Ako zabezpecit dlhodobe dojcenie
Otázka
dobry den, rada by som sa opytala. Mam dcerku 7 mesacnu, plne kojenu...asi v 3 tyzdnoch zhodnotila lakt. poradkyna ze prisatie dietatka je dobre, ale zdalo sa ze je malo mliecka. Zacala som na jej odporucanie uzivat senovku a benedikt (kapsule). Neskor sme presli dojceneckym strajkom, ktory sa vsak upravil a dojcime sa dalej. Od 1 mesiaca sme pouzivali aj cumlik a v 6 mesiacoch sme ho odstranili. Chovanie dietatka sa odrazu uplne zmenilo, prisatie bolo podla mojho pocitu aj silnejsie ako s dudlikom. Dnes vsak (asi 3 tyzdne bez dudlika) pozorujem ze dcerka saje slabsie a "precmukava". Od vyhodenia dudlika sa zlepsilo to, ze si pekne dudlovanim na prsniku pocka na spustenie mlieka (predtym sa odtrhala), mliecko pije, ale ked dotecie, viac nechce dudlikovat. Pije z oboch prsnikov a mam pocit ze ten prvy nevyprazdni dost. Uz dlhsiu dobu (2-3 mesiace) dcerke dojcenie skor ponukam, ako by pytala mliecko. Moze byt tym sposobene to, ze nesaje dost intenzivne? Niekedy sa napije aj po 1,5 hodine ked ponuknem. Vlastne sa napije vzdy :) Ked som skusila cakat na to kym je hladna, niekedy ani po 3,5 hodine nepytala mliecko. Papa uz mesiac prikrmy a velmi ju bavi lyzicka, hned ako ju vidi otvara ustocka a spapa prikrmu aj dost vela (samozrejme jej extremne vela nedavam). Co v takomto pripade? Nechat zatial dlhsiu dobu len obedny prikrm? Nezavadzat desiatu aby sa neznizil zaujem o kojenie? V noci sa budi na mliecko asi kazde 2-3 hodiny. Kojim stale asymetrickym sposobom, ale dcerka vazi 8kg a je mi uz tazka - opieram si ruku o nohu, ale aj tak vyzera ze jej ta poloha nie je pohodlna. Casto sa prsnika pusti, posadi sa (bez placu) a znova hlada. Nataca sa na kojenie zo sedu. Kojila som aj po leziacky (tak aj uspavam na noc) ale mam male prsia a prisatie tam tiez nie je moc dobre, preto polohy striedam. Ako najefektivnejsie kojit tazsie a vacsie dieta? Mozno je prisatie horsie kvoli nepohodlnej polohe pri papani. Taktiez poprosim o radu ako vysadzat senovku a benedikt. Uzivala som 3x3 a druhy den som znizila na 2x3 a 1x(vecer)2. Mam nechat taketo davkovanie aspom tyzden? a potom 1x3, 2x2 atd? A co sa tyka kojenia - mam ponuknut druhy prsnik aj ked z prveho pila menej? Niekedy prave na tom druhom v poradi zostane dlhsie.
Odpoveď
Milá Petra,
z hľadiska dlhodobého dojčenia je dôležité, aby ste dojčenie aktívne ponúkali a nečakali, kým dcérka prejaví záujem o dojčenie. Prsníky striedajte, obzvlášť, ak sa vám zdá, že na druhom prsníku pije lepšie, prsníky navyše môžete vystriedať aj viackrát.
Ohľadne polohy na dojčenie - skúste si nájsť akúkoľvek polohu, v tomto veku sa už dá byť veľmi tvorivý, vôbec to nemusí byť poloha ako pri maličkom bábäku. Podstatné je to, aby dieťatko malo bradu v prsníku a nos od prsníka a aby dolnou perou pokrývalo väčšiu časť dvorca ako hornou perou.
Z toho, čo píšete by sme vám navrhli, aby ste senovku s benediktom nevysádzali.
Z hľadiska príkrmov: v prvom rade zabezpečte, aby ste ponúkali často dojčenie a aby bábätko na prsníku skutočne pilo - ak to takto bude, tak potom je dávajte príkrmy podľa jej záujmu v množstve, o ktoré má záujem - nemusí teda ísť len o obed.
