Žiadna tvorba mlieka v jednom z prsníkov

Patricia    05.03.2025, 11:10

Dobrý deň, mám takmer 3 mesačného syna ktorého som doteraz plne kojila. Už 2 týždne ma trápila nejaká choroba (bolesť hrdla, hlavy, zapchaty nos, kašeľ, bolesť svalov ale bez horúčky) pre dvoma dňami ochorel aj synček (sople a kašeľ) ja som si davala jedine pastilky na hrdlo, sprej do nosa a 1 x paralen 500. Choroba mi už prechádza aj malému ale prestalo sa mi tvoriť mlieko v jednom z prsníkov a to doslova zo dna na deň. Pocas dna som ešte bez problémov nakojila malého aj z pravého prsnika ale už vever sa mi zdal menší oproti druhému no a vnoci mi už maly úplne prsník odmietal. On bol vždy trochu menší a maly ho nepreferoval ale aj napriek tomu nebol žiadny problém. Už z neho ani takmer nič neodsajem. Čo mám prosím vás robiť aby sa mi tvorba opäť naštartovala ? Vopred ďakujem

Milá Patricia,

ženy väčšinou mávajú odlišné množstvo mlieka v jednom a v druhom prsníku, pričom niekedy je tento rozdiel nepozorovateľný a niekedy je viac zjavný. Jednou z príčin, prečo sa v prsníku začne tvoriť menej mlieka, môže byť napríklad aj skutočnosť, že matky k tomuto prsníku bábätká menej často prikladajú alebo bábätká na ňom menej pijú. Niekedy je možné, aby tieto rozdiely súviseli aj s rozdielmi v prsníkoch a niektoré ženy zažívajú to, že aj ďalšie deti sa radšej dojčia z jedného prsníka a postupne sa prestanú na jednom prsníku dojčiť úplne. Samozrejme, že je možné aj dlhodobé dojčenie z jedného prsníka, ale oplatí sa podniknúť kroky, aby sa dieťa dojčilo z oboch prsníkov. Ak bábätko nereaguje na rozdiel a ochotne sa prisáva k jednému, aj druhému prsníku, potom je rozdiel v prsníkoch otázkou skôr kozmetickou (rozdielna veľkosť prsníkov). Kozmetickú stránku tejto situácie je možné riešiť napr. silikónovými vložkami do podprsenky, ktoré pomôžu, aby rozdiel vo veľkosti medzi prsníkmi nebol taký viditeľný, napr. v plavkách. Neskôr, po skončení dojčenia, sa veľkosť prsníkov zmení späť na takú, na akú ste boli zvyknutá pred tehotenstvom. Ale ak bábätko reaguje nespokojnosťou, odmietaním sa prisať, má zmysel urobiť kroky, ktoré situáciu zlepšia. Pri praktickej realizácii krokov, ktoré by ste mohli podniknúť, aby ste túto situáciu zmenili, vám môže pomôcť profesionálna laktačná poradkyňa osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Spoločne s laktačnou poradkyňou bude potom kľúčové urobiť tieto kroky:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik, pretože negatívne ovplyvňujú schopnosť bábätka správne sa prisávať k prsníku.

3) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Okrem toho môže fungovať  vytvárať príležitosti pre prisatie dieťatka aj k tomuto prsníku – napr.:
• Noste dieťa v nosiči (šatka, babyvak...).
• Spite s ním v posteli.
• Umožnite mu kontakt koža na kožu.
• Okúpte sa s ním.
• Uspávajte ho v náručí (napr. v nosiči).
• Vo vhodnej chvíli ponúknite dieťaťu menší prsník, ale nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať. Môžete pritom experimentovať s rôznymi polohami a rôznymi situáciami, v ktorých prsník ponúknete – napr. sa pokúste dieťa prisať počas chôdze, skákaní na fitlopte atď.
• Vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie z menšieho prsníka urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo.
• Na dojčenie z menšieho prsníka sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie, prebúdzanie, noc).
• Pri pokusoch odstráňte rušivé elementy alebo podnety, o ktorých viete, že dieťa od dojčenia odvádzajú.

4) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

5) V tejto situácii je dôležité urobiť aj kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/bylinky/

ktoré v spojení s predošlými uvedenými krokmi pomôžu bábätku zvýšiť odber mlieka z prsníka, v ktorom je momentálne tvorba mlieka nižšia.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Žiadna tvorba mlieka v jednom z prsníkov