Začať dojčiť ?

Karin    15.03.2025, 13:30

Dobrý deň, rada by som sa poradila. Moja dcérka má 2 týždne. Narodila sa predčasne (preeklampsi) v ukončenom 35tt s 2000g a 44cm. Momentálne ma 2110g a včera nás pustili z JIS PP. Pekne priberá, no dávky v nemocnici nedokázala vypiť naraz a trvalo to aj hodinu. Momentálne má 50ml na dávku, ale aj to si rozdeľujeme po cca 1,5-2 hod. Inak nechce a má to opačný efekt - grcka. S prestávkami jej to vyhovuje a vypije tých 150ml/kg hmotnosti, niekedy aj viac (zapisujem). Problém je s dojčením. Mlieko mám až až, no mala sq nechce respektive nedokáže prisat. Je malinká, prisaje sa na bradavku, potiahne 3-4x a vypľuje. V nemocnici vraveli že musí zosilnieť a mám jej dať ešte 1-2 týždne a tak začať prikladať. Momentálne keď ju dam 2-3 krát denne na prsník, bojím sa ze sa aj tak rýchlo unavi a už vôbec nezje čo má. No v kombinacii s odsávaním je to doma ťažké. Je tento postup správny ? chcem jej dať čas, no taktiež bude asi lepšie vyhľadát laktacnu pre osobný kontakt? Ďakujem a prajem pekny deň :)

Milá Karin,

nemusíte už na nič čakať, môžete hneď kontaktovať laktačnú poradkyňu MAMILY osobne:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

a dohodnúť si stretnutie. Osobné stretnutie je v tejto situácii najefektívnejšie, pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí.

S dojčením predčasne narodených bábätiek sa viaže množstvo mýtov a nesprávnych informácií. Napríklad v skutočnosti pitie z fľaše je pre bábätko namáhavejšie než pitie mlieka z prsníka. Nesprávna informácia o tom, že predčasne narodené bábätká musia najskôr zosilnieť a až potom dokážu piť z fľaše, odráža to, že ľudia, ktorí tieto veci hovoria, nevedia rozlíšiť, čo sa vlastne deje pri dojčení. Pozrite sa napríklad na toto predčasne narodené bábätko:

https://www.mamila.sk/sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/#10

ktoré v úvode videa prisaté k prsníku pospáva na prsníku. Toto sa často nesprávne vyhodnotí tak, že bábätko je z dojčenia unavené, dojčenie vysiľuje a najskôr musí bábätko získať silu a preto sa môže prisávať len párkrát denne a musí sa dokrmovať fľašou, pretože na príjem mlieka z prsníka sa nedá spoliehať. V skutočnosti bábätká reagujú na tok mlieka, ktorý na prsníku zažívajú. Pri nízkom toku mlieka bábätká v tomto veku začnú zaspávať a toto sa môže stať aj pred tým, než stihnú získať z prsníka dostatok mlieka. Pozrite sa, čo sa stane, keď sa bábätku na videu zavedie do pusinky cievka laktačnej pomôcky a keď sa o chvíľu upraví poloha tejto cievky a bábätko začne piť mlieko: doširoka otvorí očká a je plne zobudené. Fľaša poskytuje rýchly a stabilný tok mlieka a bábätká pri kŕmení z fľaše nepospávajú a netvária sa unavené. Na dojčení záleží. Preto pri pomoci predčasne narodeným bábätkám je o to dôležitejšie upraviť polohu a prisatie bábätka tak, aby dokázalo získavať z prsníka dostatočný tok mlieka a bábätko nezaspí na prsníku predčasne. Z prsníka sa pije mlieko jednoduchšie než z fľaše, pre bábätko toto nie je namáhavé. Ale musí byť správne prisaté. Poradkyňa MAMILY vám preto v osobnom kontakte ukáže, ako prilákať bábätko k prsníku a pomôcť mu správne asymetricky sa prisať, vďaka čomu získa na prsníku viac mlieka. Potom spoločne s poradkyňou zhodnotíte pitie a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť. Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc.

Bude teda dôležité urobiť v osobnom kontakte nasledovné kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Ak by sa bábätko prisávalo, úpravou prisatia a stláčaním prsníka dokážete nahradiť odsávanie. Bábätko vďaka úprave polohy tak, aby jeho prisatie bolo čo najlepšie, dokáže získať omnoho viac mlieka, ako odsávačka po dojčení.

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Aby ste sa vyhli fľaši, ukážete si spôsob, ako pomôcť bábätku prisať sa a získavať omnoho viac mlieka priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

Je tiež možné, že vo vašom prípade bude vhodné pomôcť bábätku získať dobrý tok mlieka hneď zo začiatku dojčenia pomocou laktačnej pomôcky na prsníku, ktorej cievka sa priloží k prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby bolo motivované dobrým tokom mlieka k tomu, aby ostalo prisaté na prsníku.

Bábätká sa učia dojčeniu dojčením. Satie na prsníku je ďaleko viac než len príjem materského mlieka. Aj preto má zmysel snažiť sa o to, aby ste svoje bábätko znovu naučili sať na prsníku. Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo nielen fľašu, ale ani cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať.

V prípade, že by sa bábätko odmietlo prisať, laktačná poradkyňa vás naučí, ako sa vyhnúť použitiu fľaše a ako nakŕmiť bábätko pohárikom:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/krmenie-po-prste-a-poharikom/

3) Súčasťou tohto postupu je zvýšenie tvorby mlieka tak, aby matka v čase, kým sa bábätko neprisáva, pokrývala celú potrebu bábätka svojím mliekom a odsávala ešte aj nejaké mlieko navyše:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4)  Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Trávte v kontakte, ideálne koža na kožu, s bábätkom čo najviac času počas dňa. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník už s laktačnou pomôckou na prsníku – ak by sa prisalo, nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami. Ak by sa neprisalo, nakŕmte ho pohárikom a trávte veľa kontaktu koža na kožu.

Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc. Pozrite si ďalej čo robiť, keď sa bábätko neprisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ked-sa-dieta-neprisava/



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Začať dojčiť ?