Strata mlieka
Alexandra 21.04.2025, 09:25
Mám týždňové bábätko, laktácia sa mi spustila už počas pobytu v nemocnici, prsia som mala dosť naliate aj s hračkami, ktoré som vždy rozmasírovala a dcérka mliečko vytiahla, nastali ale problémy v podobe krvácajúcich bradaviek a teda som malú dojčila cez klobúčiky a mlieko som si aj odsávala nakoľko pri priamom kojení mala píla aj krv a potom ju zvracala, do toho som dostala antibiotiká Augmentin na zápal hrdla a posledné 3 dní pozorujem, že tvorba mlieka sa mi výrazne znížila, dcérku musím viac dokrmovat umelým mliekom a zároveň dcérku bolí bruško a pučí sa (dávam jej aj Biogaia s vitamínom D). Antibiotiká by som mala užívať ešte 5 dní, je možné laktáciu minimálne udržať resp. opäť rozbehnúť alebo bude lepšie antibiotiká vysadiť? Čo môžem spraviť pre to, aby sa laktacia opäť rozbehla? Ešte uvediem, že užívam aj Senovku aj Benedikt a snažím sa dodržiavať pitný režim minimálne 2l tekutín denne + polievky. Ďakujem za odpoveď.
Milá Alexandra,
antibiotiká Augmentin nie sú dôvodom na akékoľvek zmeny z hľadiska dojčenia, pretože bábätko ich neužíva spolu s vami. Ak teda potrebujete používať tieto antibiotiká ešte 5 dní, z hľadiska dojčenia nemusíte robiť nič zvláštne, môžete dojčiť bábätko priamo z prsníka, nemusíte dojčenie časovať či obmedzovať podľa použitia lieku. Tieto antibiotiká často používajú dojčiace ženy napríklad na zápal prsníka priamo v období dojčenia. Tieto lieky nijako nebudú meniť zloženie ani tvorbu materského mlieka. Pri ich užívaní platí logika, ktorú nájdete podrobne vysvetlenú v tomto článku:
https://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/
V tejto situácii je možné urobiť veľa preto, aby sa bolo možné vrátiť k dojčeniu, aby dojčenie nebolelo a bábätko začalo získavať dostatok mlieka. Vaše bábätko je maličké, je veľká šanca, že s uplatnením správnych postupov sa to podarí. Všetky potrebné kroky pre takéto zlepšenie dojčenia vám odporúčame prejsť s profesionálnou laktačnou poradkyňou MAMILY osobne:
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
pretože vo vašom prípade môže veľa zmeniť úprava polohy a prisatia, pričom sa poradkyňa zameria na rôzne detaily, ktoré je ťažké naštudovať správne z fotografií či videí. Poradkyňa vám pomôže prestať používať klobúčiky a pomôže vám s tým, aby sa bábätko začalo prisávať k prsníku bez klobúčikov a pritom nepoškodzovalo bradavky. Je dôležité urobiť všetky možné kroky pre to, aby ste nemuseli klobúčiky používať. Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodobého hľadiska spôsobujú problémy a preto by sa ženám mali v pôrodnici ponúkať účinné riešenia namiesto klobúčikov. Nie je prekvapivé, že žena s bolestivými bradavkami či inými problémami, siahne po klobúčikoch, keď jej ich odporúča zdravotný personál. Pomoc s dojčením však má vyzerať inak. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách v situácii, kedy sa bábätko neprisáva. Obe situácie – aj bolestivé bradavky, aj bábätko, ktoré sa bez klobúčikov odmieta prisať - majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého matka používa klobúčiky, môže prsník odmietať, pretože klobúčiky znižujú tvorbu mlieka.
Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba ženám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že žena prejde na kŕmenie z fľaše.
