3.den po porode - babo stratilo uz 10% vahy

Dominika    24.02.2023, 22:48

Dobry den, Dcerke od porodu klesa vaha co je normalne ale uz sme dosli na dolnu hranicu 10% a v nemocnici na mna tlacia s dokrmovanim. Mala sa hned od porodu prisava, ja si pri tom stlacam prsnik a nasledujem rady z vasho praktickeho sprievodcu. Problem je v tom ze na prsniku viac vysi a dudle ako pije (sledujem pauzy na brade) a velmi rychlo zaspi. Snazim sa ju prikladat co najskor, hned na vyziadanie, a vyzera to tak ze aj mlieko mam, aj ked nie velmi vela- pripojili ma na odsavacku a ledva som ju zaspinila. Neviem ako dalej, ak mi do vecerneho vazenia nepriberie mozno mi uz nanutia dokrmovat :(

Milá Dominika,

ak bábätko potrebuje získavať viac mlieka z prsníka, pomôže mu v tom viacero krokov. Jeden dôležitý krok je pomôcť bábätku, aby sa dostatočne vyspalo. Nechajte bábätko spinkať v kontakte koža na kožu s vami. Pri prvom náznaku precitania ho potom prisávajte na prsník tak, aby bolo správne prisaté:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. S úpravou prisatia bábätka by vám najlepšie pomohla osobná konzultácia s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Ak by nebolo momentálne možné sa s poradkyňou stretnúť, pokúste sa s niektorou poradkyňou z nášho zoznamu skontaktovať telefonicky a dohodnúť si aspoň telefonický alebo online hovor, v ktorom by ste prešli svoju aktuálnu situáciu a to, aké kroky by bolo vhodné urobiť. Pri osobnom kontakte laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Ďalším dôležitým krokom, ako pomôcť bábätku zvýšiť príjem mlieka, je stláčanie prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.

Prečítajte si aj tento článok: https://www.mamila.sk/sk/pre-zdravotnikov/materialy/strata-hmotnosti/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > 3.den po porode - babo stratilo uz 10% vahy