Mám zápal prsníka?

Kristína    29.04.2024, 16:19

Dobrý deň, už druhý deň mám jemne začervenaný pravý prsník z vrchu od dvorca. Taktiež daný prsník je už od tehotenstva o dosť väčší. Pri dojčení ma nič nebolí, nemala som ani teploty, ani zimnicu a biely pľuzgierik na bradavke som nenašla. Hrčky som si nenahmatala a celkovo má prsník pri dotyku a stláčaní vôbec nebolí. Mimo dojčenia aj odsávam. Môžem mať zápal prsníka?

Milá Kristína,

v situácii, ktorú opisujete, vám odporúčame skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste spoločne vyhodnotili, ako aktuálne vyzerá vaša situácia a zhodnotili aj ďalšie faktory, ktoré nie sú z vašej otázky známe: vek dieťaťa, vyhodnotili by ste spoločne pitie bábätka a jeho správanie na prsníku. Problémy s prsníkmi a bradavkami totiž nie je jednoduché diagnostikovať prostredníctvom internetu. Začervenanie kože sa spája so zápalom prsníka alebo zablokovaným mliekovodom, ale pre tieto diagnózy súčasne sprievodným javom aj hrčka v prsníku a ďalšie príznaky. Bez hrče v prsníku nie je možné diagnostikovať zápal prsníka alebo zablokovaný mliekovod. Na druhej strane nie je možné vylúčiť, že hrča sa nachádza hlboko v prsníku a nemusí ju byť jednoduché vyhmatať.

Dobrá správa je, že aj keby išlo o zablokovaný mliekovod alebo o zápal prsníka, drvivá väčšina týchto situácií prejde bez akejkoľvek liečby a jediné, čo má zmysel urobiť, sú opatrenia pre zlepšenie dojčenia, vďaka ktorým by sa prsníky začali rovnomerne vyprázdňovať. Príčinou vzniku zablokovania alebo zápalu je totiž práve nerovnomerné vyprázdňovanie prsníka, kedy v niektorej časti prsníka ostáva mlieko, ktoré potom zhustne a môže sa vytvoriť hrča. Preto spoločne s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY má zmysel v tejto situácii urobiť kroky pre zlepšenie dojčenia, medzi ktoré patrí:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka, rovnomerné vyprázdňovanie prsníka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

6) Ak by ste spoločne s laktačnou poradkyňou vyhodnotili situáciu ako zápal prsníka či zablokované mliekovody, prejdete spoločne kroky, ako túto situáciu čo najskôr zlepšiť:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/zapal-prsnikov/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Mám zápal prsníka?