Koliky
Daniela 24.04.2025, 14:00
Dobrý deň. Dcérka má kolíky a chcem sa opýtať, či konzumovanie mojej stravy môže spôsobovať u dieťaťa plynatosť/koliky, či sa to dostane do mlieka. Dakujem krasne za odpoveď
Milá Stanislava,
ak sa vaše bábätko správa nespokojne, plače, priťahuje nožičky k telíčku, červenie v tváričke, poprdkáva, často sa toto správanie označí ako kolika a predpokladá sa, že príčinou je niečo, čo zjedla matka dieťaťa. V skutočnosti je v tom strava matky v drvivej väčšine prípadov nevinne a nemusíte robiť žiadne obmedzenia vo svojom jedálničku. Dojčiace ženy môžu jesť všetko bez obmedzenia a na vylúčenie akejkoľvek potraviny je potrebný konkrétny dôvod, netreba niektoré potraviny preventívne či paušálne vylučovať.
Existujú dlhé a najmä neopodstatnené zoznamy „zakázaných“ jedál pre dojčiace matky a to aj napriek tomu, že v skutočnosti počas dojčenia netreba dodržiavať žiadnu špeciálnu „diétu“ ani preventívne vylučovať z jedálnička potraviny. Mnohé dojčiace ženy v úprimnej snahe urobiť to najlepšie vylúčia zo stravy toľko potravín, že ich strava je mimoriadne oklieštená, čo nie je dobre. Obmedzovanie jedálnička dojčiacich žien nemá opodstatnenie vo vedeckých štúdiách, naopak viaceré vedecké štúdie dokázali, že zoznam potravín, ktoré sa dojčiacim ženám odporúčajú alebo zakazujú, nie je výsledkom vedeckých štúdií, ale kultúrnych zvyklostí. Prečítajte si k tejto téme náš podrobný článok.
V materskom mlieku sa nenachádzajú potraviny, ktoré zjeme. Jednotlivé látky sa dostávajú do krvi už ako enzýmami rozložené na základné stavebné kamene a aj tie sa vstrebávajú rozdielnym spôsobom, rozdielnou rýchlosťou. Aj prechod potravy tráviacim traktom závisí od viacerých faktorov, závisí to totiž od potraviny a od množstva a od kombinácie potravín. Trávenie potravy trvá od 2 – 5 dní. Napriek tomu, že v spoločnosti sa často obviňujú matky, že ich bábätko plače alebo ho „bolí bruško“ pre niečo, čo matka zjedla, pre takéto obviňovanie neexistujú žiadne vedecké dôkazy. Prečítajte si v našom článku, čo by mohlo byť pravdepodobnejšou príčinou plaču bábätiek a prejdite tieto možné príčiny osobne s laktačnou poradkyňou MAMILY:
https://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/
ktorá vám pomôže vyhodnotiť správanie vášho bábätka v kontexte toho, čo sa deje pri dojčení, ako je menežovaný spánok bábätka (čo býva najčastejšia príčina toho, prečo bábätká plačú v podvečerných hodinách).
Medzičasom môžete konzumovať to, na čo ste zvyknutá. V skutočnosti nie je vôbec také jednoduché spojiť konzumáciu niektorej potraviny s plačom dieťaťa. V drvivej väčšine prípadov plač dieťatka nemá súvislosť so stravou matky. Ak by ste nejakú súvislosť objavili a potvrdili, tak je možné, že jednu konkrétnu potravinu môže mať zmysel vylúčiť a vyskúšať neskôr (jednou z najčastejších takýchto potravín je kravské mlieko - aj keď tiež nie paušálne a nemá zmysel ho vylučovať bezdôvodne, ak patrí do jedálnička maky). Na vylúčenie danej potraviny treba pádny dôvod. A navyše, ak by aj daný dôvod bol skutočný, neznamená to, že toto isté bude platiť pre mnohé ďalšie ženy- tie pravdepodobne v drvivej väčšine žiaden takýchto problém mať nebudú. Dojčiace ženy na celom svete jedia vo všeobecnosti všetko bez rozdielu a bez toho, aby ich deti mali nejaké problémy.
