Probiotiká, krv a hlien v stolici

Anita    02.03.2025, 13:16

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na Vás názor: moje plno dojčené 7 týždňové bábätko, ma novorodencke vyrážky na tvári a na krku, na pravidelnej kontrole naša doktorka hovorila aby sme začali brat probitika, lebo možno ide o nejakú alergiu. Minulý týždeň sme začali brat probiofix baby, na druhý deň už sa v stolici objavil hlien, doteraz sme nemali žiaden problém so stolicou, na ďalší deň už sa objavila aj krv stolici a farba sa zmenila na žlto zelenú, tým že situácia sa nezlepšila utorok sme vysadili probitika, dnes (sobota) ešte stále máme zelenú stolicu a znova sa objavila krv (jak mala krvavá nitka). Naša doktorka odporučila aby som nejedla kravské mlieko lebo si mysli že ide o AKM. Osobne si myslím že nam robilo zle práveže probiotikum. Chcela by som sa opýtať je normálne že po vysadení ešte stále máme problém? Alebo fakt ide o AKM. Bábätko inak je spokojne iné ťažkosti ako horúčka, podráždenosť nemáme. Za odpoved vopred dakujem

Milá Anita,

pri objavení sa hlienov a krvi v stolici je ako prvé potrebné pozorovať dojčenie a vyhodnotiť pitie bábätka z prsníka, pretože zvýšenie príjmu mlieka pri dojčení býva najčastejšie účinným opatrením, po ktorom sa krv v stolici prestane vyskytovať. Je pravdepodobné, výskyt hlienov a krvi v stolici sa len časovo spojil s tým, že ste bábätku začali dávať probiotiká a nie je spôsobený probiotikami. Každopádne, dojčené deti nepotrebujú dostávať probiotiká, pretože materské mlieko obsahuje mnoho kmeňov probiotických baktérií (viac ako 800) a je tak prirodzenou probiotickou stravou. Na svoje materské mlieko sa môžete skutočne spoľahnúť. A ak ho bábätko bude získavať dostatočné množstvo, často vymizne aj hlien či krv zo stolice. Preto prvým krokom pri malých množstvách krvi v stolici by teda vždy malo byť vyhodnotenie výdatnosti dojčenia, práve preto, že najčastejšou príčinou je, že bábätko by potrebovalo získavať väčšie množstvo materského mlieka a zároveň vyhodnotenie výdatnosti dojčenia je jednoduché a neinvazívne, takže má zmysel vylúčiť ako prvú možnosť, že by bábätko získavalo nedostatočné množstvá mlieka. To, že bábätko by potrebovalo získavať väčšie množstvá mlieka, môže platiť aj v prípade, že bábätko priberá.

Preto ako prvý krok vám v tejto situácii odporúčame skontaktovať sa s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Ak by ste spoločne vyhodnotili, že bábätko by potrebovalo získavať viac mlieka, spoločne s laktačnou poradkyňou sa dohodnete na postupe, ako dojčenie zlepšiť. Súčasťou týchto úprav by malo byť spoločne s laktačnou poradkyňou:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa MAMILY skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Zároveň je potrebné odstrániť ďalšie možné dôvody, pre ktoré sa príjem materského mlieka zo strany bábätka mohol znížiť. Častou príčinou je začatie užívania antihistaminík alebo hormonálnej antikoncepcie. Niekedy je možné, že ochorenie, ktoré je spojené s horúčkou (ako napríklad pri črevnej viróze), spôsobí pokles tvorby mlieka. Ďalšie možné príčiny sú uvedené v tomto materiáli.

3) Ak by boli potrebné aj ďalšie kroky pre zvýšenie príjmu mlieka zo strany bábätka, laktačná poradkyňa vám ich odporučí s ohľadom na to, ako aktuálne vyzerá vaša situácia a ako sa bude ďalej vyvíjať.

Ešte jedno užitočné vysvetlenie, ak by ste sa stretli s dnes veľmi populárnymi teóriami, v ktorých sa preskakuje vyhodnotenie dojčenia a výdatnosti pitia a nahrádza sa teóriou o tom, že výskyt krvi indikuje alergiu na bielkovinu kravského mlieka a ako riešenie sa ženám v tejto situácii ponúka diéta zo strany matky, alebo dokonca umelá komerčná výživa. Avšak zvažovať iné možnosti má zmysel až v prípade, že by sa zdalo, že príjem mlieka zo strany bábätka je vynikajúci. A vo výnimočných situáciách môže byť riešením to, že matka prestane jesť mlieko a mliečne výrobky na určitú dobu. Ak by bábätko malo alergiu na bielkovinu kravského mlieka, diéta matky by mala odstrániť príznaky. Toto však málokedy je správne opatrenie, pretože to, že by bábätko malo alergiu na bielkovinu kravského mlieka je totiž pomerne málo pravdepodobné (reálne sa táto diagnóza týka približne 0,5 % detí v populácii). A preto, že najčastejšou príčinou výskytu hlienov alebo krvi v stolici je nižší príjem materského mlieka, než by bábätko potrebovalo, má zmysel ako prvý krok vyhodnotiť výdatnosť dojčenia. Úvahy o alergii na bielkovinu kravského mlieka zvyknú viesť k nevhodným intervenciám, ktoré ohrozujú dojčenie. Matky často prejdú rozličnými vylučovacími diétami, z ktorých každá zaberie na pár dní, a potom sa krv v stolici objaví znovu. Napríklad matky vylúčia všetko mlieko a mliečne výrobky, niekoľko dní dieťa nemá krv v stolici, ale potom sa zase objaví, a následne a uvažuje o alergii na nejakú inú potravinu, ktorú matka práve zjedla. Tým, že sa krv v stolici väčšinu neobjavuje každodenne, tak tento proces býva pomerne nespoľahlivý, zdĺhavý a vedie k nedôvere k dojčeniu ako aj tomu, že matky niekedy už nejedia takmer nič. V zúfalstve sa potom táto situácia rieši návrhom na podávanie špeciálneho umelého mlieka, hoci jeho podávanie nemá oporu vo vedeckých poznatkoch ani štúdiách. Ako vysvetlenie sa poskytuje to, že údajne by toto špeciálne umelé mlieko malo pomôcť zahojiť črevá bábätka. V materskom mlieku však pri nejedení kravského mlieka a výrobkov z neho nie je bielkovina kravského mlieka, takže ak by naozaj išlo o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, tak by výdatné dojčenie bolo úplne v poriadku a pomáhalo by črevám a tráviacemu traktu bábätka oveľa viac. Ide však o to, že bábätko by potrebovalo prijímať väčšie (a teda dostatočné množstvá materského mlieka). Vtedy by sa zlepšil aj obraz stolice, a teda aj krv v stolici.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Probiotiká, krv a hlien v stolici