Úspešné dojčenie

Dojčeniu pomáha kontakt koža na kožu

Ihneď po pôrode ako aj v nasledujúcich dňoch predstavujú vaše prsníky a hrudník dokonalé prostredie pre popôrodnú adaptáciu, správny vývoj mozgu a začiatok dejov vedúcich k dojčeniu. V kontakte koža na kožu bude vaše bábätko menej plakať a ľahšie sa upokojí. Kontakt koža na kožu môže pokračovať ďalej po príchode na izbu a počas pobytu v nemocnici.

Kľúčový poznatok – ako rozpoznať koľko mlieka bábätko vypilo


Medzi satím, pri ktorom bábätko nepije mlieko, a satím spojeným s pitím mlieka je rozdiel. Ak bábätko saje a pije, prejaví sa to tzv. „pauzou v brade“. Ak budete bábätko pri dojčení pozorovať, môžete ju vidieť aj vy a na základe pozorovania vyhodnotiť, či bábätko pije dostatok mlieka (pozrite si videá na www.mamila.sk). Proces pitia sa prejaví tým, že brada bábätka poklesne, v najnižšej polohe potom nastane prestávka, čiže pauza v pohybe brady, a potom sa brada vráti späť. Čím dlhšie „pauza“ trvá, tým viac mlieka bábätko vypije.

Môžem bábätku pomôcť, aby pilo viac? Váženie pred dojčením a po dojčení nie je spoľahlivý spôsob, ako zistiť, či bábätko pije dostatok mlieka. Pozorovanie pauzy v brade je smerodajnejšie, obzvlášť v prvých dňoch. Ak pozorujete, že bábätko saje, ale nepije, pomôžte mu vypiť viac mlieka pomocou stláčania prsníka. Prsty majte pod prsníkom, palec zhora čo najďalej od dvorca (do tvaru C) a stlačte. Prsník držte stlačený (silno, ale nie bolestivo), pokiaľ bábätko pije s pauzami. Keď prestane, tlak povoľte. Potom bábätko nechajte piť, a keď bude opäť len sať, stlačte prsník. Keď nepije ani so stláčaním, ponúknite mu druhý prsník.

Ak bábätko získava dostatok mlieka, materské mlieko pokrýva všetky jeho výživové potreby a nie je potrebné ho dokrmovať.

Pre to, aby bábätko získavalo dostatok mlieka sú dôležité:

1. správne asymetrické prisatie:

  • brada zaborená do prsníka, noštek sa prsníka nedotýka
  • bábätko pokrýva viac dvorca spodnou perou, nad hornou perou je vidieť viac nepokrytého dvorca bradavky
  • bábätko je prisaté hlboko do prsníka
  • malo by byť výsledkom akejľkovek polohy, v ktorej sa bude bábätko dojčiť

 

►Priečna poloha

Bábätko leží na predlaktí, matka mu pritláča zadoček lakťom, prsty matky sú pod líčkom bábätka, bruško bábätka sa dotýka brucha matky, bábätko je mierne natočené smerom dohora, takže matka vidí obe očká bábätka. Hlavička je zaklonená dozadu.

 

►Poloha poležiačky

Matka si pohodlne ľahne a vysunie panvu, aby urobila priestor pre bábätko. Chrbát a krk je dobré si podložiť vankúšom. Bábätko leží naboku, dostatočne nízko, tak, aby smerovalo k prsníku odspodu. Bradavku má na úrovni hornej pery a po prisatí má bradu zaborenú do prsníka. Matka ho môže podopierať medzi lopatkami rukou alebo vankúšom.

 

2. dojčenie podľa potrieb bábätka:

Dojčenie je totiž omnoho viac než len pitie mlieka. Dojčenie poskytuje deťom úľavu od bolesti, možnosť jednoducho zaspať, upokojuje ich, reguluje im mnohé telesné funkcie ako dýchanie, srdcovú činnosť, telesnú teplotu, znižuje prežívanie stresu či bolesti a pod. To, že dieťatku ponúknete prsník vždy, keď plače, znamená, že tieto iné funkcie dojčenia budete využívať, čo je správne. Dojčenie vám tak bude pomáhať v situáciách, v ktorých by ste inak komplikovane hľadali riešenie. Dojčite tak často a tak dlho, ako to bábätko potrebuje.

3. kontakt s matkou:

Využívajte častý fyzický kontakt s bábätkom pre to, aby ste lepšie spoznali svoje dieťa. Poznanie dieťaťa je najkľúčovejšie pre výchovu. Tí rodičia, ktorí začnú vzťah s dieťaťom takýmto fyzickým spôsobom a potom pokračujú kontaktom v ďalších mesiacoch a rokoch dojčením, nosením, spoločným spaním, môžu mať cielené a individuálne reakcie vzhľadom na to, ako dieťa poznajú. Nebudú používať rôzne stratégie či zaručené recepty z kníh a internetu, ktoré mechanicky opakujú niečo, čo by teoreticky mohlo fungovať pri iných deťoch. Rodičia si tak budú vo výchove oveľa istejší. Oni sami budú najväčší experti vo výchove svojho dieťaťa.

Ako sa mám vyhnúť klobúčiku a fľaši?


Problémy s dojčením sa dajú riešiť, hlavne ak ich budete riešiť čím skôr. Ak máte poranené bradavky, nepoužite klobúčiky – namiesto toho zlepšite polohu a prisatie, prípadne odstráňte ďalšiu príčinu bolesti. Po použití klobúčikov totiž nemusí byť jednoduché prejsť na dojčenie z prsníka, klobúčiky môžu znižovať tvorbu mlieka a strácate dôležité aspekty dojčenia priamo na prsníku. Klobúčik nie je užitočná pomôcka ani pri neprisávajúcom sa bábätku. Ak sa bábätko niekoľko dní neprisáva, existujú postupy, ako mu pomôcť. Neprisávajúce sa bábätko môžete dočasne kŕmiť pohárikom svojím odstriekaným mliekom. Ak sa bábätko prisáva a potrebuje dokrmovanie, urobte to priamo na prsníku laktačnou pomôckou. Tým sa vyhnete použitiu fľaše.

Čo mám bábätku dať namiesto cumlíka?

Namiesto cumlíka ponúknite bábätku prsník. V prípade nevyhnutnosti môžete na upokojenie použiť váš prst, ktorý ho necháte chvíľu sať. Z dlhodobého hľadiska môže cumlík znižovať čas strávený na prsníku a postupne znížiť tvorbu mlieka. Toto môže viesť po počiatočnom dobrom priberaní k neskoršiemu nedostatočnému priberaniu vo veku 3 – 4 mesiacov, prípadne k odmietaniu prsníka. Cumlík môže už v pôrodnici spôsobiť problémy s prisávaním bábätka na prsník. Tým, že bábätko saje prsník namiesto cumlíka, sa bábätku „pripravuje mlieko ušité na mieru“ tak, aby obsahovalo protilátky proti možným vírusom a baktériám, s ktorými sa matka a bábätko každý deň stretávajú. Satie na prsníku pomáha zvyšovať alebo udržiavať tvorbu mlieka.

Mamila.sk > Články o dojčení > Úspešné dojčenie