Tvrdnutie prsníka
Zuzana 03.03.2025, 19:59
Dobrý deň, mám dotaz ohľadom tvrdnutia prsníka. Pred 2 týždňami som prekonala mastitídu (bez zatvrdlín) . Keďže som alergická na penicilín, odmietla som predpísané antb, pretože tie, ktoré mi chceli nasadiť prechádzajú do MM a nebola som ztotožnená s možnými nežiadúcimi účinkami na mojom 3 týždňovom dieťatku (aj keď som mala vyššie crp). Zápal som vyliečila babskými radami (slivovica, kapustový list a tvaroh). Problém je, že prsník mi začal tvrdnúť . Keď malá vypije ľavý prsník (zdravý), ostane "plochý" a ľahký. Keď pije z pravého (chorého), nedokážem sa dostať do takého istého stavu ako s ľavým, musela by som odsávať. Tá zatvrdlina kojením zmizne, ale prsník nie je taký vypráznený, plochý a ľahký. Tým pádom viac kŕmim z toho ľavého (po spánku, pri nervozite) ale efekt je opačný, stačí že použijem druhý prsník a dlhšie nekojím z ľavého, tak mi automaticky ešte viac narastie a stvrtdne. Moj dotaz: mohla som si odmietnutím antb privodiť nejaké poškodenie tkanív/mliekovodu? Je tvrdnutie a plnosť výsledkom častejšieho kojenia z tohoto prsníka? Ako docieliť rovnováhu? Ďakujem vopred.
Milá Zuzana,
problémy s prsníkmi nie je jednoduché diagnostikovať prostredníctvom internetu. Pri mastitíde, aj v situácii, kedy tvrdne prsník a máte pocit, že sa po dojčení nedostatočne vyprázdni, má táto situácia spoločnú príčinu a tou je spôsob, akým sa bábätko prisáva k prsníku. Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a tiež to, nakoľko rovnomerne sa vyprázdňuje tkanivo prsníka (a práve to je kľúčom k tomu, aby sa v niektorej časti prsníka nezačalo hromadiť mlieko a nevznikol prípadný zápal prsníka alebo zablokovaný mliekovod):
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Odporúčame vám preto v tejto situácii osobnú konzultáciu s laktačnou poradkyňou MAMILY:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.
Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
a tak vyprázdnilo lepšie prsník. Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať, vzhľadom na to, ako ovplyvňujú prisávanie bábätka k prsníku.
Mastitída má potenciál vyliečiť sa aj sama od seba, preto antibiotiká má zmysel k liečbe pridávať v prípade, že po 48 hodinách od vypuknutia prvých príznakov sa situácia nezlepšuje, ale naopak zhoršuje. Má pre vás zmysel vedieť, že kvôli dojčeniu nemusíte odmietať liečbu, ak je potrebná. Nemusíte si vyberať medzi dojčením a zdravím. Penicilín nie sú jediné antibiotiká, ktoré dojčiace ženy môžu používať. Dôvodom je, že pri iných antibiotikách dieťa neužíva lieky spoločne s dojčiacou ženou, preto bábätko nezažíva potenciálne nežiadúce účinky tak, ako keby ich používalo ono samo. Do budúcna vás možno povzbudí tento článok s podrobným vysvetlením:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.