Boľavý zub

N    08.02.2023, 15:47

Dobrý deň, počas tehotenstva mi odpadol kúsok zubu a neskôr ďalší kúsok. Snažím sa dojčiť, chcela som vedieť mohol by kaz v zube nejak vplývať na mliečko, ktoré bábätko vypije? Môže to uškodiť bábätku? Poprípade ak by sa mi tam vytvoril hnis? Mám úzkostnu fóbiu zo zubného ošetrenia a musela by som byť uspata, tak preto sa pýtam. Ďakujem

Milá N,

z hľadiska dojčenia váš zubný kaz nepredstavuje dôvod na obavy, toto nijako neovplyvňuje zloženie materského mlieka, či tvorbu mlieka a to ani v prípade, že by sa vám v mieste kazu vytvorilo hnisavé ložisko. Pokračujte v dojčení a poraďte sa so zubným lekárom či zubnou lekárkou, ako vám v tejto situácii pomôcť. Ak by to bolo potrebné, môžete užiť lieky, ktoré by vám pomohli prekonať úzkosť na dobu ošetrenia. Z hľadiska dojčenia nepredstavuje problém ani anestézia (ani celková, ak by to bolo potrebné, používa sa predsa často aj v prípade cisárskeho rezu a bábätká sa môžu dojčiť hneď, ešte počas operácie), či vložky, ktoré sa používajú na ošetrenie zuba alebo antibiotiká, či lieky od bolesti.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Boľavý zub