Nadmerna tvorba mlieka

Janaj    01.10.2013, 09:23

Dobrý den, mam 11 tyzdnovu dcerku, ktora je plne dojcena. Prve dva mesiace priberala a pila velmi dobre. Posledne dva tyzdne sa trapime s dojcenim. Mam vela mlieka, napnute dvorce, co mne sice nesposobuje bolesti, ale mala sa tazsie prisava, pije hltavo, kratko, odtrha sa od prsníka a opat sa prisava, po pár opakovaniach az zurivo, co konci placom a odmietanim prsnika. Prisatie je spociatku dobre, pusa velika, ale každé opakovane je horšie, pocas pitia jej mlieko vyteka z pusinky, zadusa sa, pocujem zvuky ako jej zblnkoce v brusku. Po papani stikuta az ju naduva, aj opakovane, kasle. Snažím sa ponúkať jej prsnik co najcastejsie, ale nechce sa prisat. V noci pije lepšie, stane sa že jej zabehne a potom uz odmietne pokracovat. Prsia mam naliate, mam pocit ze mam prebytok mlieka, niekedy aj hrcky. Odsavacku nepouzivam, mala nepije ani z flase, nema ani dudlik. Posledne dni ako menej pije, tak sa mi tvoria aj hrcky. Odkedy mame tieto problemy, tak ma riedku zltu stolicu po každom papani. Stane sa, že sa vykaka este počas papania a potom prestane sat, hoci pila velmi kratko, zhruba dve minuty. Spinka často a kratko, musim ju na rukách uspavat. Predtym mala stolicu 2-3 krát denne a hustejsiu. Spinkala dlhšie a zaspala aj na prsniku. Teraz ma menej pocikanych plienok ako predtym. Na vahe nestojí, ale pribera pomaly, co na poslednej kontrole okomenovala nasa doktorka, uz som čakala, že mi bude kazat prikrmovat, co by som aj tak odmietla, lebo by som chcela dojcit co najdlhsie. Prosim o radu, ako si poradit s touto situaciou. Začínam bz vycerpana a nervozna, ked sa mala nenapapa. Posledne dni ju dojcim v polospanku, vtedy vie pekne regulovat tok mliecka, hoci niekedy aj tak nestiha pit. Neviem, či je možné nejako znížiť tvorbu mliecka, spomalit tok, velmi by nam to pomohlo. Bojim sa, že časom začne prsnik odmietat. Uz jej neslúži ako upokojovadlo, lebo mliecko tečie prirychlo. Mala mala porodnu hmotnost 3,3 kg, za prvych 8 tyzdnov pribrala na 5kg, a za posledne 4 týždne pribrala iba 300 g. Teraz ma 5,3kg. Dakujem za odpoved.

Milá Janaj,

situáciu, ktorú popisujete, je potrebné vidieť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S takýmito situáciami sa stretávame pri poradenstvách veľmi často a naša rada sa vám môže zdať veľmi paradoxná. Správanie bábätiek, ktoré nám mamičky popisujú a ktoré je podobné, ako správanie vášho bábätka tak, ako ho popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Nejde o problém bábätka s tým, že máte nadmernú tvorbu mlieka. Uvedomte si, že 11 týždňov bábätko túto situáciu zvládalo a nemalo s nadmernou tvorbou mlieka problém. Zároveň si uvedomte, že prestalo priberať tak, ako priberalo. Príčina teda pravdepodobne nie je nadmerná tvorba mlieka, ale opak.

Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Takáto situácia sa paradoxne často stáva mamičkám, ktorých bábätká spočiatku vynikajúco priberajú a ktoré majú od začiatku veľmi veľa mlieka. Napriek tomu, že matka subjektívne naďalej môže pociťovať, že sa jej tvorí veľa mlieka, môže mať hrčky v prsníkoch, opuchnuté dvorce. Dôvodom tohto správania bábätka vysoko pravdepodobne je, že s vysokou tvorbou mlieka súvisí aj to, že bábätko je zvyknuté na rýchly tok mlieka a ak sa tento spomalí, tak bez ohľadu na ešte stále vysokú tvorbu mlieka, bábätko nemusí byť spokojné a reaguje tak, ako popisujú mamičky vo svojich skúsenostiach - rozplače sa, saje si pästičku, hnevá sa pri dojčení atď., a táto situácia má tendenciu zhoršovať sa niekedy až do úplného odmietania prsníka.

Rozumieme, že vzhľadom na to, čo popisujete (najmä so zadúšaním sa bábätka na prsníku, kašlaním, nadúvaním) sa vám táto teória nebude zdať pravdivá, aj preto by bolo najlepšie, aby ste situáciu riešili osobne s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám môže priamo pri pozorovaní dojčenia toto lepšie vysvetliť.

Kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Nadmerna tvorba mlieka