Dojcenie takmer 5 rocneho syna

Michaela    20.03.2023, 13:22

Dobry den,Dojcin uz takmer 5 rokov.A stretavam sa s mamickami,ktore vacisnou dojcia tak do 3 rokov.No dojcim mladsiu 20mesacnu dcerku,tak starsi syn stale pyta..Su mamicky ktore dojcia 5 rocne deti? Kedy sa odstavi?

Milá Michaela,                                                     

máme skúsenosti s mnohými deťmi, ktoré boli dojčené do prirodzeného odstavenia. Nerobíte chybu, ak dojčíte 5-ročného synčeka dieťa a súčasne s ním aj mladšie dieťatko. Preštudujte si tieto informácie, ktoré vás veľmi povzbudia pokračovať:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/dojcenie-a/dlhodobe-dojcenie/

Keď hovoríme o dojčení, mali by sme hovoriť o dojčení v rokoch, nie v mesiacoch. Ľudské mláďatá patria medzi tie cicavce, ktoré sa o svoje potomstvo starajú veľmi dlho, veľmi dlho ich dojčia, veľmi dlho ich nosia a toto všetko je pre ich správny vývoj potrebné. Dojčenie treba podporovať tak dlho, ako trvá. Predstava o tom, že dieťa už treba určite niekedy odstaviť, pochádza z toho, že ľudia bežne okolo seba nevidia staršie dojčené deti, ale hlavne, že ani len netušia, ako normálne odstavovanie vyzerá. Mnoho ľudí si myslí, že ak sa do procesu odstavovania aktívne nezapojíme, tak sa dieťa bude dojčiť donekonečna. To nie je pravda. Odstavenie nastane vždy. Je to prirodzený proces a každé dieťa k nemu speje, pretože prirodzene speje k samostatnosti. Tento proces nie je zvrátiteľný a dieťaťu, ktoré sa už nechce dojčiť, sa nedá dojčenie vnútiť. Dojčené deti sú si navyše veľmi dobre vedomé svojich pocitov a nedajú sa nútiť do niečoho, čo nechcú. Odstavenie nemusí byť spojené s plačom, naliatymi prsníkmi či nešťastným dieťaťom i matkou. Odstavenie môže byť krásny proces, v ktorom si dieťa uvedomí, že dojčenie nepotrebuje. Aj váš synček sa odstaví. Nemusíte pre to teraz urobiť vôbec nič. Prečítajte si aj príbehy prirodzeného odstavenia, o ktoré sa s nami podelili iné matky:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy-matiek-o-dojceni/

Je pochopiteľné, že v dojčení 5-ročného dieťaťa nezažívate v našej spoločnosti veľa podpory, aj preto organizujeme pre ženy podporné skupiny dojčenia:

https://www.mamila.sk/pre-matky/podporne/

Naša spoločnosť sa stala spoločnosťou, v ktorej prestalo dojčenie byť normou a preto sme prestali dojčenie vidieť okolo seba. Človek je sociálny tvor. To znamená, že jeho predstavu o tom, čo je normálne, formuje spoločnosť. To, čo okolo seba vidí. V oblasti dojčenia sme sa tak dostali do kurióznej situácie:  Dlhé tisícročia dojčenie bolo a stále je prirodzeným spôsobom výživy detí a starostlivosti o ne. Dlhé tisícročia sa všetky deti dojčili niekoľko rokov. Dojčenie je normálne a dôležité. Napriek tomu dojčenie prestalo byť vidieť, ľudia ho nemajú pred sebou. Deti prestali byť dojčené. Hoci 98 % matiek zamýšľa dojčiť, reálne dojčí ešte po šiestom mesiaci len veľmi malá skupina matiek. Dojčenie sa stráca. Ak matky dojčia aj staršie deti, tak ich dojčia doma, kde ich nikto nevidí, nie je bežné vidieť či vedieť o tom, že deti kedysi boli dojčené aj 5 rokov, prípadne aj dlhšie. Dnes už z tejto skúsenosti ostal len názov pre zúbky, ktoré sa nazývajú mliečne a to preto, že sa začínajú dieťatku vymieňať v čase, kedy sa v minulosti prestávali deti dojčiť.

A keďže je človek sociálny človek, začal za normálne považovať nedojčenie. Kŕmenie fľašou umelým mliekom. Starostlivosť o bábätko v predstavách našej spoločnosti zahŕňa kŕmenie bábätka v určitých intervaloch, uspokojenie sacieho reflexu cumlíkom (dokonca do takej miery, že keď sa dieťa dojčí či uspáva na prsníku, tak sú ľudia, ktorí matke povedia, že dieťa používa jej prsník namiesto cumlíka), samostatné spanie v postieľke a v kočíku. Toto robila ešte predchádzajúca generácia s takmer všetkými deťmi, toto sme sa učili robiť počas celého detstva pri hre s bábikami.

