Privela vzduchu prehltbe pri dojceni-grganie a reflux

Kristina    29.04.2024, 16:51

Dobry den, mam 6 tyzdnove babatko doma, ktore.plne dojcim, obcas pouzivame cumlik, ked je nervozne a.akmjenna bradavke, tak ju az agresivne dudla, vtedy zvyknem pouzit dudlik, satku a nosime sa na skludnenie, pred dudlikom ma vzdy ponuknuty prsnik. Moja otazka sa vsak tyka refluxu, grgania a celkovej nepohody a placlivosti po dojceni, niekedy sa hned.inokedy aj 30-60min po dojceni. Maleho.som zacala dojcit az od 9teho dna, kvoli komplikaciam, s LP z mamily sme rozbehli dojcenie, presli si prisatie a polohy. Napriel tomu, mam pocit, ze.pocas dojcenia sa nalapa tolko vzduchu, ze mu viac dojcenim skodim ako pomaham.ako.postupovat? Co moze sposobovat nahltanie sa vzduchu a potom problemy s bolavym bruskom, grganim a zjavne tichym refluxom (ma vsetky priznaky, nepokoj, obcas mlieko, chrcanie, kychanie, kasel). Prisatie si vzdy kontrolujem, velka pusa, prisatie na dvorec atd...je pravda, ze hornu uzdicku ma vyraznejsiu, ale od toho krasne pije a pribera, len ten vzduch v zaludkunje problem. Su nejake moznosti ako mu pomict, aby sa nenalapal tolkeho vzduchu a potom negrgal tolko.a nebolelo ho nic? Dakujem

Milá Kristína,

bábätko, ktoré je prisaté na prsníku, nemôže získavať vzduch. Bábätká môžu získať vzduch pri plači alebo pri inom nespokojnom správaní pred dojčením či po dojčení, alebo ak sa dojčenie spája s nepokojom bábätka, odťahovaním sa od prsníka, plačom, je možné, že vtedy bábätko získa vzduch. Ale pri samotnom prisatí nie je fyzicky možné získavať vzduch, nemusíte sa teda obávať, dojčením svojmu bábätku neškodíte. Je zrejmé, že je potrebné niečo zmeniť, aby bolo bábätko spokojnejšie, ale príčinou tejto situácie nie je samotný fakt, že bábätko dojčíte. To, čo popisujete, súčasne nie je jednoduché posúdiť cez internet. Odporúčame vám osobné stretnutie s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

s ktorou sa spoločne pozriete na dojčenie, aby ste mohli posúdiť, či sú dojčenia dostatočne výdatné. Niekedy zlepšenie dojčenia a efektívnejšie pitie môže pomôcť, aby sa znížilo množstvo plaču a nespokojnosti a bábätko bolo spokojnejšie. V situácii, kedy bol začiatok dojčenia náročný a teraz bábätko dostáva cumlík, má zmysel vyhodnotiť výdatnosť pitia bábätka a posúdiť, či nie je potrebné zlepšiť dojčenie. Bábätko, ktoré dostáva cumlík, sa učí pri satí používať odlišné svaly, než má zapájať pri dojčení, učí sa prisávať plytko, len na špičku prsníka, naťahovať bradavku, zahryznúť do bradavky po prisatí. Tieto faktory spôsobujú, že aj keď bábätko dostáva cumlík len občas, má potenciál zhoršiť prisatie bábätka k prsníku a tak znižovať príjem mlieka z prsníka. A niekedy nespokojnosť a plačlivosť po dojčení, niekedy aj s väčším odstupom od dojčenia súvisia práve s potrebou zlepšiť dojčenie a zvýšiť príjem mlieka.

Okrem toho je dobré vedieť, že bábätká potrebujú aktívnu pomoc rodiča so zaspatím a spánkom. To, čo popisujete, vôbec nemusí súvisieť s refluxom, špeciálne, ak sa "tichý reflux" definuje ako situácia, v ktorej sa nič zo žalúdka nevracia, pretože v takom prípade je reálne ťažké popísať mechanizmus, na základe ktorého by vlastne to, že sa nič nevracia, spôsobovalo bábätku problém. Každopádne, aj v prípade, že by bábätko skutočne malo reflux, riešením je dojčiť bábätko často a nechať ich ostať na prsníku tak dlho, ako potrebujú. Samotné satie na prsníku bábätkám pomáha prekonávať bolesť, nespokojnosť a podobne. Počas dojčenia bábätká grckajú len veľmi málokedy, a ak sú na prsníku často, umožňuje im to piť menšie množstvá mlieka častejšie, čo je pre ne i z hľadiska grckania dobré. Niekedy ženy popisujú nespokojnosť bábätka v prípade, že ho nadojčia, pri dojčení zaspí a potom ho položia napr. do postieľky, je dôležité vedieť, že takto sa väčšina bábätiek skoro zobudí – preto môže pomôcť, ak ho budete počas spánku nosiť v nejakom nosiči, pretože potom bude spať lepšie a nezobudí sa tým, že sa ho snažíte položiť. Pre mnohé bábätká môže byť samostatné hodinové spanie v postieľke nereálny cieľ. Niektoré bábätká zobudí aj preloženie do postieľky a potom sú opäť hore a toto celé sa opakuje, a tým pádom ukladanie na spánok trvá veľmi dlhú dobu alebo bábätko vôbec nespí. Preto mnohým ženám napríklad pomáha aj to, ak dojčia bábätko po ležiačky na posteli a po zaspatí už s ním nehýbu. Prípadne, keď sa bábätko precitá a začne sa tváriť tak, ako popisujete, ako keby sa necítilo dobre, pokúste sa mu znova ponúknuť prsník alebo ho uspať inak – hojdaním, nosením, a to ešte pred tým, než nespokojnosť prerastie do toho, že sa bábätko úplne zobudí. Potom je omnoho ťažšie ho uspať znova.

V starostlivosti o bábätko, ktoré potrebuje časté dojčenie alebo potrebuje ostať na prsníku dlhšiu dobu, vám môže pomôcť detský nosič rovnako ako intenzívny kontakt koža na kožu - pozrite si fotky toho, ako to urobiť. Správne používanie detského nosiča môže výrazne pomôcť matke, aby sa necítila obmedzovaná prirodzenou potrebou dieťaťa byť na prsníku. Do šatky sa dieťa môže uviazať v polohe na dojčenie tak, aby žena mala obe ruky voľné a dieťa nebolo treba pridržiavať. To matke umožňuje, aby počas dojčenia mohla vykonávať aktivity, ktoré ju bavia alebo ktoré potrebuje vykonať. Dieťa môže v nosiči spať, dojčiť sa, či z neho vnímať okolie a nosenie spolu s dojčením tak dokáže matke zjednodušiť život. Nosenie je dokonca pre vaše dieťa dôležité, pretože prispieva k jeho rozvoju, je to potreba, s ktorou sa rodí a ktorá prirodzene odznie, keď sa naplní, keď je dieťa dostatočne nosené. Nemusíte sa teda obávať, že by bolo rozmaznané alebo že by si na nosenie zvyklo, pretože každé dieťa bude prirodzene chcieť chodiť a samo skúmať svet.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Privela vzduchu prehltbe pri dojceni-grganie a reflux