Kojení a zmražení vajíček

Tereza    30.03.2022, 13:33

Dobrý den, chtěla jsem vás poprosit o radu. Mám sedmiměsíční dceru, která je hodně kojená. Dostává svačini, oběd a odpolední svačinu, ale kojím tak 10x přes den a 4x v noci. Byla mi diagnostikována rakovina děložního čípku, jejíž léčbu jsem prozatím odložila, protože chci nejdříve nechat zamrazit vajíčka. Pro všechny případy, nechci riskovat a další dítě ještě chci. Bylo mi řečeno, že před stimulací nesmím minimálně 3 měsíce kojit. Říkmá si ale, že je spousta léků, u kterých to nevadí nebo stačí jednu dávku odsát a může se kojit dál. Zatím nevím přesné názvy, ale určitě injekční hormony a léky na ředění krve. Vím, že v zahraničí (Švýcarsko) byly případy darování vajíček rodině - kojící sestra je darovala druhé sestře. Když to jde tam, proč ne tady? Myslím, že princip je to stejný. Otázka zní - je možné během stimulace pokračovat v kojení? Je nějaké riziko pro dceru, že se jí léky dostanou do mléka a ublíží jí? Nevíte, jak je to se zvýšeným prolaktinem během kojení, který má vliv na stimulaci vaječníků? Údajně by vajíčka nemusely dozrát. Máte zkušenost přímo s léky, které je možné využít, abych si o ně požádala? Budu mít před stimulací konzultaci. Dceru nechci odstavit, na druhou stranu nechci léčbu odložit třeba o rok a více... Děkuji moc za odpověď

Milá Terezo,

mnohé ženy sa dozvedajú, že musia odstaviť, pretože sa dojčenie považuje za krátkodobú, prechodnú záležitosť niekoľkých mesiacov, z čoho vyplýva aj logika, na základe ktorej sa matkám de facto odporúča „nič počas dojčenia neriešte, všetko odložte až na dobu, keď prestanete dojčiť“, prípadne „ak chcete čokoľvek robiť, radšej dieťa odstavte“. Vo všeobecnosti sa rady o dojčení riadia princípom „čo keby“ a radšej „pre istotu“ zakazujú všetko, čo môže k normálnemu životu s dojčeným dieťaťom patriť - od cvičenia a chudnutia cez normálnu stravu a liečbu matky, ktorá to potrebuje, až po kávu. Lieky sú relatívne dobre preskúmaná záležitosť, je známa farmakokinetika liekov, často sú známe štúdie a prípadové štúdie o dojčiacich matkách, ktoré lieky užívali. Existujú odborné publikácie a knihy, ktoré každý jeden liek detailne popisujú a hodnotia ich z hľadiska dojčenia a bezpečnosti pri dojčení. Keď odpovedáme na otázky o liekoch, každú jednu otázku starostlivo zvažujeme (rovnako tiež akúkoľvek inú otázku). Otázky o liekoch v prípade potreby konzultujeme so svetovými odborníkmi, ktorí sa touto témou zaoberajú desaťročia: Profesor Thomas Hale, profesor Gideon Koren, profesor Jack Newman. Často konzultujeme daný liek minimálne s jedným z týchto odborníkov, niekedy i so všetkými tromi. 
Na získanie odpovede ohľadne dojčenia a liekov, je potrebné pozrieť sa na niekoľko aspektov:
1) Je logické, že ideálny stav je, keď je človek zdravý a nemusí brať lieky. Takže o všetkých ľuďoch a i o dojčiacich ženách platí, že nemajú lieky užívať zbytočne, ak ich nepotrebujú.
2) Lieky by mal človek brať len, keď má na to dôvod.
3) Ak má niekto však nejaké ochorenie, potom môže potrebovať liečbu.
4) Nie je správne upierať dojčiacim matkám právo na liečbu len preto, že dojčia.