Príčina plaču je väčšinou inde než v strave. Bábätká sú často nespokojné z niekoľkých dôvodov (ktoré sa často omylom pripisujú „problémom s bruškom“ či „strave matky“):
- Nedostatočný príjem mlieka zo strany bábätka. Nedostatočný tok mlieka počas dojčenia.
- Nedostatočný spánok bábätka a to, že bábätko potrebuje, aby sme mu pomohli zaspať.
- To, že bábätko „oznamuje“ potrebuje cikať a kakať. Ak táto potreba zostáva nepovšimnutá, tak sú niektoré bábätká skutočne nespokojné.
- Prílišná únava bábätka, príliš veľa podnetov, prílišná predráždenosť.
- Ak má matka príliš veľa mlieka a táto situácia nebola správne zvládnutá
- Používanie fľašky, cumlíka či klobúčika.
- Potreba bábätka byť nosené, v kontakte s matkou.
- Niekedy môže byť príčinou napríklad cudzorodá bielkovina. Ale toto nie je bežné a nie veľmi pravdepodobné. Vtedy môže pomôcť napríklad vylúčenie kravského mlieka zo stravy matky.
- Iné príčiny, medicínske príčiny.
Príčiny, ktoré sú vymenované v bodoch 1 – 8 s vami môže prejsť osobne laktačná poradkyňa MAMILY.
Dojčiaca žena môže jesť všetky potraviny, bez ohľadu na to, na ktoré písmeno sa začínajú (často sa napr. uvádza, že matky nesmú jesť zeleninu, ktorej názov začína na písmeno „k“), ovocie a zeleninu aj so šupkou, strukoviny, taktiež citrusové plody, cesnak, koreniny ako celý zoznam iných vecí, ktoré sa často spomínajú.
Všetky kultúry majú určité zoznamy jedál, ktoré ak sa pre jednotlivé krajiny porovnajú, tak si navzájom odporujú. Napríklad „teplé“ jedlá zakázané v Španielsku, podporujú tvorbu mlieka v Číne, kde sa dojčiacim matkám odporúčajú.
Ale všetky kultúry spoločne hovoria, že dôvodom, pre ktorý matky nemajú jesť tieto potraviny, sú prejavy správania bábätiek, ktoré sa vo všetkých kultúrach zhodujú: plynatosťou, kolikou, plačom, dermatitídou na zadočku, výsypom.
K rovnakým záverom prišla aj kanadská štúdia: Väčšina respondentiek spájala plač bábätka s bolesťou bruška a dúfala, že vyradenie určitých potravín z jedálnička, zníži mieru plaču. V štúdii zdôrazňujú, že respondentky toto uvádzali napriek tomu, že máme spoľahlivé vedecké dôkazy, že to tak nie je. Štúdia tiež uvádza, že je pochopiteľné, že chcú mať pokojné bábätko a pocit, že sú dobré matky vzhľadom na tlak okolia. A robia to až do bodu, kedy sa to stáva utrpením.
Rodina a priatelia tieto zákazy matkám neodovzdávajú s cieľom uškodiť im. Avšak posolstvo zákazov v tom, ako správanie dojčiacej matky následne vníma spoločnosť, je, že za všetky prejavy správania bábätka je vinná matka, ktorá spôsobila bábätku plač a bolesti bruška svojou nezodpovednosťou, tým, že sa neobmedzila v jedení toho, čo jedia ostatní ľudia a čo má aj ona rada.
Je dobré, ak sa žena stravuje zdravo – a ako má zdravé stravovanie vyzerať je otázka pre výživových odborníkov, dojčiaca žena nepotrebuje zdravú stravu o nič viac a o nič menej ako akýkoľvek iný človek.
Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.
Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.