Prisati a plynatost

Ludmila    01.03.2023, 14:59

Dobry den, mam tritydenni holcicku, kterou plne kojim. Mala prospiva, ale trapi ji nadymani. Zaroven se mi zda, ze se ne vzdy uplne spravne prisava - ma dolicky a vydava pritom mlaskave zvuky (coz jsem cetla, ze je oboji spatne). A tak me napadlo, ze by ty dve veci mohly mit souvislost a ze mala polyka nadbytecny vzduch. Poradili byste mi prosim, jak zlepsit techniku prisati, aby se toto nestavalo? Je to jiz druhe dite, ktere kojim a zakladni teorii znam, i presto si v takoveto veci nevim rady a budu moc rada za tipy a rady. Moc dekuji!

Milá Ludmilo,

každé dieťatko je iné a je možné, že vám v tejto situácii pomôže osobná konzultácia s profesionálnou laktačnou poradkyňou:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.

Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Spoločne s laktačnou poradkyňou bude dôležité urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, vďaka úprave prisatia bábätko získa z prsníka omnoho viac mlieka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Po tom, čo upravíte polohu bábätka tak, aby jeho prisatie bolo asymetrické a hlboké a pomôžete mu získať čo najviac mlieka stláčaním prsníka a výmenou strán, vyhodnoťte s laktačnou poradkyňou, ako aktuálne vyzerá príjem mlieka zo strany bábätka. Mnohé bábätká pre to, aby začali získavať dostatok mlieka, potrebujú len tieto jednoduché úpravy. Ak by to bolo potrebné, je možné urobiť ešte ďalšie kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka:

2) Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami zvýšite tvorbu mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

Intenzívny fyzický kontakt s bábätkom a najmä jeho dostatočne rýchle a intenzívne uspávanie môže byť odpoveďou aj na to, čo pozorujete ako plynatosť bábätka. Mnohé bábätká sa správajú, ako keby ich bolelo bruško, krútia sa, červenejú v tváričke, priťahujú nožičky k brušku a plačú v situáciách, ktoré v skutočnosti súvisia s inými možnými príčinami. Prejdite tieto príčiny osobne s laktačnou poradkyňou, vo všeobecnosti si môžete prečítať tento článok:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/kolika-plac/

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Prisati a plynatost