Prečo niektoré bábätká odmietajú dojčenie?

Niekedy sa zdá, že bábätko namiesto spokojného dojčenia "štrajkuje". Prečo?

"Štrajk" je súbor faktorov a týka sa zmeny v správaní bábätka pri dojčení. Najprv sa bábätko dojčilo niekoľko týždňov či mesiacov relatívne spokojne. A potom sa začne dojčiť kratšie ako predtým, vypľúva prsník, plače, saje si pästičku namiesto dojčenia, má medzi dojčeniami dlhé intervaly, prisáva sa na prsník a znovu ho púšťa alebo prsník odmieta úplne, naťahuje prsník, prehýba sa do luku. Mimo dojčenia je spokojné, pri dojčení je nespokojné. Noc väčšinou býva lepšia ako deň. Bábätko prestáva akceptovať polohu, v ktorej sa dovtedy spokojne dojčilo. Bábätko takto začne dávať najavo nespokojnosť s tým, ako vníma tok mlieka z prsníka. V prvých týždňoch ho vnímalo ako rýchlejší, plynulejší. A potom nastala zmena v toku mlieka, ale hlavne v jeho vnímaní zo strany bábätka.

Táto situácia sa netýka problémov so spánkom, bruškom, kakaním či inými aspektami správania bábätka.

Ako sa dá štrajk poznať?

Ženy si všimnú zmenu v správaní bábätká pri dojčení a trápi ich nespokojnosť bábätka, ktorá sa stupňuje. Je dobré identifikovať štrajk spoločne s laktačnou poradkyňou MAMILY pri pozorovaní správania bábätka a dojčenia. Pri pozorovaní správania bábätka a jeho pitia z prsníka je možné odlíšiť štrajk od iných problémov s dojčením či od nespokojnosti bábätka z iných príčin.

Je možné zameniť si štrajk s niečím iným?

Laktačné poradkyne MAMILY majú mnoho skúseností, ako sa deti pri štrajku správajú. Vedia odlíšiť štrajk od iných situácií. Pre matku, ktorá to vidí prvýkrát, môže byť nepochopiteľné, prečo sa zmenilo správanie bábätka. Rozhodujúce je pozorovať správanie bábätka a jeho pitie z prsníka. Niekedy si ľudia myslia, že sa bábätko takto správa preto, že matka má veľa mlieka. Ale vtedy by bábätko veľa mlieka aj pilo. Pri pozorovaní pitia sa pri štrajku ukáže, že to tak nie je. Pre skúsenú laktačnú poradkyňu je ľahké odlíšiť štrajk od nadmernej tvorby mlieka. Potom si štrajk môžu ľudia zamieňať za „rast zubov“, „koliku“, „rastový špurt“, „laktačnú krízu“, „nevhodnú polohu pri dojčení“, „bábätko, ktoré sa zaujíma o všetko iné len nie o dojčenie a je zvedavé“, „bolesti bruška“, „signály na cikanie alebo kakanie“,  „alergiu na materské mlieko či alergiu na niečo v materskom mlieku“, „laktózovú intoleranciu“, „odstavovanie“, „reflux“.

Ako štrajk vznikne?

Štrajk sa vyvíja postupne v priebehu týždňov, ale matka si to všimne, až keď sú prejavy správania bábätka zjavné či až keď bábätko odmieta v niektorých situáciách dojčenie, keď s ním musí ísť do tmavej miestnosti, aby ho nadojčila, a keď sa stále viac musí zaoberať tým, aby bábätko vôbec nadojčila. Bábätko je často ochotné sa nadojčiť skôr v polospánku, v tichu, len za určitých okolností.

Je prekonanie štrajku náročné?

Niekedy štrajk prejde rýchlo, obzvlášť, ak sa na laktačnú poradkyňu MAMILY obráti klientka čo najskôr. Alebo ak sa príčina štrajku dá odstrániť. Alebo ak žena dokáže urobiť zmeny v dojčení. Väčšinou sa štrajk dá riešiť pomerne jednoducho. Náročný je len v malom percente prípadov. Vtedy sa ženy od okolia nedočkajú pochopenia, cítia sa osamelé, majú pocit, že ich dieťa ich odmieta, a nemajú možnosť vyjadriť svoju frustráciu z dojčenia bez toho, aby im niekto nepovedal, nech dojčiť prestanú.

Koľko dojčiacich žien zažije štrajk?

