Nekľudne dieťa pri dojčení
Martina 11.03.2025, 13:39
Dobrý deň, Mám doma novorodenca, ktorým sme rozbehli dojčenie v nemocnici. Pravidelne sa pýta na prsník každé 2.5 hodiny niekedy aj 1.5 hodiny. Lekárka nám nariadila dojčiť interval každé 2 hodiny po 20 min. Toto sa nám aj podarilo udržať. Zvládla si vypýtať a pri prvom znaku som dojčila prípadne keď si 2 hodiny nepýtala, tak som prebalila a priložila na prsník. Celkovo na prsníku ešte pospinkáva, budím ju a striedam strany. Všetko vyzeralo ideálne. Satie mliečka mi nieje ešte úplne príjemné ale keď porovnám s pocitom odsávačky tak velmi podobny pocit. Takže vnímam, že bradavky si ešte zvyknú nakoľko sa dojčíme ešte len týždeň po narodení. Problém vzniká tam, že už sme absolvovali dve noci, kedy sa nevedela dojesť. V zmysle že celú noc pýtala papať a hladala prsník ale pri priložení bola ďalej nekľudná a nechcela sa poriadne prisať. Nadobudla som pocit, že buď mám málo mlieka/veľa mlieka alebo zatvrdnuté prsia. Snažila som sa ich nahrievať masírovať a aj si roztlačit tvrdé miesta okolí bradavky a pod dvorcom. Nadobudla som pocit, že kvoli tomu sa nechce dobre prisať a zároveň chce jesť. Avšak počas takétoho bdenia a nepokoja, dokázala vykakať aj 3 plienky (cca 5 hodín). Čiže podľa toho som usúdila, že prijala potravu. Viete mi prosím poradiť kde by mohol byť problém? Vďaka
Milá Martina,
pri dojčení sa často ľudia sústredia na rôzne ukazovatele, ktoré v skutočnosti nedávajú dobrý obraz o tom, čo sa deje a či bábätko získava dostatok mlieka. Nedáva zmysel obmedzovať dojčenie do určitých umelo stanovených intervalov. A ak bábätko nebude na prsníku piť mlieko, je úplne jedno, či to bude robiť 5 minút alebo 20 minút. Ponúkame vám úplne jednoduchý spôsob, ako sa dobre orientovať v tom, či bábätko pri dojčení získavalo mlieko a či ho získalo dostatočné množstvo. Prečítajte si toto vysvetlenie, ako je to možné v reálnom čase poznať sledovaním brady bábätka pri dojčení:
https://www.mamila.sk/sk/clanky-o-dojceni/ako-poznat-kolko-babaetko-vypije/
Porovnajte pitie svojho bábätka s týmito videami:
https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
V osobnom kontakte vás môže naučiť vyhodnotiť výdatnosť dojčenia profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
ktorá vám zároveň ukáže, ako pomôcť bábätku, aby získavalo dostatok mlieka a ako mu pomôcť prisávať sa tak, aby ste necítili nepríjemné pocity pri dojčení:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek. Ak vnímate dojčenie ako nepríjemné, či bolestivé, nie je to preto, že s dojčením ešte len začínate. Hoci je to všeobecne rozšírená predstava, bradavky si nemusia po pôrode zvykať na dojčenie. Bradavka má totiž byť pri dojčení umiestnená hlboko v hornom podnebí úst bábätka a tam je chránená. Ak pociťujete nepríjemné pocity, je prvou pomocou úprava prisatia bábätka, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Ak by to bolo potrebné, poradkyňa vám odporučí aj prostriedky pre preliečenie bradaviek, pretože v tejto oblasti sa tiež ženám nesprávne odporúčajú rôzne prostriedky s obsahom lanolínu, ktoré majú potenciál situáciu s bradavkami z dlhodobého hľadiska zhoršiť. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
Upravte teda s laktačnou poradkyňou MAMILY prisatie bábätka tak, aby vám dojčenie nebolo nepríjemné a vyhodnoťte spoločne pitie bábätka. Laktačná poradkyňa vás naučí presne rozlíšiť, kedy vaše bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia. Bábätká v tomto veku typicky začnú zaspávať, ak sa tok mlieka spomalí. Vy tomu budete môcť predísť, pretože budete vidieť, kedy bábätko pije a kedy sa pitie spomaľuje. V tejto chvíli bábätku pomôžete získavať ešte viac mlieka stláčaním prsníka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pomocou stláčania prsníka zabránite tomu, aby bábätko zaspalo pri dojčení predčasne, pred tým, než stihne získať dostatok mlieka. Stláčaním prsníka pomôžete bábätku získať všetko dostupné mlieko. Ak už bábätko prestáva piť aj napriek stláčaniu, toto je čas, kedy mu treba ponúknuť druhý prsník a tam znova zopakovať úpravu polohy tak, aby jeho prisatie bolo správne – hlboké a asymetrické a znova mu môžete pomáhať získavať viac mlieka stláčaním prsníka.
