Kojeni u nedonošeného miminka

Kateřina    05.02.2022, 22:25

Dcera, ktera se narodila v 32tt ma nyní 7týdnu. Doma z nemocnice je týden. Měla problém s vypítím vypočítaných dávek v nemocnici díky anémii, po transfúzi přišlo zlepšení. Krmení ze stříkačky, teď lahví kvůli fotrifikaci mléka. V nemocnici přikládaní z prsu jen 1x denně kvůli velké únavě při kojení, nyní co druhé krmení. Nepřisaje se, pouze s kloboučkem. Mléka mám díky odsávání docela dost, ale přestaly se mi už nalévat prsa, bojím se, že takto dojde ke konci kojení. Vím, že byla chyba mít klobouček a přikládat jen jednou denně, ale poslouchala jsem rady sestřiček a laktační poradkyně v nemocnici a chtěla jsem ať jde dcera co nejdříve domů. Mohu ješte nějak přejít na kojení bez kloboučku? A jak dojít na úplné kojení? Fortifikaci máme už jen na par dní. Moc děkuji

Milá Kateřino,

aj v tejto situácii existujú kroky, ktoré môžu pomôcť bábätko prilákať späť k prsníku a v tomto veku je aj veľmi pravdepodobné, že to pôjde, vaše bábätko je stále veľmi maličké. Odporúčame vám v tejto situácii čo najskôr kontaktovať poradkyňu pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať bez použitia klobúčika. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Bábätko, ktoré bude na prsníku získavať mlieko, nebude na prsníku zaspávať. To, že ľudia, ktorí majú ženám pomáhať s dojčením, nevedia rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije, spôsobilo vznik nesprávneho mýtu toho, že pre predčasne narodené bábätká je dojčenie unavujúce. Pozrite si toto video, v ktorom bábätko prisaté na prsníku nepije takmer žiadne mlieko a pospáva na prsníku:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#10

Toto predčasne narodené bábätko na videu vyzerá, ako keby zaspávalo preto, že dojčenie je unavujúce. Ale všimnite si, čo sa stane, ak sa mu na prsníku dodá tok mlieka laktačnou pomôckou: otvorí očká a pri plnom vedomí pije. Dojčenie nie je unavujúce. Práve naopak. Má určite zmysel pokúsiť sa urobiť kroky pre návrat k dojčeniu, pretože:

- vaše bábätko je maličké a je veľká šanca, že pri uplatnení správnych postupov sa prisaje aj bez klobúčikov hneď alebo v najbližších dňoch

- časom sa tvorba mlieka môže začať výrazne zvyšovať

- je možné dokrmovať bábätko aj bez použitia fľaše, priamo na prsníku a bez ohľadu na to, koľko mlieka bude bábätko dostávať prostredníctvom dokrmovania – aj dokrmovanie na prsníku je dojčenie a aj toto je pre bábätko mimoriadne dôležité

Prečítajte si článok o klobúčikoch, aby ste získali ďalšie informácie:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/klobuciky/

Jednotlivé kroky, ktoré by vám pomohla realizovať poradkyňa v osobnom kontakte a ktoré by mohli pomôcť sú:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Na týchto videách si tiež môžete pozrieť, ako správnou polohou môžete dosiahnuť správne prisatie a ako pri správnom prisatí bábätko pije, a môžete to skúsiť doma napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Pozrite si aj fotografie správneho prisatia:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, potrebujete sa naučiť kŕmiť bábätko iným spôsobom, čo vám tiež ukáže poradkyňa:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Pokračujte v odsávaní mlieka – aspoň 8x denne 20 minút, z toho aspoň raz v noci. Skorému návratu bábätka k dojčeniu významne pomôže to, že ste doteraz udržiavali tvorbu mlieka. Ak by to bolo potrebné, môžete zvýšiť tvorbu mlieka prostriedkami, ktoré vám odporučí poradkyňa v osobnom kontakte:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Ak by sa bábätko bolo ochotné prisávať, bude potrebné teraz ho dokrmovať na prsníku. Tu je návod, ako sa pri tom vyhnúť použitiu fľaše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.  

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

5) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojeni u nedonošeného miminka