Vytékání mléka

veronika    10.07.2022, 22:04

kojím s kloboučkem, bez něj se syn vůbec nepřisaje. narozený v 29.tt, nyní 36.tt. technika přisátí dle sester v nemocnici správná, nicméně veliké množství mléka mu vyteče z pusinky po tváři a proto pak musíme zbytek předepsané dávky dokrmovat mým odstříkaným MM sondičkou. mohu poprosit o radu, jak docílit, aby vypil všechno mléko a žádné mu nevytékalo? kojení bez bolesti. Když saje, druhý prs je nastimulovaný a samovolně z něj začne unikat mléko.... děkuji

Milá Veroniko,

v tejto situácii existujú viaceré kroky, ktoré vám môžu prakticky pomôcť. Odporúčame vám robiť ich v osobnom kontakte s niektorou z profesionálnych laktačných poradkýň MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste získali na mieru šité odporúčania podľa toho, aká presne je vaša situácia. Prostredníctvom internetu je možné poskytnúť len všeobecné rady. Prvým dôležitým krokom, je prestať používať klobúčiky. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách v situácii, kedy sa bábätko neprisáva. Obe situácie – aj bolestivé bradavky, aj bábätko, ktoré sa bez klobúčikov odmieta prisať - majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Navyše sa často dojčeniu ani nedá šanca, pretože sa označia bradavky či prsníky matky za „nevhodné“, hoci nie je pravda, že malé alebo ploché bradavky sú dôvodom pre problémy s dojčením. Bradavky ženy nemusia vyzerať ako cumlík na fľaške či klobúčik. Bábätko sa prisáva na dvorec prsníka, nie na bradavku. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého matka používa klobúčiky, môže prsník odmietať, pretože klobúčiky znižujú tvorbu mlieka. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba ženám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že žena prejde na kŕmenie z fľaše. 

Klobúčik je spôsob, ako z prsníka urobiť fľašu. Bábätko sa pri pití cez klobúčik neprisáva na prsník, ale na klobúčik. To spôsobuje, že pije len to mlieko, ktoré natečie do klobúčika a toto môže spôsobovať, že mlieko vyteká. V tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa dojčenie zlepšilo. Je pravdepodobné, že s dobrou pomocou bábätko po prisatí získa hneď mlieko a to ho motivuje, aby na prsníku ostalo. Tomuto pomáha aj dokrmovanie laktačnou pomôckou (cievkou po prsníku). Spoločne s laktačnou poradkyňou môžete túto situáciu zlepšiť, ak urobíte tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete a pri predčasne narodených bábätkách je vysoko pravdepodobné, že bábätko bude mať prirastený jazýček a toto zhoršuje jeho schopnosť získať z prsníka mlieko.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Vďaka stláčaniu prsníka po úprave prisatia bábätka, bude vaše bábätko získavať všetko dostupné mlieko z prsníka. Budete tak môcť prestať odsávať či odstriekavať, pretože bábätku pomôžete vďaka správnemu prisatiu a stláčaniu prsníka získať viac mlieka, než získate po dojčení odsávačkou.

Je normálne, že ak bábätko pije z jedného prsníka, z druhého uniká mlieko. Toto neznamená, že bábätko nebude mať dosť mlieka, ktoré by mohlo z prsníka získať. Avšak na to, aby toto mlieko získalo, musí byť správne prisaté.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je dôležité, že pre dokrmovanie používate dokrmovanie laktačnou pomôckou na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Dokrmovanie laktačnou pomôckou funguje najlepšie po úprave prisatia bábätka. Preto vám odporúčame prejsť tieto úpravy osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Takto budete môcť bábätku pomôcť získať omnoho viac mlieka, udržať dostatočný tok mlieka a bábätko bude motivované na prsníku ostať a nehnevať sa pri dojčení a získať dostatok mlieka.

3) V tejto situácii je kľúčové, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Tieto kroky pomôžu, aby sa dojčenie zlepšilo. Pomôžu vám, aby ste vystihovali momenty, kedy by bábätko bolo ochotné sa dojčiť a pripravené prisať sa správne. Nechajte ho dojčiť tak často a dlho, ako to potrebuje. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Pre bábätko v tomto veku sa prakticky celý čas bdenia spája s dojčením. Po prebudení ho teda môžete nadojčiť a v priebehu 30 – 45 minút od zobudenia ho je dôležité začať uspávať. Ak bábätko nezaspí priamo pri dojčení, je dôležité nosiť ho, hojdať, chodiť s ním, aby ste mu čo najskôr pomohli zaspať. V tomto vám môže pomôcť šatka alebo nosič, aby ste mali pritom voľné ruky a mohli sa venovať aj inej činnosti. A súčasne, keď bábätko zaspí, šatka vám poskytne voľné ruky pre pokračovanie vo vašich aktivitách. Bábätko sa v kontakte s vami vyspí kvalitnejším spánkom a tento spánok nebude trvať tak dlho. Aj to, že kontaktom s vami zregulujete príjem potravy a spánkové cykly pomôže, pretože sa tak bábätko bude častejšie chcieť dojčiť a to bude situáciu takisto zlepšovať.

Všetky tieto kroky je dôležité prejsť s osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby boli pre vás jednoduché a čo najrýchlejšie vám pomohli situáciu zlepšiť.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Vytékání mléka