Čo jesť počas sviatkov, ak dojčím

Paušálne vylúčenie určitých potravín z jedálnička matky je nevhodné a nežiaduce. Jediným dôvodom na vylúčenie nejakej potraviny by mohlo byť, ak by matke či dieťaťu daná potravina nerobila dobre alebo ak by bol na to iný konkrétny dôvod. Preto všeobecne platí to, čo hovorí dr. Jack Newman, kanadský pediater a odborník na dojčenie: "Dojčiaca matka môže jesť všetko."

Dojčenie nie je obdobie v živote, ktoré si vyžaduje špeciálnu diétu či stravovacie obmedzenia. Dojčenie je normálne. Pre dojčiace ženy v zásade platia rovnaké pravidlá ako pre všetkých ostatných ľudí. Výber matkinej stravy ovplyvňuje jej zdravie, rovnako ako výber stravy ovplyvňuje zdravie všetkých ostatných mužov, žien a detí. Toto sa nemení ani v prípade, že žena dojčí. A nič na tom nemení ani obdobie sviatkov, keď dojčiaca matka nemusí meniť svoj zaužívaný spôsob stravovania len pre to, že dojčí. Prečítajte si tiež, ako je to počas sviatkov s alkoholom v tomto článku.

Za bežných okolností strava matky vo všeobecnosti významne neovplyvňuje množstvo ani zloženie materského mlieka. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé. Ak ho bábätká prijímajú dostatok, tak je pre ne v plnej miere postačujúce. Materské mlieko je presne na mieru prispôsobené potrebám vášho dieťaťa.  

Až na výnimky strava matky neovplyvňuje správanie a plač bábätka, hoci niekedy niektoré matky skutočne zistia, že niektorá potravina spôsobuje bábätku problémy - často je to napríklad konzumácia kravského mlieka. Niektoré matky však vylučujú zo stravy niektoré potraviny, pretože sa obávajú, že dieťatko bude „bolieť bruško“ alebo bude plakať. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. V drvivej väčšine prípadov plač dieťatka nemá súvislosť so stravou matky. Vynechajte naozaj len tie potraviny, o ktorých sa opakovane presvedčíte, že dieťaťu robia problémy. Prečítajte si tiež tento článok vysvetľujúci problematiku koliky a plaču.

Nie je pravda, že niektoré potraviny by matka nemala jesť, pretože zmenia chuť mlieka a bábätko bude prsník odmietať. Chuť materského mlieka sa mení v závislosti od toho, čo matka konzumuje každý deň, stále. Rozmanitá strava matky ovplyvňuje bábätko pozitívne: bábätko si zvyká na rozličné chute a materské mlieko chráni tráviaci trakt dieťatka aj tým, že vystiela sliznicu čreva (a iné sliznice), a tým posilňuje jeho imunitu. 

Existujú dlhé a najmä neopodstatnené zoznamy „zakázaných“ jedál pre dojčiace matky a mnohé dojčiace matky v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich strava je mimoriadne oklieštená, čo nie je dobre. Matky môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.

Ohľadne častých rád, čo sa počas dojčenia nesmie: existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa takéto rady objavujú:

  1. Nedostatočne je zvážená dôležitosť dojčenia pre zdravie bábätka a pre zdravie ženy ako aj to, že dieťa má potenciál byť dojčené niekoľko rokov. Väčšinou sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“.
  2. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Keďže sa nezvažuje dôležitosť dojčenia a riziká, ktoré nedojčenie prináša, často sa ani len neuvažuje o tom, ako by sa dojčenie dalo skĺbiť s nejakou ďalšou potrebou matky. Keď je dojčenie považované za skutočne dôležité, dajú sa hľadať spôsoby, ako v dojčení pokračovať, aj popri rozličných iných skutočnostiach.
  3. Nezvažujú sa dôsledky rád ohľadne odstavenia, ktoré pre mnohé ženy znamenajú, že nebudú dojčiť tak dlho, ako by inak dojčili, pretože túžia po tom, aby mohli urobiť to, čo počas dojčenia „majú zakázané“. Ak ženy prestanú dojčiť, prináša to riziká nielen pre ich deti, ale aj pre ich vlastné zdravie - a toto je fakt, o ktorom sa hovorí a uvažuje len veľmi málo.
Mamila.sk > Články o dojčení > Čo jesť počas sviatkov, ak dojčím