Odstavenie

Karolina    18.07.2022, 18:32

Dobry den dcerka sa mi odstavila od denneho kojenia, v noci si ale este pyta, chcem sa spytat pridem o mliecko ked kojim uz len v noci- myslela som ze tak sa prirodzene odstavi aj od nocneho kojenia ze nebude mliecko.. dcerka ma 22 mesiacov. Resp aky zvolit jemny postup odstavenia aj od nocneho kojenia?ide o to ze je dost vela noci kedy dcerku uz nocne kojenie vyslovene zobudi do uolneho prebudenia a je hore aj par hodin :/ dakujem

Milá Karolína,

tvorbu mlieka ovplyvňuje to, koľko mlieka sa odoberá z prsníka. To, že sa dieťatko nedojčí cez deň, znižuje tvorbu mlieka. Zníženie tvorby mlieka sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Pri maličkom bábätku to môže spôsobovať odmietanie prsníka. Pri väčšom dieťati môže zníženie tvorby mlieka spôsobovať, že matku začnú pri dojčení bolieť bradavky, alebo začne vnímať prisatie ako nepríjemné a jedným z častých dôsledkov zníženia tvorby mlieka je to, že dieťatko sa začne často dojčiť v noci. Rovnako nie je vylúčené, že v dôsledku zníženia tvorby mlieka sa dieťatko predčasne prestane dojčiť úplne. Avšak pri väčšom dieťatku je častejšie, že sa dojčí bez ohľadu na množstvo mlieka, ako to vidíme napríklad pri deťoch v tomto veku, ktorých matky znova otehotnejú: tehotenstvo vždy významne zníži tvorbu mlieka a mnohé deti po roku – dvoch sa počas tehotenstva dojčia ďalej až do pôrodu súrodenca. Je preto možné, že vaša dcérka sa bude dojčiť naďalej aj v prípade, že tvorba mlieka poklesne v dôsledku nedojčenia cez deň. Okrem iného preto, že pre takmer 2-ročné dieťatko je dojčenie naďalej veľmi dôležité. Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie po 2 roku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Pritom množstvo materského mlieka, ktoré takéto dieťa vypije, sa pravdepodobne významne nelíši od množstva, ktoré pije mesačné alebo polročné bábätko. To znamená, že materské mlieko je naďalej významným doplnkom ostatnej stravy dieťaťa aj po 2 roku života. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.

Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie matka ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, matka mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo. Predstava, že sa toto nikdy neudeje a je potrebné dieťa v určitom veku odstaviť, pretože samo to nikdy neurobí, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Je pochopiteľné, že v situácii, kedy sa dcérka v noci zobudí a je niekoľko hodín hore, hľadáte riešenia, ako tomuto zabrániť. Nie je však možné vylúčiť, že aj v prípade, že by ste ukončili dojčenie v noci, by sa dcérka v noci nebudila a že sa toto nebude opakovať. Deti sa totiž primárne nebudia na dojčenie. Dojčia sa preto, že sa zobudia a dojčenie je spôsob, ako im pomôcť znova zaspať a udržať ich v spánku. Každé dieťa máva obdobia, kedy ho niečo trápi, napríklad rastúce zúbky a po precitnutí v noci sa zobudí úplne a určitú dobu je hore. Toto nie je spôsobené dojčením a nie je zaručené, že ukončenie dojčenia toto správanie zastaví.

V situácii, ktorú riešite, vám odporúčame osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste sa mohli detailne porozprávať o vašej situácii, pokúsiť sa spoločne hľadať riešenia, okrem toho získate vypočutie, porozumenie, pochopenie. Spoločne môžete prejsť aj tento materiál s tipmi na to, ako ukončiť dojčenie, ak by ste sa tak rozhodli:

https://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=8509

a spoločne budete hľadať spôsoby, ktoré by pre vašu konkrétnu situáciu boli najvhodnejšie.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok