Je normálne aby 2mesacne schudlo pár Deka po očkovaní?

Zuzana    06.03.2023, 14:26

Dobrý deň 28.2 sme boli na očkovaní..cca 5095g vážila malá v ten deň.. Dnes som ju od vážila 3.3 a mala okolo 5080 ale 2 dni dozadu sme prišli úplne spoteni s prechádzky môže to byť tym?.. Prisatie mam dobre skontrolovane laktacnou.. Ďakujem za odpoveď

Milá Zuzana,

samotné očkovanie by nemalo spôsobiť, že bábätko prestane priberať či dokonca stratí hmotnosť. V tejto situácii vám poskytne najpresnejšiu odpoveď vyhodnotenie pitia a výdatnosti dojčenia. Pitie svojho bábätka môžete porovnať s týmito videami:

https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

alebo sa môžete stretnúť osobne s profesionálnou laktačnou poradkyňou, ktorá vás naučí rozlíšiť pitie a satie bez pitia a aj to, ako posúdiť výdatnosť pitia. Priberanie bábätiek sa sleduje preto, že spätne poukazuje na dostatočný príjem výživy a na to, že bábätko je zdravé. Ak teda bábätko v poslednej dobe neprekonalo nejakú chorobu, ktorá by mohla vysvetľovať dočasné zastavenie priberania, má zmysel pozrieť sa na to, prečo bábätko prestalo priberať z hľadiska vyhodnotenia dojčenia. Toto navyše poskytuje presné informácie v reálnom čase, teda to, ako aktuálne vyzerá pitie bábätka. Priberanie vždy informuje o tom, čo sa dialo v posledných dňoch, navyše môže byť ovplyvnené chybou pozorovania, či chybou váhy (dokonca, ak jedna hmotnosť bábätka bola zaznamenaná na jednej váhe, napríklad u pediatričky a ďalšia u vás doma, tak je možné, že hmotnosti bábätka sa budú líšiť, ale v skutočnosti priberá naďalej).

Navyše, ak by sa naozaj ukázalo, že bábätko prestalo priberať, spoločne s laktačnou poradkyňou by ste hneď pri osobnom stretnutí mohli urobiť kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Je normálne aby 2mesacne schudlo pár Deka po očkovaní?