Bolestivé a krvavé bradavky

Denisa Čigášová    02.03.2013, 20:42

Dobrý deň, môj syn má 8 dní. Mám trhliny na oboch bradavkách asi 1 cm. Veľmi nepríjemná bolesť a zároveň mi pri satí mlieka bábätko uvoľňuje aj krv, ktorú aj pije. Bradavky si po kojení nechám vyschnúť a následne nakrémujem Bepanthenolom, ale nepomáha to. Zakaždým po priložení ku kŕmeniu bradavky znova prasknú. Ako si ich mám ošetriť ? Ďakujem za odpoveď.

Milá Denisa,

potrebujete odbornú pomoc poradkyne pri dojčení, pretože kľúčom k vyriešeniu tejto situácie je úprava polohy a prisatia, ktorá dokáže urobiť veľmi veľa:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Bolesti a ragády, ktoré popisujete nie sú normálnou súčasťou dojčenia a treba ich rýchlo riešiť. Časť zlepšenia istotne spočíva v správnej polohe a správnom prisávaní bábätka. A poloha a prisávanie sa najlepšie zlepšujú v priamom kontakte, pretože môže ísť o drobné nepostihnuteľné detaily, ktorú môžu znamenať veľmi veľa. Ale je možné, že vaša bolesť má aj ďalšiu príčinu. Jednou z nich môže byť prirastená uzdička po jazykom bábätka - toto treba skontrolovať niekým skúseným (napríklad laktačnou poradkyňou), kto toto dokáže diagnostikovať. Ďalšia vec je, že príčinou bolesti bradaviek môže byť aj infekcia a je možné, že by vám pomohla špeciálna masť, ktorá by ju vyliečila.
Ako postupovať?
1) Dojčite bábútko aj na naďalej. Ak by ste ho prestali dojčiť, tak by sa v konečnom dôsledku mohla celá situácia zhoršiť, nie zlepšiť.
2) Bolesti a ragádam treba pomôcť popritom, ako ďalej dojčíte.
3) Potrebujete pravdepodobne špeciálnu masť na preliečenie bradaviek.
4) Nechávajte prsníky čo najviac na vzduchu.
5) Potrebujete zabezpečiť maximálne dobré prisatie, toto odstrániť veľkú časť bolesti.
6) Ak by ste prechodne - do doby, kým sa stretneme s laktačnou poradkyňou - potrebovali riešiť bolesť, aby ste dokázali ďalej dojčiť, môžete užiť napríklad ibuprofen v dávke bežnej pre dospelého človeka, aj opakovane počas celého dňa.

K tejto otázke si prečítajte tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/boli-to/

Najlepšie je bolesti predchádzať správnym prisatím a polohou už od začiatku, ale ak sa bolesť objaví, treba ju riešiť, pretože riešenia existujú.

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Vo vašom prípade by vám pomohla návšteva poradkyne, pretože je pravdepodobné, že úprava polohy, ktorú by vám ukázala, by vám pomohla k tomu, aby synček mohl piť mliečko priamo z prsníka. Tým by sa odstránila aj bolesť pri dojčení. V takýchto situáciách niet nad praktickú pomoc priamo v realite - to cez internet nie je možné. Čo najskôr si zo zoznamu poradkýň vyberte poradkyňu, ktorá vám priamo ukáže postupy, ktoré vám môžu pomôcť.
Okrem toho vám odporúčame nasledovné kroky:
1) Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa dá zlepšiť poloha a prisatie bábätka tak, aby získavalo čo najväčšie množstvo mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

2) Aby vaše bábätko vypilo viac mlieka, vyskúšajte stláčanie prsníka, ktoré vám poradkyňa ukáže:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Aj vďaka stláčaniu vás bradavky budú bolieť menej. Mastičku, ktorú používate, prestaňte používať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Bolestivé a krvavé bradavky