Neexistujú žiadne štatistiky. Tieto ženy tvoria značnú časť klientiek MAMILY, pretože v súčasnosti sú ženy motivované dojčiť a chcú problémy s dojčením prekonať. V minulosti ľudia prejavy štrajku považovali za dôvod na odstavenie a prestávali po 3 či 4 mesiacoch dojčiť. Lebo sa im štrajk nepodarilo prekonať alebo ani nevedeli, o čo vlastne ide.

Ak ženy nevedia, že ide o štrajk, ako to vyriešia?

Niekedy intuitívne urobia kroky, ktoré vedú k zlepšeniu. Niekedy štrajk nie je veľmi vážny a zlepší sa to samo od seba. Niekedy sa dlhodobo trápia. Ale väčšinou začnú dávať umelé mlieko alebo prejdú úplne na umelú výživu. Alebo prejdú „kolečkom“ vylučovania potravín z jedálnička matky, podávania rozličných prípravkov na „bolesť bruška“, „koliku“, probiotík, zahusťovania mlieka z dôvodu refluxu, podávania „špeciálnych“ umelých mliek, testovania na alergiu kravského mlieka atď.

Ako je možné štrajk riešiť?

Ideálne  v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou o. z. MAMILA. Po prvýkrát štrajk aj s jeho prejavmi identifikoval svetový expert na dojčenie, pediater dr. Jack Newman, IBCLC, ktorý vypracoval protokol na riešenie štrajku, podľa ktorého postupujú aj laktačné poradkyne MAMILY. Matka spolu s laktačnou poradkyňou MAMILY identifikujú príčiny, pre ktoré bábätko začalo štrajkovať. A odstránia ich. Laktačná poradkyňa MAMILY ukáže matke, ako pomôcť bábätku, aby sa jeho prejavy nespokojnosti zmiernili. Naučí ju stratégie, ktoré sa týkajú dojčenia bábätka, ako vystihnúť správne okamihy na dojčenie, ako riešiť uspávanie a spánok bábätka, ako eliminovať plač bábätka a ako ho utíšiť, ukáže jej rozličné polohy, naučí ju zlepšiť prisatie a pitie. Okrem toho matky u laktačnej poradkyne MAMILY nájdu pochopenie a podporu, ktorú v okolí ťažko nájdu. Máme vypracovaný aj materiál pre rodiny, ktoré štrajk prežívajú.

Zaberajú na zlepšenie štrajku či zvýšenie tvorby mlieka rozličné babské recepty typu pitie Viney?

Ak babské recepty zaberú a situácia sa zlepší, tak nás ľudia nekontaktujú. Takže k nám sa dostávajú klientky, ktorým babské recepty nezabrali, hroznovej šťavy či Viney vypili už litre a štrajk sa im zhoršuje. Potrebujú cielenú pomoc, ktorá sa odvíja od zlepšenia prisatia, navrhnutia polôh, postupov ako stláčanie prsníka, dojčenie z oboch prsníkov opakovane, vystihovanie správnych okamihov na prisatie a dojčenie, využívanie pohybu na to, aby bábätko zostalo na prsníku prisaté dlhšie a vypilo viac mlieka, atď. Potom sa zhodnotí ďalší postup a či je ešte pre zlepšenie situácie potrebné urobiť aj niečo viac.

Je možné štrajku predchádzať?

V drvivej väčšine prípadov sa štrajku dá predísť. Dojčenie do veľkej miery závisí od priebehu pôrodu a toho, ako vyzerá dojčenie v prvých dňoch.

Medzi preventívne kroky patrí: Uskutočnenie kontaktu koža na kožu po pôrode, výdatné pitie materského mlieka už v prvej hodine po pôrode, dojčenie v prvých dňoch bez dokrmovania, správne prisatie od prvých spoločných chvíľ, dojčenie v noci už v pôrodnici, neseparovanie matiek a detí v prvých dňoch po pôrode. Z nášho prieskumu pôrodníc vyplýva, že tieto body nie sú v našich pôrodniciach napĺňané ani na 50 %. Akurát málokto si spája priebeh prvých dní po pôrode s tým, čo následne pri štrajku zažíva.

Ak človek nemá skúsenosti, nie je jednoduché poznať, že štrajk sa blíži. Ideálne je, aby dojčiace ženy chodili na podporné skupiny dojčenia, ktoré laktačné poradkyne MAMILY organizujú po celom Slovensku. Tam si môžu vypočuť skúsenosti žien, ktoré štrajk zažili, a tiež majú možnosť s laktačnou poradkyňou skonzultovať aj maličkosti, ktoré sa im nezdajú. Majú tak vyššiu šancu odhaliť štrajk skoro, a aj ho rýchlo prekonať. Alebo mu predísť úplne.

