Kolika nebo ABKM

Tereza    09.04.2025, 13:10

Dobrý den, mám pětitýdenního chlapečka Alberta - je od počátku kojený - teď kojím cca co tři hodiny, někdy častěji - vždy už jen z jednoho prsu - prsa bývají nalitá, mlíčko mu mnohdy hodně teče, dost hltá.... váží cca 4,5 kilo (při narození měl 3640) ... je hodně plačtivý, mívá až záchvaty pláčet i když na první pohled není žádný důvod k neklidu - špatně spinká - budí se i po hodině - kroutí se, vzteká, pláče, kope, prohýbá se do luku .... poslední cca týden má řidší stolici, teď nazelenalé barvy - podle pediatričky jde zřejmě o abkm (na základě otázek z dotazníku) - mám začít s dietou - ale jsem velmi hubená a taková dieta bude velmi náročná:-( Jsem zoufalá - chce své miminko utišit, ale zároveň potřebuju i já energii a normálně fungovat:-( Tereza

Milá Terezo,

existuje viacero možných príčin takéhoto správania bábätka. A vzhľadom na to, že reálny výskyt alergie na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) v populácii bábätiek je veľmi nízky (0,5 %), je zrejmé, že táto diagnóza je používaná často v situáciách, kedy skutočná príčina správania bábätka nesúvisí s touto alergiou. Najčastejším dôvodom toho, čo popisujete, býva situácia, ktorá sa zlepší, keď sa zvýši príjem mlieka u bábätka z prsníka. Preto prvým krokom, ktorý vám odporúčame, namiesto vašej diéty je vyhodnotenie dojčenia. To  je veľmi rýchly krok, ktorý prináša okamžitú informáciu o tom, či je všetko s dojčením v poriadku alebo naopak, či je potrebné urobiť nejaké kroky pre zlepšenie situácie. Ak by sa ukázalo, že bábätko potrebuje zvýšiť príjem mlieka, je dôležité pracovať na tejto oblasti bez ohľadu na čokoľvek, bábätko potrebuje získavať dostatok mlieka. A je veľmi pravdepodobné, že prejavy správania, ktoré pozorujete a zelená stolica sú príznakmi zníženia príjmu mlieka zo strany bábätka. Omnoho pravdepodobnejšie, než výskyt ABKM. Navyše, ak má bábätko zelenú stolicu, ktorá sa neobjavovala v prvom mesiaci života, hoci ste vtedy rovnako ako teraz konzumovali aj výrobky z kravského mlieka a ak sa zelená stolica začala spájať s nespokojnosťou, plačom, potom prvým krokom v tejto situácii by malo byť skontrolovanie pitia bábätka na prsníku a jeho správania na prsníku. A to napriek tomu, že bábätko priberá.

V situácii, ktorú popisujete, má preto zmysel vyhodnotiť pitie bábätka na prsníku, jeho správanie pri dojčení a ďalšie okolnosti, ktoré často súvisia s nespokojnosťou bábätka, napríklad spánok bábätka. Nie je jednoduché tieto okolnosti zhodnotiť prostredníctvom internetu, preto vám odporúčame osobnú konzultáciu s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY:

https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

ktorá vás naučí ako rozlíšiť pitie bábätka a satie bábätka bez pitia a ako posúdiť správanie bábätka s ohľadom na to, čo sa deje pri dojčení. Budete tak vedieť vyhodnotiť, či bábätko získalo pri dojčení dostatok mlieka. Ak to bude potrebné, spoločne s laktačnou poradkyňou urobíte kroky, ktoré pomôžu bábätku získavať viac mlieka z prsníka, v rámci ktorých bude dôležité:

1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/

Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Laktačná poradkyňa skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Stláčanie prsníka pomôže bábätku získať všetko dostupné mlieko z prsníka a keď už bábätko nebude piť aj napriek stláčaniu, ponúknite mu druhý prsník a tam zopakujte predošlé kroky. Často sa ženy stretávajú s nesprávnym odporúčaním dojčiť len z jedného prsníka, napríklad preto, „aby sa bábätko dostalo aj k zadnému mlieku“, aby pilo mlieko, ktoré má vyšší obsah tuku. Toto odporúčanie sa zakladá na nesprávnom pochopení toho, ako dojčenie funguje a spôsobuje pri mnohých bábätkách, že príjem mlieka začne byť nedostatočný. A jedným z možných prejavov nedostatočného príjmu mlieka býva aj zelená stolica a nespokojnosť bábätka. Preštudujte si aj tento článok, ktorý vysvetľuje bližšie informácie ohľadom zelenej stolice a tiež mýtov o „prednom“ a „zadnom“ mlieku:

https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/stolica/

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Používanie cumlíka okrem iného predlžuje intervaly medzi dojčeniami, pričom bábätko by v skutočnosti potrebovalo byť dojčené častejšie. Ďalší spôsob, akým cumlík znižuje príjem mlieka je v dôsledku toho, že bábätko sa učí prisávať sa následne k prsníku plytko a nesprávne. A to ďalej znižuje príjem mlieka. Podobne pôsobí aj cumlík fľaše. Ak by bábätko skutočne potrebovalo dokrmovanie, je dôležité nepoužívať fľašu, ale dokrmovať laktačnou pomôckou priamo na prsníku:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/

3) Ak by to bolo potrebné, urobíte kroky pre zvýšenie tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/slabe-priberanie-dietata/

4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky.

5) Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.

Vďaka fyzickému kontaktu budete môcť bábätku začať ponúkať prsník pri prvých náznakoch pripravenosti na dojčenie. Bábätká sa v tomto veku typicky potrebujú dojčiť častejšie a dojčenie v 3-hodinových intervaloch z jedného prsníka nemusí poskytovať dostatočný príjem materského mlieka.



Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Kolika nebo ABKM