Plávanie a dojčenie

V praxi laktačných poradkýň o. z. MAMILA ako aj v našej internetovej poradni sa často stretávame s mnohými otázkami, ktoré sa týkajú plávania a dojčenia. Mnoho dojčiacich žien nadobudne dojem, že obdobie dojčenia je obdobie samých zákazov a obmedzení v tom, čo smú či nesmú robiť. A preto pochybujú o vhodnosti takmer všetkého. Zároveň je ich maličké bábätko pre ne nesmierne dôležité a nechcú urobiť žiadnu chybu. Aj to prispieva k tomu, že radšej niečo nerobia alebo si niečo odoprú, len aby sa náhodou nepomýlili. Preto ich spravidla poteší, že takýto opatrný prístup nie je potrebný. Je možné skĺbiť dojčenie a rozličné aktivity a jednou z nich je aj plávanie dojčiat a dojčenie.

Pár faktov k plávaniu dojčiat a dojčeniu:

  • Dojčené bábätko dojčenie chráni pred infekciami, a táto ochrana je preň nesmierne dôležitá. Ak dojčiatko ide plávať, stretáva sa tak s inými deťmi a kúpe sa s nimi v bazéne. Ak aj dojčené deti ochorejú, tak ich choroba má vďaka protilátkam a imunitným faktorom v materskom mlieku miernejší priebeh a rýchlejšie vyzdravejú, čím vynecháte menej lekcií plávania.
  • Dojčenie je veľmi dobrý spôsob, ako bábätku dodať dobrú náladu a odvahu skúšať nové veci, čo mu môže pri nových zážitkoch z plávania veľmi pomôcť. Dojčenie mu tiež môže pomôcť nové podnety spracovať, upokojiť sa a zaspať. Dojčenie mu tiež v novej situácii dodá istotu.
  • Dojčenie reguluje telesnú teplotu bábätka, a to znamená, že ak mu je v bazéne zima alebo naopak ak mu je príliš teplo, tak sa môže chcieť dojčiť preto, aby sa zohrialo či ochladilo.
  • Dojčenie rozvíja hrubú aj jemnú motoriku bábätka, a preto podporuje to, čo sa na plávaní bábätko učí.

Niektoré ženy sa pýtajú, ako majú časovo skĺbiť plávanie bábätka a dojčenie. Dojčenie zjednodušuje život matky a teda aj plávanie. Dojčenie neprebieha podľa nejakého časového harmonogramu. Dojčiace sa dieťa sa nedojčí podľa hodín, nedojčí sa každý deň v rovnakú hodinu a môže sa chcieť dojčiť viackrát za hodinu. Podnetom pre dojčenie totiž pre bábätko nie je len hlad, ale aj celý rad iných potrieb, ktoré sú rovnako legitímne (a zároveň časovo nenaplánovateľné) – ako napríklad regulácia činnosti srdca, dýchania, upokojenie a utíšenie, uspatie, kontakt s matkou a podobne. Dojčenie sa teda nedá plánovať a dojčené dieťa potrebuje byť dojčené podľa svojich potrieb. Tieto svoje potreby signalizuje a tieto signály je dobré sa naučiť vnímať, reagovať na ne. Lebo odsúvanie reakcie na signál bábätka, že sa potrebuje nadojčiť, spôsobí len to, že bábätko bude plakať a jeho plač môže byť neutíšiteľný.

Z týchto dôvodov nie je potrebné plánovať dojčenie podľa toho, kedy máte lekciu plávania, a nebojte sa nadojčiť bábätko aj tesne pred začiatkom lekcie. Bábätko v tomto nie je ako dospelý človek, ktorý „nemá plávať s plným žalúdkom“.  Bábätko, ktoré je dobre nadojčené, bude počas plávania oveľa spokojnejšie ako bábätko, ktoré by bolo vyhladované.

Kluby zamerané na plávanie dojčiat a batoliat sú zo zákona povinné poskytovať priestory na dojčenie. A navyše dojčenie si žiadne špeciálne priestory nevyžaduje. 

Ako je to s grckaním, plávaním a dojčením?

Niekedy si ľudia myslia, že odďaľovanie dojčenia, odstupy medzi dojčeniami, dojčenie len napríklad 10 minút na jednom prsníku či časovanie dojčenia podľa určitého plánu môže zabrániť tomu, aby bábätko grckalo. Toto nie je pravda. Bábätká môžu grckať mlieko bezprostredne po dojčení ako aj mnoho minút po dojčení.  Môžu grckať „čerstvé“ mlieko alebo „natrávené“ mlieko. Ani jeden typ grckania nie je dôvodom na obavy, nie je dôvodom na obmedzovanie dojčenia a nie je dôvodom na to, aby bábätko nebolo dojčené pred lekciou plávania. Grckanie je nepredvídateľné, takže nech budete robiť akékoľvek opatrenia, tak tomu nemáte možnosť zabrániť, ak má grckanie nastať. Mimochodom grckanie má ochranný efekt pre zdravie bábätka.

Praktické aspekty plávania dojčiat a dojčenia:

  • Pre dojčenie, materské mlieko, jeho kvalitu či množstvo nie je žiaden problém, ak má voda v bazéne akúkoľvek teplotu. Dojčiaca matka teda môže plávať aj v studenej aj v termálnej vode.
  • Prsníky dojčiacej matky si nevyžadujú za normálnych okolností žiadnu špeciálnu starostlivosť, a to ani vtedy, keď matka chodí s dieťaťom plávať. Nie je potrebné si prsníky nijako špeciálne umývať a bábätku môžete prsník ponúknuť hneď, ako ho počas lekcie či po nej chce, bez toho, aby ste si prsník museli umyť. Tak, ako máte vodu z bazéna vy na prsníku, tak ju aj bábätko už dávno predtým malo na pusinke či v ústočkách.
  • S bábätkom môžete ísť po skončení lekcie plávania do sauny a aj sama sa môžete chodiť saunovať. Počas obdobia dojčenia môžete tiež absolvovať masáž.
  • Obdobie výlučného dojčenia je mimoriadne vhodné na plávanie s bábätkom, pretože je jednoduché bábätko nakŕmiť na prsníku ako aj ho upokojiť a nemusíte nič iné so sebou brať.
  • Jediná vec, ktorú môžete zvážiť, je, ak máte kandidózu na bradavke, bolesti bradaviek, vazospazmus či ragády/ranky na bradavke. Kúpanie sa, obzvlášť kúpanie v teplej vode, môže niekedy túto situáciu zhoršovať alebo môže vytvoriť podmienky pre návrat infekcie na bradavke. V týchto situáciách sa poraďte s laktačnou poradkyňou tak, aby ste mohli infekciu bradavky vyliečiť. Veľká časť riešenia vždy spočíva v zlepšení dojčenia, prisávania a polohy bábätka.
  • Na dojčenie mimo domu – to znamená, aj keď chodíte na plávanie s bábätkami, si nemusíte hľadať žiaden špeciálny priestor. Máte právo dojčiť všade tam, kde sa vy a vaše bábätko cítite dobre.

Dojčenie teda prináša praktický spôsob starostlivosti o bábätko, vďaka ktorému nemusíte robiť žiadne mimoriadne opatrenia, ak chcete žiť aktívnym životom, chodiť s bábätkom plávať, cvičiť a podobne.  Dojčenie môže v týchto situáciách prebiehať úplne tak, ako ste zvyknutá, môžete dojčiť podľa potrieb bábätka a nemusíte robiť nijaké zmeny. 

Mamila.sk > Články o dojčení > Plávanie a dojčenie