Atopicky ekzem

Lenka    04.06.2013, 21:47

Dobry den, mam synceka, ktory ma 24 tyzdnov a uz asi 2-3 mesiace ma na lickach ekzem. Ja ani muz sme ho nikdy nemali. Na internete som hodne citala, ze ked syna kojim, mala by som vylucit zo stravy vlastne skoro vsetko, bez coho si neviem predstavit den. Mliecne vyrobky, cokolada, citrusy, oriesky, rozna zelenina. Pokial to bude naozaj nutne, som ochotna sa toho vsetkeho vzdat, len chcem vediet, ci je to naozaj potrebne, ci by ten ekzem tak ovplyvnovalo mliecko. Dakujem za odpoved. Lenka

Milá Lenka,

atopický ekzém je preto "atopický", že jeho pôvod nie je jasný. Nie je zrejmé, čo ho ovplyvňuje, a samozrejme, že ľudia majú rozmanité osobné skúsenosti ohľadne toho, čo im pomohlo. Ale neznamená to, že ekzém sa zlepší, ak zozbierate dohromady všetko, čo komu pomohlo do jedného zoznamu "zakázaných" potravín a budete dôsledne dodržiavať nejakú diétu.

Je jednoznačné, že ak má bábätko atopický ekzém, tak je dôležité pokračovať v dojčení. Ekzém sa pravdepodobne bude zlepšovať a následne zhoršovať, ale nezávisle od dojčenia. Dojčenie v tejto situácia pomáha dieťaťu rozličným spôsobom, a preto je dôležité, aby trvalo čo najdlhšie.

Nemusíte vynechávať zo svojho jedálnička celý zoznam potravín, pretože nie je zrejmé, čo je príčinou atopického ekzému, hoci ak by ste objavili nejakú priamu súvislosť s nejakou konkrétnou potravinou vo vašom prípade, tak samozrejme, že potravinu môžete vynechať.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Atopicky ekzem