Problem s kojenim/stres

Natália    07.03.2022, 13:13

Dobry den, mam trojmesacne dievcatko a obraciam sa na Vas s velkou prosbou o pomoc. Kojenie je pre mna velky stres a zufalost. Viem ze stres je to prve co treba pri kojeni vylucit, ale u mna to je velky problem. Moj pribeh je takyto - Prva chyba nastala hned po porode v nemocnici, rodila som cisarskym cize mi babatko po porode len ukazali a nemali sme kontakt koza na kozu. V nemocnici mi nikto poriadne nevysvetlil ako sa ma kojit, moje pokusy skoncili krvavymi bradavkami, na co mi radili klobuciky + ze ju mam dokrmovat UM. Takze domov sme prisli s tym ze som ju kojila s klobucikmi a nasledne dokrmovala UM. Pokusy kojit bez klobucikov nevychadzali. Pediatricka mi poradila odsavanie, tak som zacala s tym aby sa mi zvysila tvorba mlieka. Nasledne som dokrmovanie UM nahradila vlastnym mliekom. Casom sa naucila papat bez klobucikov, za co som bola neskutocne stastna, ale dokrmovanie z flase mojim mliekom sme ponechali. Viem ze to bola chyba a rada by som flasu uplne vynechala a vylucne kojila nakolko je zmatena co je co. Flasu sme ponechali z toho dovodu ze nevydrzi na prsniku dlho lebo sa velmi hybe, vobec nie je kludna. Rada vsetko obzera preto jej hlavicka neostane v jednej pozicii. Navyse zvykne potom aj plakat. Kazdy moj pohyb ju takisto vyrusi a je po kojeni. Neviem ci je prehnane aktivna z dovodu ze nie je dostatocne hladna? Takisto mame problem aj s polohami na kojenie. Momentalne papa len ked lezim, aj to len chvilku. Ked sa ju snazim kojit v polohe "kolisky" tak velmi place a odstrkuje sa od prsnika. Velmi rada by som prezivala kojenie s tou radostou, aku vsetky mamicky popisuju, ale v tejto chvili je to pre mna naozaj trapenie. Co by Ste mi poradili v tomto pripade? Ako babatko ukludnit aby papala a vzdy sa prisala? Vopred velmi pekne dakujem za Vas cas a odpoved.

Milá Natália,

na vašej ceste za dojčením ste prekonali mnoho prekážok a táto posledná by mohla mať so správnou pomocou pomerne jednoduché riešenie. Pri potrebe dokrmovať bábätko je možné v spolupráci s profesionálnou laktačnou poradkyňou urobiť viaceré kroky, ktoré mnohým bábätkám pomôžu získať toľko mlieka z prsníka, že nakoniec dokrmovanie nie je vôbec potrebné. Teda existujú kroky, ktoré bábätku, ktoré samo nedokáže získať dostatok mlieka z prsníka, pomôcť natoľko, že z prsníka získava dostatok mlieka. Ak by dokrmovanie bolo skutočne nevyhnutné, je možné to robiť priamo pri dojčení laktačnou pomôckou:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Takto pomôžete bábätku získať toľko mlieka, koľko potrebuje a súčasne to robíte priamo pri dojčení, čo bude riešiť to správanie, ktoré popisujete, že bábätko nevydrží dlho na prsníku, veľa sa hýbe, nie je pokojné. Toto bábätká robia v reakcii na tok mlieka a ten laktačnou pomôckou udržíte dostatočný.

Vo vašej situácii vám odporúčame osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou z nášho zoznamu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Spoločne s laktačnou poradkyňou bude potrebné urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Bábätká nie sú pri satí "lenivé", dojčenie nevyčerpáva, naopak, pitie z fľašky je pre bábätká náročnejšie. To, čo sa v skutočnosti deje je, že bábätká reagujú na tok mlieka. Ak je pomalý, zaspávajú na prsníku a o chvíľu sa chcú prisať znovu alebo ak sú už väčšie, tak na pomalý tok mlieka reagujú nespokojnosťou, mrvia sa, hýbu hlavičkou, iné podnety ich ľahko vyrušia a úplne prsník pustia, prípadne sa od prsníka odťahujú, prepínajú sa do luku, plačú. Vyššie uvedenými krokmi dokážete bábätku pomôcť zrýchliť tok mlieka a predísť tak tejto nespokojnosti bábätka.

3) V tejto situácii je určite dôležité zvýšiť tvorbu mlieka bylinkami:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

Je tiež dobré si uvedomiť, že vaša psychická pohoda alebo stres v tejto situácii neznižuje tvorbu mlieka. Je pochopiteľné, že po tom, čo ste prešli, sa cítite byť pod tlakom a v strese. Toto však nie je príčina toho, že teraz potrebujete bábätko dokrmovať. Tvorbu mlieka znižovalo to, že vám nikto nepomohol s dojčením v pôrodnici a ani potom po príchode z pôrodnice. Klobúčiky či fľaša s umelým mliekom nezlepšujú dojčenie a teda nie sú riešením problémov s dojčením. Nemusíte sa preto obávať, ak sa naďalej stresujete, že to teraz situáciu s tvorbou mlieka zhoršuje. A s uplatnením účinných krokov bude možné dojčenie začať zlepšovať.

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Problem s kojenim/stres