Tu sú ďalšie rady, ktoré odpovedajú na väčšinu vašich otázok:
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=240
Prečítajte si aj túto našu odpoveď, ktorá vám mnohé objasní:
Za odpoveď oceníme váš finančný príspevok.
Tím poradkýň o. z. MAMILA
Späť na zoznam otázokNajčítanejšie články
- Je možné dojčiť adoptované dieťa?
- Alkohol, káva, fajčenie a dojčenie?
- Toto by vám o vašich bradavkách a prsníkoch nemal nik povedať
- Cmúľa si vaše bábätko prsty? Je cumlík lepší?
- Kedy dať bábätku cumlík?
- Môžem dojčiť, keď mám Covid?
- Ako dlho má trvať dojčenie?
- Toto ste o dojčení dvojičiek nevedeli
- 14 zaujímavostí o materskom mlieku
- Čo sa stane, keď popri dojčení použijem fľašku?
- Hryzie ma pri dojčení - čo mám robiť?
- Keď má novorodenec hypoglykémiu
- Čo sa stane s dojčením, ak cvičím či chudnem?
- S ktorým príkrmom začať ako prvým?
- Vaše príbehy o dojčení - ako to prežívajú iné ženy?
- Tri situácie, v ktorých nepoužívať klobúčiky
- Čo je to materská starostlivosť klokankovaním?
- Ako vyriešiť koliku a plač
- Môžem v období dojčenia užívať lieky?
- Ako poznám, či mám dosť mlieka?
- Dojčenie v médiách
- Majú dojčiace ženy menštruáciu?
- Bábätko sa od pôrodu zatiaľ neprisáva - čo ďalej
- Tipy na únavu z nočného dojčenia
- Ako využívať nosenie pri dojčení?
- Odlúčenie od dieťaťa - čo teraz?
- Keď bábätko odmieta dojčenie - štrajk
- Ako vyzerá odstavenie od dojčenia?
- Je možné dojčiť predčasne narodené bábätká?
- Predpôrodná príprava komplet zdarma
- Priberá vaše bábätko málo alebo naopak veľa?
- Ako na príkrmy?
- Ako zavádzať príkrmy podľa WHO?
- Môže byť mlieka príliš veľa?
- Existuje rastový špurt?
- Toto ste o refluxe a grckaní nevedeli
- Aké opatrenia urobiť proti SIDS?
- Ako funguje spánok bábätiek?
- Návod na bezpčené spoločné spanie
- Čo znamená zelená stolica?
- 10 bodov pre kontakt koža na kožu po pôrode
- Ako má vyzerať strava dojčiacej matky?
- Dojčiť z jedného alebo striedať prsníky?
- Tandemové dojčenie - dojčenie staršieho a mladšieho dieťaťa
- Dojčenie počas tehotenstva
- Mám dávať dojčenému bábätku vodu?
- Ako pripravovať umelú výživu?
- Čo na dojčenie hovorí veda?
- Pozrite si videá o dojčení
- Funguje na lepší spánok bábätiek vyplakanie a spánkový tréning?
- Všetko, čo potrebujete vedieť o začiatkoch dojčenia
- Ako zastaviť tvorbu materského mlieka?
- Čo sa deje, keď sa používajú zavinovačky?
- Ako ovplyvňuje dojčenie zdravie matky?
- Koľko zložiek má materské mlieko?
- Spôsobuje dojčenie zubný kaz?
- Je možné zvýšiť tvorbu materského mlieka?
- Čo všetko sa počas dojčenie smie alebo nesmie?
Poradňa dojčenia
Viac ako 13 000 otázok a odpovedíPotrebujete podporu a pomoc s dojčením? Pýtajte sa, radi vám odpovieme.
prejsť do poradneNájdite poradkyňu
Viac ako 800 laktačných poradkýňna Slovensku, v SR a v EÚ. Nájdite si najbližsiu poradkyňu.
vyhľadať poradkyňuKniha o dojčení
Chcete mať praktický návod na dojčenieporuke vždy, keď to budete potrebovať? Objednajte si našu knihu.
objednať knihu