Plechová vôňa mlieka

Anna    29.01.2023, 18:27

Dobrý deň, mám 2 deti (25m, 1m, skúšame tandem, no staršie je trochu obmedzované v kojení na 2-3x denne, uprednostňovaný novorodenec). Všimla som si, že teraz mlieko vonia trochu inak. Má plechovú, železnú vôňu. Cítiť to najmä na mojom oblečení alebo na plátnených plienkach, kt. zachytávajú vytekajúce mlieko. Pri oboch deťoch som brala pred a po pôrode rovnaké železo floradix sirup. A taktiež pri oboch od 1.t nasadené bylinky 3x3 kvôli novor. žltačke a dostatočnému priberaniu. Prací prášok používam taktiež celú dobu stále rovnaký. No vôňa mlieka je teraz naozaj iná ako pri prvom dieťati. Je to normálne alebo to môže niečo signalizovať? Vopred ďakujem za odpoveď.

Milá Anna,

materské mlieko môže mať širokú škálu toho, ako vonia. Táto vôňa sa môže meniť nielen pri rozličných deťoch, ale aj v rámci dojčenia jedného dieťaťa či jedného dňa.

To, čo opisujete ako "plechovú" vôňu, niekedy zvykne byť opisované ako "kovová" vôňa, a týka sa mlieka, ktoré bolo odstriekané, mrazené alebo bolo chvíľu na vzduchu. Mlieko priamo z prsníka takto nevonia, ale rýchlo sa tam táto vôňa objavuje po tom, čo sa dostane z prsníka von. Signalizuje to, že začnú pôsobiť enzýmy, ktoré niektoré látky v mlieku ako napríklad tuky, štiepia a tým pomáhajú bábätku s trávením. 

Po tom, čo sa mlieko z prsníka dostane von, môže takúto kovovú či plechovú vôňu mať a je to normálne. Nemusíte mať obavy. A túto vôňu môžete pri druhom bábätku vnímať inak ako pri prvom. Nesúvisí to s užívaním železa či Floradixu ani s vašou stravou či pracím práškom. 

Nemusíte nič riešiť, toto je úplne v poriadku.

Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.

« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Plechová vôňa mlieka