Čo, ak niekto premýšľa, že to vzdá a jednoducho dá fľašu s umelým mliekom?

Prvý krok by mohol byť stretnúť sa s laktačnou poradkyňou MAMILY, pretože budú mať príležitosť vidieť, že existujú riešenia aj v situácii, ktorá sa im javí ako bezvýchodisková. Na stránke MAMILY si môžu prečítať povzbudivé príbehy žien, ktoré štrajk prekonali.  

Môžu prísť do podpornej skupiny dojčenia, aby videli, že existujú aj iné ženy, ktoré riešia alebo riešili to isté ako ony, a že to zvládli.

Môžu si prečítať návod na riešenie štrajku. 

Môžu si prečítať odpovede v našej internetovej poradni dojčenia, kde uvidia, aké množstvo riešení existuje.

Stretnutie s laktačnou poradkyňou MAMILY navyše môže dodať ženám potrebný optimizmus a povzbudenie, keď už si nevedia rady. Veľakrát to ženy vzdajú len preto, že ich nikto nepodporí.

Nie je štrajk to isté ako rastový špurt?

Rastový špurt nevysvetľuje to, čo sa deje; ak si človek nájde čas a skutočne pozoruje správanie bábätka a jeho pitie na prsníku. Navyše teória o rastovom špurte hovorí, že to prejde samo od seba, ale pri štrajku ženy hovoria o postupnom zhoršovaní situácie alebo uvažujú o odstavení či prechode na umelé mlieko a sú zúfalé. Je dôležité počúvať matky a je dôležité pozorovať dojčenie. Ak sa situácia zlepší o niekoľko dní alebo sa zlepší len jednoduchou úpravou polohy, tak to nebolo to, čo ako štrajk definujeme tu v úvode.

Je možné štrajk riešiť aj skôr, ako je situácia neúnosná?

Samozrejme, a nielen to. Štrajk sa dá vďaka protokolu dr. Jacka Newmana, úspešne riešiť a v MAMILE s tým máme dlhoročné skúsenosti. Tieto bábätká dokonca začnú byť s dojčením naozaj v pohode a dojčenie sa stane pre matku aj dieťa ľahkým a príjemným.

Ako je možné zachrániť dojčenie, ak štrajk trvá veľmi dlho?

Potrebuje veľa podpory a pomoci od laktačnej poradkyne MAMILY. Lebo čím dlhšie situácia trvá, tým dlhšie trvá aj náprava. Ženy často dlho naberajú odvahu, kým sa na laktačnú poradkyňu obrátia. Stáva, že sa na nás obrátia, keď sa bábätká pri dojčení hnevajú už viac ako mesiac, a ozvú sa až po tom, čo sa úplne prestanú prisávať cez deň či v noci. Alebo až keď bábätko prestáva cikať či chudne. Vtedy treba postupy prispôsobiť tomu, čo sa presne deje, a nachádzať riešenia podľa toho, čo pre dané bábätko individuálne funguje. Týmto ženám treba poskytovať viac psychickej podpory a povzbudenia, pretože situácia sa po poradenstve nezlepší okamžite.

Ako sa dá poznať, že sa štrajk skončil?

Štrajk ako syndróm viacerých príznakov odznieva vtedy, ak sa jednotlivé príznaky zlepšujú. Bábätko priberá, prospieva a začne sa spoľahlivo prisávať bez toho, aby prsník odmietalo a dojčí sa rado. A aj matka sa začne cítiť dobre, uvoľnene a spokojne.

Ako postupovať, ak bábätko treba v tejto situácii dokŕmiť?

To závisí od veku bábätka. Ak vznikne potreba zvýšiť kalorický príjem bábätka a vyčerpali sa všetky možnosti, ako to dosiahnuť zvýšením príjmu materského mlieka z prsníka, pomáha dojčeniu, ak sa pri dokrmovaní vyhneme použitiu fľaše. Najlepší spôsob ako dokrmovať je priamo na prsníku - laktačnou pomôckou (ktorú si jednoducho viete zostrojiť doma) darcovským materským mliekom. Dokrmovanie priamo na prsníku laktačnou pomôckou najlepšie funguje najmä pri menších bábätkách. Ak má bábätko viac ako 4 mesiace a je potrebné dokrmovať, je najvhodnejšie použiť normálne jedlo podávané lyžičkou. Pri štrajku takto podávané jedlo pomáha zlepšiť ochotu bábätka sa dojčiť.

Mamila.sk > Články o dojčení > Prečo niektoré bábätká odmietajú dojčenie?