Náhlá ztráta laktace nastup menstruace
Olga 14.03.2025, 10:01
Dobrý den, už pár dnů pozoruju snížený tvorby mleka , přikládám každé 3 hodiny v noci budí jen jednou a pak brzo ráno kolem 4. Dítě prospívá dobře 1kg za měsíc. Jak jsem zmínila pár dnů už pozoruju sníženou tvorbu mleka a dnes jsem dostala mestruaci hodinu po kojeni jsem zkusila odsat a odsala jsem pouhých 5ml jsem 2 měsíce po porodu
Milá Olga,
dojčiace ženy typicky dostávajú menštruáciu priemerne okolo 14 - 17 mesiacov po pôrode, ale rozpätie je veľmi široké smerom nahor aj nadol. Pomerne málo žien dostane menštruáciu v prvých pár mesiacoch po pôrode, ale môže byť normálne dostať menštruáciu takto skoro a je možné, aby takýto skorý návrat menštruácie nesúvisel nijako s dojčením. V takom prípade stačí pokračovať v dojčení. Ale častejšie je, že takýto skorý návrat menštruácie je príznakom zníženia tvorby mlieka. Ak sa tak stalo vo vašom prípade, kľúčové v tejto situácii je, ako sa dojčí vaše bábätko a ako sa správa pri dojčení. A toto odporúčame vyhodnotiť vo vašom prípade v osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože samotný fakt, koľko mlieka ste schopná odsať, nemá výpovednú hodnotu o tom, koľko mlieka získava bábätko. Píšete, že pozorujete zníženie tvorby mlieka, ale nie je zrejmé, na základe čoho máte toto podozrenie. Niekedy sa o tvorbe mlieka usudzuje na základe rôznych ukazovateľov, napríklad toho, či sa žene medzi dojčeniami nalievajú prsníky, podľa toho, či bábätko po dojčení plače alebo je spokojné, či dokáže samo po dojčení zaspať, alebo podľa toho, či je možné po dojčení odsať či odstriekať mlieko. A ani samotný fakt, že bábätko pribralo 1 kg za mesiac, nie je zárukou, že v týchto dňoch bábätko získava dostatok mlieka pri dojčení. Najspoľahlivejší ukazovateľ toho, čo sa naozaj deje z hľadiska príjmu mlieka zo strany bábätka je pozorovanie pitia a správania bábätka pri dojčení. Toto vás naučí laktačná poradkyňa v osobnom kontakte a pitie svojho bábätka môžete porovnať aj s týmito videami:
https://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
Pozorovanie dojčenia dá presný obraz o tom, čo sa deje a či je potrebné zvyšovať príjem mlieka. Ak by to tak bolo, potom bude dôležité urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, kedy sa zníži príjem mlieka zo strany bábätka a prejaví sa to návratom menštruácie.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
3) Ak by ste vyhodnotili, že bábätko potrebuje získavať viac mlieka aj napriek tomu, že ste zlepšili polohu a prisatie bábätka a pomáhate mu získavať viac mlieka so stláčaním prsníka, pomôže vám tiež, ak bylinkami a inými prostriedkami zvýšite tvorbu mlieka tak, aby ste postupne nemuseli dokrmovať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.