Ak bude potrebovať lieky, v drvivej väčšine je pravidlo, že je bezpečnejšie pokračovať v dojčení i počas užívania lieku. Prečo? Mnohé lieky sa do materského mlieka nedostávajú, alebo ak sa dostávajú, tak len v zanedbateľných množstvách. Stopové množstvá liečiv v materskom mlieku nie sú v množstve, ktoré by bolo terapeutické. V prípade liekov na riedenie krvi neplatí ani to:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=3900

V prípade hormonálnej stimulácie a hormonálnej liečby mnohé z prípravkov, ktoré sa bežne používajú, nepredstavujú problém z hľadiska dojčenia a zloženia materského mlieka, ale existujú aj určité výnimky, preto by bolo vhodné zistiť, aké lieky by sa mali vo vašom prípade použiť a napíšte nám potom na dojcenie@mamila.sk. V prípade stimulácie a hormonálnej liečby však celkom určite príde k významnému zníženiu tvorby mlieka, čo v prípade dojčenia 7-mesačného bábätka môže byť dôvodom na to, aby bábätko začalo reagovať na tok mlieka na prsníku nespokojnosťou, hnevaním sa, odmietaním prsníka. Šance, že sa toto stane, je možné znížiť v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho treba počítať s tým, že zníženie tvorby mlieka znamená aj to, že bábätko bude potrebovať získavať viac výživy z jedla, nie je možné spoliehať sa na to, že bude získavať dostatok mlieka len z prsníka. Súčasne je kľúčové vedieť, že v takom prípade má zmysel zamerať sa na kalorické jedlá a pestrú, čerstvú stravu, bábätko by v takejto situácii nemalo dostávať umelé mlieko, ani keby už vôbec nebolo dojčené:

https://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/pokracovacie-mlieka/

Inými slovami, len povedať, že nejaký liek sa "vylučuje do materského mlieka", nehovorí nič o tom, koľko sa ho vylučuje, a väčšinou ide o nesmierne malé množstvá. Takže ak budete dojčiť a zároveň sa liečiť, tak pri veľkej väčšine liekov vaše dieťatko v realite nedostane takmer žiadny liek. To, že bude vaše dieťa popri liečbe zároveň dojčené, predstavuje mimoriadne dôležitú ochranu pre jeho zdravie do budúcnosti. Dojčenie je významný faktor nielen pre zdravie vášho dieťatka, ale dokonca aj pre vaše zdravia. Ak by dieťa popri vašej liečbe dojčené nebolo, tak bude vystavené oveľa významnejším rizikám. Takže, ak porovnáte skutočnosť, že budete užívať lieky a zároveň dojčiť, s možnosťou, že nebudete dojčiť a budete užívať lieky, tak vo väčšine prípadov rozhodnutie bez akýchkoľvek pochýb smeruje k dojčeniu popri užívaní liekov. Ak by ste nedojčili, vaše dieťatko stratí možnosť získavať stovky jedinečných látok, ktoré sa v materskom mlieku nachádzajú, nehovoriac o mnohých iných aspektoch dojčenia.

Popri užívaní liekov počas dojčenie nie je potrebné časovať dojčenie v určitom odstupe od užitia lieku ani odsávať a vyhadzovať materské mlieko. Môžete pokračovať v dojčení bez obmedzení tak ako obvykle. Toto platí pre drvivú väčšinu liekov.

Riziká spojené s ukončením dojčenia sú reálne a majú vplyv na zdravie matky, zdravie dieťaťa, majú ekonomické dôsledky pre zdravotníctvo a ekonomické dôsledky pre samotnú rodinu. Ak sa vyjadrujú iracionálne obavy z užívania lieku, nehovorí sa o reálnych obavách z hospitalizácie detí, ktoré nebudú dojčené – takýchto štúdií nie sú len desiatky, ale stovky. A lieky, ktoré deti z dôvodu následného ochorenia dostanú, môžu mať krátkodobé aj dlhodobé dôsledky. Nehovoriac o tom, že v dôsledku nedojčenia môžu mať deti aj mnohé oveľa závažnejšie ochorenia ako ochorenia dýchacích ciest, zápaly stredného ucha či tráviaceho traktu. Dojčením sa dá predchádzať množstvu celému zoznamu ďalších ochorení od obezity či rakoviny prsníka cez vysoký krvný tlak, riziko kardiovaskulárnych ochorení až po vysokú hladinu cholesterolu, diabetes I. a II či arteriosklerózy. Pre matky ukončenie dojčenia znamená zvýšené riziko rakoviny prsníka, endometria, osteoporózy či diabetu II. V tomto ešte navyše nie sú zahrnuté zvýšené náklady na zubársku starostlivosť či otázky týkajúce sa kognitívneho vývoja či správania detí.

Z hľadiska hladiny prolaktínu je pre vás tiež užitočné vedieť, že dojčenie už jeho hladinu teraz významne nezvyšuje a hladina prolaktínu u žien, ktoré dojčia deti v tomto veku je už približne podobná tej, ktorú majú ženy, ktoré nedojčia. Najneskôr v 11 mesiaci po pôrode sa už nelíši vôbec nijako.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kojení a zmražení vajíček