Problém s dĺžkou dojčenia
Eva 27.03.2025, 10:42
Dobrý deň, rodila som 19.3.2025 a mala má 7 dní chcela by som sa s Vami poradiť. Mala som primárne naliatie pŕs, momentálne je to celkom dobre ale máme problém s tým že malá, chce byť strašne dlho na prsníku aj 2 hodiny kojime, pediatrická mi však odporúčala kojiť menej pre poranenie bradaviek- mám už mierne krvavé poranenie. Avšak keď som sa snažila kojit jeden prsník 15 min, druhy 15 min a koniec vôbec jej to nestačilo a bola stále hladná, teraz nám plakala 3 hodiny, plus som ju trošku dokrmila materským aj z fľašky. Neviem či bola hladná alebo chcela môj prsník len ako cumlík. Neviete nám poradiť ako ďalej postupovať, ako jej pomôcť odnaučit sa tak dlho byť na prsníku alebo je to podľa Vás v poriadku, nevadí že mi zničí bradavky? Dosť sa aj bojím aby neschudla tak som jej dávala papat stále keď chcela, a ako dlho chcela. Ďakujem Vám za odpoved.
Milá Eva,
napriek tomu, že sa to ženám často nesprávne hovorí – bolesť nepatrí k dojčeniu a nemá byť súčasťou dojčenia v žiadnom období dojčenia, ani v prvých dňoch, ani neskôr. Bolesť vždy signalizuje, že sa deje niečo, čo je potrebné zmeniť. Bolesť bradaviek a ich krvavé rany súvisia s tým, kde sa bradavka počas dojčenia nachádza v ústočkách bábätka, nie s tým, ako dlho sa bábätko dojčí. Takže vo vašej situácii je potrebné urobiť kroky pre to, aby sa prestalo poškodzovať tkanivo bradaviek a aby bábätko dokázalo pri dojčení získavať dostatok mlieka. Odporúčame vám tieto kroky prejsť osobne s laktačnou poradkyňou MAMILY:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa profesionálna laktačná poradkyňa MAMILY zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Spoločne s poradkyňou sa naučíte rozlíšiť pitie a satie bez pitia a poradkyňa vás naučí ako pitie správne vyhodnotiť.
Je pozoruhodné, ako veľmi sa dá pomôcť už samotnou úpravou prisatia a polohy - toto môže skutočne nesmierne pomôcť a ide o okamžitú pomoc. Preto vás laktačná poradkyňa:
1) Naučí, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradaviek, čo je prvý krok pre odstránenie bolesti. Okrem toho je možné, že budete potrebovať aj prostriedky na preliečenie bradaviek, ktoré vám odporučí v osobnom kontakte s laktačná poradkyňa. Kým sa s ňou stretnete, začnite viackrát do dňa premasťovať bradavky olivovým olejom (pred dojčením nemusíte bradavky umývať). Ak ste doteraz používali maste s obsahom lanolínu, prestaňte ich používať, pretože môžu zhoršovať stav bradaviek z dlhodobého hľadiska.
Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Ak sa bábätká dojčia dlhú dobu, je dôležité, čo celkovo robia. Pretože potreba sať na prsníku je pre bábätko normálna a prirodzená a je možné, že bábätko sa bude chcieť dojčiť dlho a často. Súčasne by v priebehu dňa bábätko malo vypiť dostatočné množstvo mlieka. Práve vďaka úprave polohy tak, aby prisatie bábätka bolo hlboké a asymetrické a vďaka stláčaniu prsníka a výmene prsníkov bude vaše bábätko získavať všetko dostupné mlieko z prsníka.
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Je pravdepodobné, že krokmi pre úpravu polohy, prisatia a stláčaním prsníka vaše bábätko získa dostatok mlieka. Ak by to prechodne tak nebolo a bábätko by skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
3) Spoločne s laktačnou poradkyňou rozhodnite, či je v tejto situácii indikované zvyšovať tvorbu mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.
5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka a potom ho dokŕmte laktačnou pomôckou priamo na prsníku, ak by to bolo potrebné. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Poradkyňu vyhľadajte čo najskôr, potrebujete okamžitú a intenzívnu pomoc.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.