Slabe mlieko
Saska 12.03.2025, 14:07
Ahojte, už neviem kudy kam, každý vraví inak. malá ma 3m???? je plne dojčená. Uplne sa nám dojebabral rezim.. vyše mesiaca boli dni skoro rovnaké, rano vstať, pohrať, pocvičiť, veľa jesť, kočík a spánok 2-4 hoďky.. teraz, posledný týždeň akoby uťalo. Cez deň minimálne 2,3, pol hodinové-hodinové spánky keď tak jedine pri dojčení čo je zrazu výrazne viac žiadané.. príde večer a pani zlata je tak unavena, prestimulovana z celeho dňa, že od plaču prestáva dýchať, zachádza sa alebo ako sa to volá. Dnes uz to bol ale veľmi veľký extrem. V noci spí so mnou a castejsie sa budí na kojenie aj 4-5x prednedávnom to bolo max 2x. Často pozorujem že ani neťahá iba drží alebo si cmúľa bez aktívneho pitia. Šatku nosič zakázala fyzio, má diastazu a oslabené svaly na jednej strane chrbátika. Ale 90% z dňa je aj tak na rukách čiže kontakt by jej chýbať nemal, mne nevadí s nou byt nonstop nezrúti sa mi domácnosť ani nepokapeme od hladu ???? ale ten spánok potrebuje a ja ten plač už psychicky nezvládam. Okolie tvrdí vraj mám isto málo mlieka a ked nie malo tak je vraj slabe. Všade na nete citam ze slabe mlieko neexistuje? Uz neviem (s priberaním problém nie je)..myslela som že rastový špurt ale uz to trvá dlho, mozno nejaka spánková regresia? Alebo je ozaj hladná a moje mlieko nestaci?
Milá Saska,
režim bábätiek sa dynamicky mení podľa toho, ako sa menia ich potreby v závislosti od vývoja. Spolu s tým sa mení aj spánok bábätiek. Pre bábätká v tomto veku je veľmi typické, že cez deň spávajú v polhodinových úsekoch. O to viac je dôležité vytvárať pre bábätko príležitosti, aby mohlo zaspať, keď je na spánok pripravené, aby jeho spánok potom trval dostatočne dlho. Toto je základ prevencie večernej nespokojnosti až plaču bábätiek. O tom, ako je spánok prepojený s dojčením a užitočné tipy pre zlepšenie zaspávania a spánku bábätka vám dá v osobnom kontakte s laktačná poradkyňa MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
na ktorú má zmysel sa obrátiť aj preto, že ak máte pochybnosti, či bábätko získava dostatok mlieka, laktačná poradkyňa vás naučí rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku získava mlieko a kedy saje bez pitia a ako posúdiť, či bábätko získalo dostatok mlieka pri dojčení.
Vyhodnoťte teda spoločne, či bábätko získava dostatok mlieka, ak by toto bolo potrebné zlepšiť, budete spoločne postupovať podľa tohto návodu ako zvýšiť príjem mlieka:
https://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
a urobte spoločne kroky, ktoré povedú k tomu, že vaše bábätko bude spokojnejšie a zníži sa miera plaču večer. Spánok dojčených detí sa líši od spánku nedojčených detí. Samotný fakt, že vaše bábätko začalo spávať v polhodinových intervaloch a v noci sa začalo častejšie budiť, neznamená, že získava málo mlieka. Súčasne sa však toto cez internet nedá ani potvrdiť, ani vyvrátiť, preto vám navrhujeme vyhodnotenie toho, ako aktuálne vyzerá dojčenie z hľadiska príjmu mlieka spoločne s poradkyňou. Pitie svojho bábätka môžete porovnať aj s týmito videami:
https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Okolie, ktoré nemá skúsenosti s dojčenými deťmi, dokáže zneistiť rôznymi poznámkami, napríklad mýtmi o „slabom mlieku“. Hoci sa termínom „slabé“ mlieko označujú rôzne situácie, ktoré sa týkajú dojčenia, neznamená to, že niečo také, ako „slabé“ mlieko existuje. Na svoje mlieko sa môžete spoľahnúť. Materské mlieko je "šité priamo na mieru" každého bábätka a ideálnym spôsobom spĺňa jeho potrebu živín. Navyše obsahuje desiatky nenapodobiteľných látok a faktorov, ktoré zvyšujú jeho imunitu a plnia mnohé iné dôležité funkcie. Dojčenie je navyše omnoho viac než len prijímanie materského mlieka. Materské mlieko je svojím zložením unikátne a dokonalé. Ak ho bábätká prijímajú dostatok, tak je pre ne v plnej miere postačujúce. Môžete si byť istá, že vaše mlieko je v poriadku.
Je normálne, ak bábätko zaspáva pri dojčení a mnohé bábätká v tomto veku odmietajú iné spôsoby zaspávania. Dojčenie je omnoho viac než len príjem mlieka a preto je možné, že bábätko pri snahe zaspať, bude tráviť čas na prsníku satím bez pitia. Toto netreba nijako riešiť.
Rovnako sa dá očakávať, že sa bude meniť postupne aj to, akým spôsobom bude prebiehať spánok v noci. Približne po 4 mesiaci sa bábätká typicky začínajú v noci budiť omnoho častejšie. Dojčenie pri každom takomto zobudení poskytuje účinný nástroj, ako bábätko znova jednoducho uspať, ale nie je príčinou zobudení. Hlavná príčina spočíva v rýchlom rozvoji mozgu, zvlášť po 4 mesiaci. Preto otázku nočného precitania bábätiek rieši mnoho žien a vypracovali sme celý článok, ktorý prináša vedecké vysvetlenia a informácie o spánku bábätiek, ale tiež užitočné tipy a triky, ako si nočnú starostlivosť o bábätko zjednodušiť:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/nocne-dojcenie/
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.