Ako vyliečiť trhlinu

Zuzana    10.04.2013, 11:26

mam trojtýždňové dieťatko, ktoré kojím a na jednom prsníku veľkú trhlinu, ktorú sa mi nedarí vyliečiť.Môžem dojčiť iba z jedneho prsnika bez toho aby som si druhy odsala, pokiaľ sa mi trhlina nevylieči??Nemám odsávačku. A poraďte prosím ako ju čo najrýchlejšie vyliečiť, lanolínové maste nepomáhajú.

Milá Zuzana,

každá takáto dlhotrvajúca "ryha" a nehojaca sa rana by si zaslúžila zhodnotenie niekým, kto má v tejto oblasti skúsenosti. V skutočnosti sa ďalší postup dá navrhnúť jedine v priamom kontakte s vami. Navrhovať ďalšiu liečbu cez internet by nebolo rozumné. Je však zrejmé, že potrebujete cielenú liečbu a je známe, že lanolínové maste na tento typ problému nefungujú. V závislosti od zhodnotenia situácie poradkyňou potrebujete špeciálnu masť. Preto vám odporúčame sa skontaktovať s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Veľká časť úspechu je skrytá v mimoriadne starostlivom prisávaním bábätko a v bezchybnom asymetrickom prisatí, ktoré by vám poradkyňa pri osobnej návšteve ukázala. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Okrem toho, ak potrebujte pomôcť pri tom, aby ste sa vôbec odvážili dieťatko prisať, môžete si po celý dať nejaký liek od bolesti - ibuprofen či nejaký podobný liek, presne podľa dávkovania pre dospelých. Toto síce bolesť nevyliečiť, ale pomôže vám, aby sa dojčenie stalo znesiteľným, a dá vám to čas, aby ste mohli podniknúť ďalšie potrebné kroky.

A potrebujete cielenú liečbu, pre ktorú je dôležité, aby ste začali používať postupy, ktoré vám pomôžu:

http://www.mamila.sk/pre-zdravotnikov/materialy/kandidoza/

Ak chcete, môžete pridať aj užívanie probiotík, ktoré by mohli liečbu podporiť. Máme skúsenosti, že lanolín nezaberá pre účinnú liečbu bradaviek.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Na týchto videách sa tiež naučíte poznať, či bábätko skutočne dobre papá a pije mlieko.

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

S týmto vám môže pomôcť poradkyňa pri dojčení, prípadne skúste podľa obrázkov použiť priečnu polohu. V každom prípade, výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Pozrite si aj fotky správneho prisatia, pretože správne prisatie zvyšuje množstvo mlieka, ktoré bábätko vypije:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Neprestávajte kojiť z jedného prsníka, a to z viacerých dôvodov:

- medzitým by ste si museli prsník odstriekavať, čo je časovo i fyzicky náročné, a ak by to trvalo dlhšiu dobu, mohla by sa v tomto prsníku znížiť tvorba mlieka, čo by mohlo viesť k ďalším problémom

- vznikol by problém, ako odstriekané mlieko bábätku podávať, lebo akékoľvek kŕmenie mimo prsník, ak to nie je naozaj nevyhnutné, nesie so sebou potenciálne riziká pre ďalšie úspešné prisávanie bábätka

- bábätko sa po vyliečení prsníka nemusí chcieť na prsník prisať alebo sa to možno bude musieť (niekedy nie ľahko) znovu učiť a jeho nesprávne pokusy môžu spôsobiť, že vám znovu prsník začne bolieť rovnako a budete opäť tam, kde ste teraz s tým rozdielom, že bábätko môže mať navyše ťažkosť s prisávaním

- áno, dá sa dojčiť aj s jedným prsníkom, ale dojčenie na dvoch prsníkoch má svoje výhody a ak je to možné, je to vhodné zachovaťVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Ako vyliečiť trhlinu