V tejto situácii je možné urobiť veľa pre to, aby sa dojčenie zlepšilo. Vaše bábätko je maličké a je pravdepodobné, že s dobrou pomocou bábätko sa ho podarí prisať, ak hneď po prisatí získa hneď mlieko a to ho motivuje, aby na prsníku ostalo. V takom prípade bude spoločne s laktačnou poradkyňou dôležité urobiť tieto kroky:
1) Naučiť sa, ako správne bábätko prisávať:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Výsledkom akejkoľvek správnej polohy by malo byť správne asymetrické prisatie, pri ktorom dolná pera bábätka pokrýva väčšiu časť dvorca ako horná pera a nos sa prsníka nedotýka. Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka a pri správnom prisatí sa nepoškodzuje tkanivo bradavky. Toto je základ pre to, aby sa mohli začať bradavky hojiť. Okrem toho vám laktačná poradkyňa odporučí prostriedky na liečbu bradaviek. Ak aktuálne používate krémy s obsahom lanolínu, má zmysel sa im vyhnúť, pretože dokážu poškodenie bradaviek zhoršovať z dlhodobého hľadiska.
Poradkyňa tiež skontroluje tiež uzdičku pod jazykom bábätka, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.
A tiež si pozrite fotky rôznych polôh pri dojčení a toho, ako v nich dosiahnuť správne asymetrické prisatie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/polohy-pri-dojceni/
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:
http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/
2) Okrem toho je dôležité, aby bábätko nedostávalo fľašu, cumlík či klobúčik - pretože toto všetko môže situáciu len zhoršovať. Pri pokuse o prisatie bábätka na prsník v spolupráci s laktačnou poradkyňou bábätko budete bábätko prisávať s tzv. laktačnou pomôckou priamo na prsníku hneď pri prisávaní bábätka, aby ste udržali dobrý tok mlieka a bábätko bolo motivované na prsníku ostať a nehnevalo sa pri dojčení:
http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-dokrmit-priamo-na-prsniku/
3) Vyhodnotíte tiež spoločne, aké dávkovanie byliniek používať. Všetky vyššie uvedené kroky je potrebné spojiť s používaním byliniek, pretože bez úpravy prisatia samotné bylinky nepomôžu zvýšiť tvorbu mlieka z dlhodobého hľadiska. Ich používanie sa musí spojiť so zvýšením odberu mlieka z prsníka.
Pitie tekutín je dôležité pre vašu dostatočnú hydratáciu a aby ste sa cítili dobre. Nemusíte sa však nalievať vodou či polievkami len preto, aby sa zvýšila tvorba mlieka, pretože prehľad všetkých štúdií na túto tému ukázal, že samotné pitie tekutín tvorbu mlieka neovplyvňuje.
4) Jedna z dôležitých vecí, ktorú môžete začať robiť hneď je intenzívny fyzický kontakt. Vezmite si bábätko k sebe na hruď medzi prsia vyzlečené len do plienky tak, aby ste boli v kontakte koža na kožu. Môžete to robiť buď počas spania, keď si s ním ľahnete do postele, alebo keď si ho len v plienke dáte do nejakého nosiča či šatky. Tieto kroky pomôžu, aby sa dojčenie zlepšilo. Pomôžu vám, aby ste vystihovali momenty, kedy by bábätko bolo ochotné sa dojčiť. Nechajte ho dojčiť tak často a dlho, ako to potrebuje. Nechajte bábätko nech sa v kontakte s vami dostatočne vyspinká a potom ho pri príznakoch prebúdzania čo najskôr dávajte na prsník spolu s laktačnou pomôckou – nechajte ho piť, ak pije na prsníku samo, ak prestáva piť, pomôžte mu získať viac mlieka stláčaním prsníka. Keď sa výdatne napije, nechajte ho znova dobre vyspať v kontakte s vami.
Všetky tieto kroky je dôležité prejsť s osobnom kontakte s laktačnou poradkyňou, aby boli pre vás jednoduché a čo najrýchlejšie vám pomohli situáciu zlepšiť.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.