Nepokoj pri dojčení

Jana    20.09.2022, 14:15

6t dcérka je pri dojčení málokedy pokojná, kope nohami, hádže rukami, naťahuje bradavku...po prisatí párkrát potiahne, následné sa silno rozplače a potom stále dookola, čím to môže byť prosím...mlieko by som mala mať, lebo už pri prvom prisatí a pustení bradavky vidno že ma plné ústa mlieka

Milá Jana,

situácia, akú opisujete, najčastejšie súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. A toto je možné napriek tomu, že vidíte, že bábätko má v ústočkách mlieko, alebo dokonca by ste mohli vidieť, že po pustení prsníka strieka z prsníka mlieko. Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Situáciu, ktorú popisujete, je potrebné vidieť v osobnom kontakte s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Jedine osobné pozorovanie dojčenia vám dokáže dať odpoveď na to, čo presne sa deje, a prečo sa bábätko správa tak, ako popisujete. Niekedy toto ľudia vyhodnotia ako „prílišný tok mlieka“ na základe toho, že ženy vidia v takejto situácii, že im napríklad po tom, čo sa bábätko odtiahne od prsníka, strieka z prsníka mlieko alebo že vidia, že bábätko vyteká mlieko s ústočiek, či dokonca niektoré bábätká začnú grckať viac mlieka, ako keď boli maličkí novorodenci. Jedna otázka, ktorú si je dôležité položiť znie? Správalo sa bábätko takto, ako popisujete celý ten mesiac a pol predtým? Lebo ak je toto nové správanie, tak potom je otázka, prečo by predtým bábätko rýchly tok mlieka zvládalo, keď bolo mladšie, a teraz už nie? Väčšinou teda ide o reakciu na spomalený tok mlieka. Osobné pozorovanie dojčenia by túto teóriu jednoznačne potvrdilo. Ak by sa ukázalo, že ide o reakciu na zníženie toku mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie.

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčaním prsníka môžete predísť odťahovaniu sa od prsníka v situácii, kedy sa bábätko začína bežne odťahovať od prsníka.

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nepokoj pri dojčení