Stláčaním prsníka pomôžete bábätku získať všetko dostupné mlieko z prsníka. Nemusíte tak po dojčení mlieko odsávať. Vo všeobecnosti odsávanie či odstriekavanie mlieka má zmysel, ak to potrebuj
Ak sa bábätko výdatne napije, môžete ho nechať zaspinkať pri dojčení alebo mu pomôžte so zaspatím nosením na rukách, v nosiči/šatke, hojdaním. Ak môže bábätko spinkať pri dojčení alebo v šatke či nosiči, zažíva tak počas spánku kontakt s vaším telom, čo je kľúčové pre to, aby prebehol správne celý spánkový cyklus bábätka. Kontakt s vami totiž reguluje spánkové cykly (bábätko sa tak zobudí pripravené na ďalšie dojčenie) a tiež príjem potravy.
Ak sa bábätko dobre vyspinká, pri prvých náznakoch precitania mu môžete znova ponúkať prsník. Dojčenie nemusí a nemá prebiehať v určitých intervaloch. Bábätko v tomto veku totiž nevyužíva dojčenie len ako zdroj potravy a tekutín. Dojčenie potrebuje aj pre reguláciu dýchania, srdcovej činnosti, telesnej teploty, pre zaspatie, pri zobúdzaní, pre znižovanie hladiny stresu či bolesti. Toto nie je možné načasovať na interval každé dve hodiny po 20 minút. Bábätko sa môže chcieť dojčiť, pretože ho niečo prebudí a potrebuje ešte spinkať. Môže sa chcieť dojčiť, pretože po tom, čo vypilo na prsníku dostatok mlieka, chce zaspať a dojčenie je prostriedkom na zaspatie. Môže sa chcieť dojčiť, pretože prídete z prechádzky domov do tepla a bábätko potrebuje dojčenie na reguláciu telesnej teploty. Dojčenie je kľúčové pre rozvoj mozgu a bábätká prirodzene majú potrebu tráviť veľa času na prsníku aj pre to, aby nastával správnym spôsobom rozvoj ich mozgu.
Je teda kľúčové vytvoriť podmienky, v ktorých sa bábätko bude môcť dojčiť tak často, ako to potrebuje a prsník mu ponúkať pri akejkoľvek nespokojnosti. Z hľadiska príjmu mlieka mu môžete pomáhať úpravou polohy tak, aby jeho prisatie bolo správne a tým bábätko získavalo dostatok mlieka, získať ešte viac mlieka mu môžete pomáhať stláčaním prsníka a výmenou prsníkov.
Dojčenie a spánok sú úzko prepojené. Ak sa deje to, čo popisujete o predošlých nociach, má zmysel uistiť sa, že bábätko pri dojčení získava dostatok mlieka sledovaním pitia a správania bábätka pri dojčení. Naučiť sa toto rozlíšiť vám najlepšie dokáže pomôcť v osobnom kontakte laktačná poradkyňa MAMILY. A ak bábätko získava dostatok mlieka, príčinou nespokojnosti pri dojčení môže v takom prípade byť aj to, že bábätko by potrebovalo ďalej spať a nedarí sa mu zaspať. Uistite sa teda, že bábätko získava pri dojčení dostatok mlieka a ak je nespokojné, spojte dojčenie s pohybom, pohupovaním sa na fitlopte, chôdzou s bábätkom na rukách. Monotónny, neprerušovaný pohyb pomáha bábätkám zaspať.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.