Retinyl palmitate a kojení

Jaroslava Bártová    28.04.2022, 19:12

Dobrý den, asi před měsícem jsem si zakoupila přírodní kosmetiku od značky Tilia Nobilis. Konkrétně jsem si koupila hydrofilní olej s Tea tree a dále levandulový krém. Měsíc jsem oba přípravky používala na čištění a mazaní obličeje a zad. Tudíž jsem oba přípravky používala na větší plochy těla a to celý měsíc. Kamarádka mi tuto kosmetiku doporučila s tím, že je přírodní a je vhodná pro kojící ženy. Ve specifikaci produktů jsem se nedočetla, že by dané přípravky neměly používat kojící ženy. Nicméně dnes jsem s hrůzou zjistila, že v obou přípravcích je ve složení uveden i Retinyl palmitate (tedy stabilizovaný vitamin A). Ve složení je uveden téměř až na konci (netuším, v jakém je zde množství). Kojím 17 měsíčního syna a to několikrát za den. Mám teď strach, zda jsem mu nemohla nějak ublížit, když jsem měsíc užívala kosmetiku s tímto vitamínem A a navíc na velké plochy těla? Kosmetiku jsem samozřejmě po tomto zjištění přestala ihned používat. Celkem mě to mrzí, protože byla jedna z mála, která mi po dlouhé době konečně sedla a po které jsem neměla podrážděnou pokožku. Předem děkuji za odpověď.

Milá Jaroslavo,

používať prípravky s vysokým obsahom vitamínu A lokálne na veľké plochy kože nie je počas dojčenia ideálne, pretože existujú iné náhrady a možnosti, ktoré sú úplne bezpečné. Nepodarilo sa nám dohľadať obsah vitamínu A v tomto prípravku, ktorý uvádzate. Napriek tomu, ja keď ste tento prípravok mesiac používali, nemusíte sa obávať o zdravie svojho bábätka, lebo množstvo vitamínu A, ktoré takto vaše bábätko získalo, nebude také, aby sa niečo negatívne stalo.

Pokračujte v dojčení bez obáv a túto kozmetiku ďalej nepoužívajte a hľadajte iné formy ošetrenia vašej pokožky.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Retinyl palmitate a kojení