A tak sme sa dostali do situácie, keď je síce dojčenie normou, ale spoločnosť ho ako normu reálne nevníma. A preto je úplne pochopiteľné aj to, že verejnosť vníma dojčenie ako niečo zvláštne a zamýšľa sa nad tým, či dojčenie vôbec patrí aj mimo domov. Nesprávne sme začali považovať dojčenie za niečo „intímne“. Prestali sme úplne vidieť staršie dojčené deti. Ženy, ktoré normálne dojčia svoje dieťa aj ďalej, sa často stretávajú s tým, že ich považujú za nie úplne normálne, prípadne si ľudia myslia, že matky vnucujú dojčenie deťom, ktoré už dávno dojčenie nepotrebujú.

Neexistuje žiadna horná odporúčaná hranica dĺžky dojčenia, po ktorej je už každý ďalší deň dojčenia len akýmsi bonusom. Aj dojčenie tohto veku je naďalej pre dieťa dôležité. Naďalej poskytuje dieťaťu výživovo kvalitné materské mlieko obsahujúce nutrične hodnotné látky, ale okrem toho aj probiotiká napomáhajúce jeho črevnej mikroflóre v správnom fungovaní, látky pomáhajúce vyzrievaniu čreva a ďalších orgánov, rôzne látky napomáhajúce správnemu rozvoju imunitného systému dieťaťa a zlepšujúce jeho schopnosť brániť sa rôznym ochoreniam a mnohé ďalšie mimoriadne cenné látky ako kvalitné vitamíny, minerály, bielkoviny a tuky. Stále ide o omnoho kvalitnejšie mlieko než kravské či umelé mlieko. Materské mlieko je stále nenahraditeľná, jedinečná tekutina, ktorá je dôležitá pre správny rast a vývin orgánov a celého tela dieťaťa.

Dojčenie je však omnoho viac než len materské mlieko. Samotné satie na prsníku napomáha správnemu rozvoju tváre dieťaťa, najmä správnemu formovaniu zubných oblúkov, podnebia, a tým vplýva na postavenie zubov a následne na zdravotný stav ústnej dutiny po celý zvyšok života človeka. Správne formovanie ústnej dutiny ovplyvňuje postavenie aj iných dôležitých súčastí hlavy dieťaťa – napr. veľkosti nosových štrbín, postavenie Eustachovej trubice, hltana atď. Dojčenie je mimoriadne dôležité v rozvoji mozgu dieťaťa.Dojčenie naďalej pomáha regulovať činnosť srdiečka dieťaťa, jeho dýchanie, znižuje hladiny stresových hormónov a znižuje prežívanie bolesti. Z týchto dôvodov je to naďalej jednoduchý a rýchly spôsob ako utíšiť dieťa, ktoré sa fyzicky zranilo, či ho niečo rozľútostilo a najviac tieto funkcie matka ocení v nepríjemnom čase nejakej choroby či rastu zubov dieťaťa, keď je mrzuté, ubolené a často krát je dojčenie jediné, čo dieťa upokojí či uspí.

Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, majú štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené deti ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky. Málo sa o tom hovorí. Ženy by mali okrem iného dojčiť aj pre svoje zdravie. Dojčenie patrí medzi hlavný nástroj prevencie rakoviny prsníka. Všetky kampane zameriavajúce sa na prevenciu rakoviny prsníka by sa mali zamerať na dojčenie. Dojčenie je tiež prevenciou pre rakovinu vaječníkov, maternice a endometria, chráni proti osteoporóze, znižuje potrebu inzulínu diabetičiek počas dojčenia, spravidla odďaľuje návrat plodnosti a na dlhú dobu potláča ovuláciu, dojčiace matky po pôrode spravidla ľahšie schudnú. Mnohým zdravotným problémom, s ktorými ženy neskôr v živote bojujú, by sa dalo zabrániť dojčením.

Pri dlhodobom dojčení dieťaťa je pre matku úžasné sledovať, ako sa postupne dieťa osamostatňuje a ako v čase prirodzeného odstavenia vidí, že dieťa samo z vlastnej iniciatívy skúša niektoré situácie, ktoré dovtedy vždy potrebovalo riešiť dojčením, vyriešiť samo a ako sa mu to čoraz lepšie darí. Istota toho, že ak sa mu to nepodarí, matka mu pomôže nastoliť znova rovnováhu, je zdrojom sebavedomia a stúpajúcej nezávislosti dojčeného dieťaťa. Takto sa môže dieťa pre ukončenie dojčenia rozhodnúť samo, postupne a v čase, keď je na to pripravené a kedy je zrelé riešiť rôzne životné situácie samo. Predstava, že sa toto nikdy neudeje a je potrebné dieťa v určitom veku odstaviť, pretože samo to nikdy neurobí, vychádza z nedostatku skúseností a praktických príkladov z okolia.

Rozhodnutie o ukončení dojčenia by malo byť výsledkom vzájomnej dohody dieťaťa s matkou s ohľadom na ich situáciu.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojcenie takmer 5 rocneho syna