaci
Prvé príkrmy - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=308
Kedy začať s príkrmami? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=728

Kedy môže mať zavádzanie jedla po 4. mesiaci svoje opodstatnenie?
Ako ďaľej? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=210

Ak je dieťatko veľké, bude mu stačiť dojčenie? Nepotrebuje začínať skôr s jedlom?
Prikrmovani velkeho ditete - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=2956
Veľké bábatko - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=139

Ak má matka menej mlieka, má zavádzať jedlo už v 4. mesiaci?
Príkrmy v 4. mesiaci - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1320

AKO ZAVÁDZAŤ JEDLO
Z čoho pochádza predstava o "tradičnej" schéme zavádzania príkrmov

Dojčenie a prikrmy - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=7867

Je nevyhnutné podávať dieťaťu kaše?
Kaše - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1210

Ako odsledovať alergickú reakciu pri zavedení prikrmu
Dojcenie a alergia na potraviny - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1177

AKO POKRAČOVAŤ V ZAVÁDZANÍ JEDLA
Dieťa nezje toľko jedla, koľko by sme si predstavovali, čo s tým

Takmer 2 a pol ročné dieťa uprednostňuje dojčenie pred stravou - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=5881

Dieťa sa počas obdobia prikrmovania môže vrátiť k výlučnému dojčeniu napr. počas choroby
Odmietanie príkrmov - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1165
Ročný syn už týždeň odmieta jesť - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1351

Alergia na BKM - nahradiť vo varení kravské mlieko materským?
Pridávanie MM do príkmov - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=402

Dojčenie, jedlo a dostatok železa
Dostatok železa v materskom mlieku - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=698

Ako zavádzať jedlo pri dieťati s atopickým ekzémom
Príkrmy pre atopika - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=323

Matke klesá kvôli odlúčeniu od bábätka počas študovania na škole tvorba mlieka
Dokrmovanie tuhou stravou 5 mesačného bábätka - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=99

Mlieko a mliečne výrobky v strave dieťaťa
Publikácie o pestrej strave po ukončení dojčenia -https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1173
Mlieko a mliečne výrobky po 1.roku - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=197
Je vhodné podávať pokračovanie mlieko laktačnou pomôckou? - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=733

Ak má dieťa zistenú celiakiu, má aj matka držať bezlepkovú diétu
Celiakia - https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=1242

Mamila.sk > Pre matky > DOJČENIE A ... > Dojčenie a príkrmy