Nocne dojcenie - odmietanie prsnika a grckanie

Ivana    17.12.2021, 13:34

Dobry vecer, moj malicky ide mat teraz 5 mesiacov, plne ho dojcim, nicim nedokrmujem. Od zaciatku spaval v noci pekne, zobudil sa len 2-3 krat, napapal sa a spal dalej. Posledne 3 tyzdne sa zacal budit kazde dve hodiny, niekedy kazdu hodinu. To je v podstate v poriadku, nevadi mi ho nadojcit, ale vela krat odmieta prsnik, hneva sa. Musim ho zacat nosit, vtedy sa vygrcka, ale aj uplne preberie a nevie dalej spat. Snazim sa ho dat odgrgnut po kazdom dojceni, ale tvrdo zaspi na prsniku a nechce si grgnut. Potom sa mu tam kvazi ten vzduch nahromadi a je mu tazko.. Nevedeli by ste mi prosim poradit co s tym? Mam ho po dojceni natvrdo prebudzat? Len potom neviem ako opat zaspi.. Dakujem velmi pekne za pomoc!

Milá Ivana,

pre dojčené deti je prechod medzi jedným spánkovým cyklom a druhým umožňovaný dojčením. Toto bola odvždy jedna z funkcií dojčenia - uľahčiť opätovné zaspatie dieťatka po ukončení spánkového cyklu. Dieťa navyše môže vypiť počas noci podstatnú časť svojho príjmu mlieka a to je dôležité pre jeho prospievanie. V noci sa tvorí matkám najviac prolaktínu a bábätká majú možnosť vypiť dostatočné množstvo mlieka. To, že bábätku dáte v noci prsník, je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako ho naspäť uspať. Je zbytočné snažiť sa mu ho nedať. 

Spánok detí a počet prebudení sa v priebehu času menia. A nezávisí to len od dojčenia či hladu bábätka. Bábätká sa budia z rozličných dôvodov a dojčenie im pomáha znovu zaspať. Bábätká sa môžu budiť veľmi často. Intervaly prebúdzania sa nemusia vekom predlžovať. Môže sa stať, že sa bábätká po polroku budia častejšie, ako keď boli novorodenci. Ovplyvňujú ich totiž viac podnety počas dňa, rýchly rozvoj mozgu, spracovávanie nových zážitkov, získavanie nových schopností (otáčanie, sedenie, lozenie, chodenie), rast zúbkov. 

Môžete si však byť istí, že všetky deti sa raz budiť prestanú a budú spať celú noc bez toho, aby ste ich to museli naučiť. V tomto veku vaše dieťa potrebuje v noci istotu vašej prítomnosti, vašu pomoc pri tom, aby mohlo zaspať, a aby sa naučilo, že spinkanie a noc sú bezpečné a že má pri sebe niekoho, kto mu pomôže, aby dokázalo naspäť zaspať. Keď vidíte, že sa vaše bábätko začína prebúdzať a vy ho začnete hneď dojčiť, znamená to, že sa neprebudí úplne, dojčíte ho teda v polospánku a vďaka tomu je pravdepodobnejšie, že rýchlejšie zaspí. Toto znamená, že napriek mnohým zobudeniam sa aj vy, aj dieťa vyspíte lepšie. Ak navyše máte dieťatko blízko seba alebo pri sebe v posteli, je aj pre vás takto jednoduchšie dojčiť dieťa v polospánku, pretože pri dojčení rýchlejšie zaspíte a zobudenie nebude pre vás také náročné, pretože si takto vytvoríte podmienky, aby došlo k čo najmenšiemu prebudeniu. Vaše dieťa sa raz prestane budiť, aj bez toho, aby ste ho učili zaspať či prespať celú noc. Naučí sa to rovnako, ako sa samo naučí chodiť. Naozaj. Teraz je čas, aby ste mu poskytovali istotu, že zaspávať a v noci spať je príjemné a bezpečné. Keď sa táto jeho potreba nadobudnutia istoty naplní, sama od seba odznie. To bude dôvod, pre ktorý bude potom celú noc bez prebudenia s istotou spať. Toto obdobie je jedinečné a nikdy sa nevráti. A rodičia, ktorí sa nesnažia o dosiahnutie méty „neprerušovaného“ spánku, sa v konečnom dôsledku vyspia lepšie, ako tí, ktorí sa neustále trápia tým, či sa dieťaťu nočným dojčením nekazia zuby, či mu dostatočne odpočíva žalúdok a či už by nemalo spať bez dojčenia tak, ako dieťa susedov.

Prečítajte si aj tieto skúsenosti našich čitateliek sociálnych sietí.

Mohlo by vám pomôcť, ak by ste vyskúšali bábätko dojčiť v noci poležiačky a nechať ho pri dojčení zaspať a už ho v tomto bode nedávať odgrgnúť, lebo tým sa preberie úplne a potom môže byť ťažšie zaspať. Skúste to teda bez budenia na odgrgnutie. Ak sa s bábätkom po zaspatí nemanipuluje a nedáva sa do postieľky, tak potom nezvykne v noci grckať. Ak sa deje to, že sa bábätko zobudí aj vtedy, keď pri ňom pri dojčení ležíte a nehýbete s ním, tak pravdepodobne zostať spať. Ak nie, tak je dobré vedieť, že bábätká v tomto veku mávajú niekedy v noci fázy, keď sa precitnú a sú určitý čas hore a potom sa to opäť samo od seba zmení. Je dôležité, že bábätku v takej situácii popri dojčení pomáhate nosením, hojdaním. Odgrgávaním nie je možné zabrániť grckaniu, čo potvrdzuje aj štúdia, ktorej závery hovoria o tom, že snaha o odgrgnutie je síce niečo, čo ľudia na základe tradícií robia a čo sa stalo nepísaným pravidlom bez toho, aby sa niekto nad tým zamyslel, ale čo môže dokonca spôsobovať ešte viac grckania. Pokračujte teda v noci v uspávaní bábätka, pokúste sa mu vďaka spoločnému spaniu ponúkať prsník hneď pri precitaní, ale ak sa stane, že bábätko sa úplne zobudí a nie je ochotné nateraz pokračovať v spaní, toto nie je v jeho veku neobvyklé a bude sa to časom zlepšovať, toto nebude takto natrvalo.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nocne dojcenie - odmietanie prsnika a grckanie