Dojčenie a KET

Katka    10.03.2025, 22:31

Dobrý deň. Plánujeme KET a 25 mesačnú dcerku stále kojím. Prestať nechcem, lekár však zistil na ultrazvuku nízku sliznicu a KET by vykonal až po ukončení kojenia. Inak nie. Cyklus sa mi predĺžil v posledne je dobe a je aj slabší. Kojime sa na požiadanie a pomerne intenzívne. Prosím o radu, nakoľko veľmi túžime po druhom babatku, ale kojenia dcérky sa vzdať nechcem. Ďakujem.

Milá Katka,

dojčenie nesúvisí s nálezom nízkej sliznice a preto nie je dôvod podmieňovať KET ukončením dojčenia. Dojčenie takisto nie je príčinou toho, že cyklus sa predĺžil a menštruačné krvácanie je slabšie. Všetky tieto okolnosti súvisia s tým, aká hladina pohlavných hormónov je počas menštruačného cyklu, tak ako pri iných situáciách, kedy ženy potrebujú pomoc s plodnosťou a s dojčením to nijako nesúvisí. Dojčenie súvisí s jediným hormónom a to je prolaktín. A tento hormón sa nachádza v ženskom tele vo vysokých hladinách v prvých týždňoch až mesiacoch po pôrode. Približne v 11 mesiaci po pôrode je už hladina prolaktínu približne rovnaká, či žena dojčí alebo nedojčí. Aj preto sa dojčiacim ženám typicky po roku po pôrode vracia menštruačný cyklus. To, že máte späť menštruačný cyklus, je dôkazom, že hladina prolaktínu už cyklus nijako neovplyvňuje. A súčasne je možné, že menštruačný cyklus nie je ideálny, pretože tým dnes trpí množstvo žien a mnohé z nich sa rozhodnú pre KET. Ukončenie dojčenia nebude mať zlepšujúci vplyv na menštruačný cyklus, pretože dojčenie nespôsobuje v 25 mesiacoch po pôrode vysokú hladinu prolaktínu. Práve naopak, ukončovanie dojčenia je náročný proces, ktorý sa spája so stresom. A ak niečo zhoršuje menštruačný cyklus, tak je to práve stres.

Nízka sliznica maternice navyše je v prvej časti menštruačného cyklu normálny nález. Pre zhodnotenie toho, čo popisujete, by teda bolo dobré vedieť, v akej fáze cyklu lekár uskutočnil ultrazvukové vyšetrenie a preto má aj zmysel sledovať svoje znaky plodnosti tak, aby žena presne vedela, čo sa počas cyklu deje a v ktorej fáze cyklu sa práve nachádza. Menštruácia totiž znamená odlučovanie sliznice maternice a sliznica je potom nízka v ďalších dňoch po menštruácii. Až kým nezačne sliznica znova rásť, v dôsledku toho, že sa začne vyvíjať folikul, z ktorého  bude mať žena ovuláciu. Ak bola sliznica nízka aj v čase, kedy by už mala rásť (pred ovuláciou) alebo mala byť už vysoká (po ovulácii), potom toto má príčinu, ktorej riešením by mala byť hormonálna suplementačná liečba. KET sa vždy spája s hormonálnou suplementačnou liečbou, práve preto, že KET sa používa v situáciách, kedy sa páru nedarí otehotnieť spontánne. Mnohé z liekov, ktoré sa v takejto liečbe používajú, už nájdete zodpovedané v našej poradni:

https://www.mamila.sk/sk/hladat/

prípadne nám napíšte na dojcenie@mamila.sk, ak by ste mali ďalšie doplňujúce otázky.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a KET