Prestať dojčiť?

Eva    14.02.2023, 13:31

Dobrý deň, píšem sem, lebo s ma neviem co by bolo správne. Malá má 15mesiacov. Kojim iba z jedného prsnikaod 4mesiaca.Cez deň ju kojim len pred spaním, zaspava na prsník,ale v noci je to taky mesiac dosť vyčerpávajúce.. Je hore každú hodinu, prisaje sa niekedy fakt na 2minutky a spi. Ale niekedy je prisata aj hodinu, ked jej vyberiem prsnik, je velky plač.. Mne už odchádza chrbát, bradavka ma uz začína bolieť..cez den sa naje poriadne riadneho jedla aj večer, takze o hlade to nieje. Fľašku samozrejme nechce. Rada com chcela co najdlhšie kojiť, len teda neviem ci je to takto správne, len tým ze je hore každú hodinu a to doslova.. Tak ani ona sa nemôže vyspať.. Kebyze viem, ze je to dočasné, tak vydržím.. Ale dokedy? Mam ju odstaviť? Vždy bola tak 4x v noci na prsniku, ale toto už začínam nedávať. Okrem nej mam ešte dve deticky, takze cez deň musím fungovať, ďakujem veľmi sa za radu

Milá Evo,

v tejto situácii existujú rôzne vysvetlenia, prečo sa môže takto bábätko správať, tipy, ako situáciu zjednodušiť a je možné, že aj kroky, ktoré by mohli pomôcť situáciu zlepšiť. Vzhľadom na to, čo píšete o bolesti bradaviek a o tom, že dieťatko sa nedojčí počas dňa, je možné, že by v tejto situácii pomohlo aj zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

15-mesačné bábätko sa typicky dojčí mnohokrát počas dňa a toto ovplyvňuje aj tvorbu mlieka. Niekedy je častejšie nočné budenie dôsledkom zníženia tvorby mlieka, keď sa bábätko prestane dojčiť cez deň. Zvýšenie toku mlieka pri dojčení niekedy dokáže zlepšiť aj nočné precitanie a aj správanie bábätka počas dňa. Na druhej strane tento vek je typický tým, že sa deti môžu budiť častejšie v noci a môžu sa chcieť dojčiť často počas dňa. Na podobné otázky sa nás pýta veľa žien a aj preto máme k téme nočného dojčenia vypracovaný celý podrobný článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prestať dojčiť?