Koniec dojčenia ako riešiť prsníky

Adriana    24.02.2023, 23:30

Dobrý deň chcem sa sa opýtať. Ukončili sme niako prirodzene dojčenie maličký ma 20 mesiacov a dojčili sme už len pred spaním a občas ráno a teraz už zaspí sam bez dojčenia a rano ma čaj a raňajky. Niako to nevyžaduje aj som mu davala prsník ale nechcel. Ma pestrú stravu tak asi nepotrebuje. Chyba mi to ešte by som pokračovala aj prsníky mam take ešte produkujú mlieko ako mam postupovať aby už sa mliečko tak nevytváralo aby som nemala také hrčky. Nedojčime už 2tyždne Ďakujem za odpoveď.

Milá Adriana,

ak sa rozhodnete k dojčeniu sa nevrátiť, z hľadiska tvorby mlieka nemusíte robiť vôbec nič. Tvorba mlieka časom ustane aj sama, nemusíte kvôli tomu zväzovať prsníky, obmedzovať príjem tekutín, či dokonca brať lieky na zastavenie laktácie. Ak by ste pociťovali tlak v prsníkoch, stačí si odstriekať trochu mlieka do úľavy (a toto mlieko môžete podať dieťatku v jedle). Na druhej strane, keďže píšete, že vám dojčenie chýba, môže byť pre vás zaujímavé vedieť, že v tejto situácii je možné urobiť kroky pre to, aby sa dalo vrátiť k dojčeniu a stojí za to ich urobiť, pretože dojčenie je kľúčové pre správny vývoj dieťatka a aj pre vaše zdravie. V budúcnosti vám môže dojčenie pomôcť aj v situáciách, v ktorých by ste ťažko hľadali iné riešenie, napríklad počas chorôb, rastu zúbkov. Dojčenie je totiž omnoho viac než len materské mlieko, ale ešte navyše k tomu materské mlieko naďalej obsahuje viac ako 1200 látok, z ktorých mnohé dieťatko nezíska zo žiadneho zdroja potravy. Pokračujte preto podávaní v pestrej, čerstvej stravy a k tomu je vo vašej situácii je teda možné urobiť dve veci:

  1. zvýšiť tvorbu mlieka a začať dieťatku podávať odsaté materské mlieko. Skontaktujte sa s poradkyňou pri dojčení osobne, aby ste spoločne prešli, ako účinne v tomto čase zvýšiť tvorbu mlieka. Začnite mliečko odsávať 8x denne po dobu aspoň 20 minút.
  2. urobte kroky, ktoré by mohli pomôcť dieťatku vrátiť sa k dojčeniu

Nie je síce zaručené, že sa prisaje, ale poznáme prípady, keď sa to podarilo. A je o to pravdepodobnejšie, že sa to podarí, že vaše dieťatko sa ešte nedávno dojčilo. Toto dieťatko sa napr. začalo dojčiť v 2. rokoch po tom, čo už sa celé mesiace nedojčilo:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=411042938968541&set=a.411041608968674.92040.123305271075644&type=3&theater

Ak by sa to podarilo, nemusíte ďalej mlieko prácne odsávať, stačí vám ďalej dojčiť a získate tak účinný nástroj pre riešenie rôznych situácií a navyše dojčenie podporí aj váš vzájomný vzťah.

To, ako sa udeje návrat k dojčeniu, je veľmi individuálne, v tomto veku nie je nejaká jednoznačná spoľahlivá metóda, ako docieliť prisatie, ale skúste využiť tieto veci:

- prítomnosť iného dojčeného dieťaťa ako príklad

- trpezlivosť a humor

- čas, keď sa dieťatko zobúdza, zaspáva, spí veľmi ľahkým spánkom

- čas, keď má dobrú náladu a ochotu skúšať

- rozprávanie rozprávok, ukazovanie dojčiacich sa zvieratiek, detí, bábätiek, poznáme bábätko, ktorému k návratu k dojčeniu pomohlo skladať zvieratká, ktoré dojčia svoje mláďatká z našich magnetiek: https://shop.mamila.sk/podpora-dojcenia

- dojčenie ponúkajte, ale nevnucujte

- využite neobvyklé situácie ako napríklad spoločné kúpanie

- ak používate fľašku, prestaňte ju dieťatku dávať, ak sa to dá, toto môže tiež pomôcť prisatiu

- nevzdávajte to po prvých pár razoch, chce to veľa času

- skúste začať navštevovať podpornú skupinu dojčenia vo vašom meste, kde bude mať vaše dieťatko možnosť vidieť staršie dojčené deti a možno sa inšpiruje:

http://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

- využite poznanie svojho dieťatka na to, čo by mu mohlo najviac pomôcť na to, aby sa prisalo

Určite je možné, ak by ste mali na to chuť, aby ste si mlieko odstriekavali a dieťatku ho dávali v poháriku, ak by chcelo. Aj toto samo o sebe by preň malo veľkú cenu. Okrem toho má zmysel stráviť čas uvedeným krokmi na to, aby sa dieťatko prisalo.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Koniec dojčenia ako riešiť prsníky