Zmena v intenzite dojčenia

Petra L.    28.02.2022, 15:54

Dobrý deň, pri dojčení 12 týždňovej dcérky nastali zmeny a neviem či je to v poriadku. Dcérka bola zo začiatku prikrmovaná Sunarom z fľaše. Momentálne cca mesiac je už len dojčená. Kŕmenie predtým prebiehalo cca 10 min jeden prsník a potom rovnako druhý prsník. Bola aj spavá na prsníkoch, nesala celý čas aktívne. Už asi tretí týždeň to vyzerá tak, že sa prisaje, aktívne pije asi 5 minút a potom sa buď začne hnevať a odťahovať alebo sa spokojne odpojí, pozerá na mňa, usmieva sa a rozpráva. Vždy jej ponúknem aj druhý prsník. Niekedy sa ešte prisaje na tiež max 5 minút aktívneho pitia ale väčšinou už nechce. Náš režim dňa vyzerá tak, že cca 30 min spí, potom sa napapa, pohraje (bdie cca 1,5 hod.) a zase spí. Od asi 21:00 do 06:00 - 7:00 spí v kuse. Od návratu z pôrodnice prespí celú noc. Mám pocit, že zrazu pije málo. Napriek tomu ak aktívne pije aj keď len 5 min tak mám pocit, že ten prsník je "vyprázdnený". Prsia ma bolia len keď sú veľmi naliate, preto v noci vstávam osdsávať. Bradavky ma občas bolia ale pomôžu mi obklady. Je možné, že je už schopná sa rýchlejšie najesť a naozaj jej to stačí? Nie je plačlivá, nepýta si potom ešte piť znova. Niekedy jej ešte neskôr pred spánok prsník ponúknem ale nie vždy sa prisaje a ak tak len krátko popije. Či správne priberá sa dozviem až na kontrole u pediatričky o necelé tri týždne. Myslíte, že je to v poriadku? Prípadne čo môžem urobiť inak? Ďakujem za Vašu odpoveď S pozdravom Petra

Milá Petra,

dojčenie väčších bábätiek už typicky nebýva také sústredené a bez pohnutia ako pri novorodencoch a môže trvať kratšiu dobu, avšak ak sa dojčenie často končí hnevom a odťahovaním sa, váš opis správania bábätka sa podobá na to, čo popisujú ženy v úvode tohto článku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Odporúčame vám preto v tejto situácii osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou môžete urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek, čo predstavuje riešenie bolestí pri dojčení. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Zmena v intenzite dojčenia