ako sa zbavit klobucikov

miriamka    01.02.2012, 22:02

mala som zapal prsnika a poranene cele bradavky tie aj tak vkuse mam ,tak som si nasadila na par dni klobuciky koli tomu ze sa odtahovala od prsnika prisala a dookola to iste a tak mi zosuchala bradavky...no po par dnoch sa mi zahojili a nechce sa prisat strasne sa hneva az zuri ma len dva mesiace a kojim uz tyzden tak s klobucikami,stale skusam prikladat aj v noci ospalu ale zacne plakat a zurit tak musim dat ten klobucik...je mozne ze som dostala z toho zapal prs z klobucika,a este chcem sa opitat ako casto umyvat prsia za den a pred dojcenim ci po dojceni.. ked mam casto zapaly mala som uz dva...a co je dobre natierat bradavky lebo mne nic nepomaha,,,,a ci sa moze kojit s timi klobucikami aj niekolko mesiacov ak sa ich nezbavim.dakujem za odpoved

Milá Miriamka,

vo vašej situácii by bolo najlepšie, aby ste poprosili laktačnú poradkyňu vo svojom okolí o osobnú návštevu.

To, že píšete, že ste mali zápal prsníka a že ešte stále máte poranené celé bradavky, by si vyžadovalo bližšie preskúmanie a zdiagnostikovanie príčiny poranených bradaviek, čo by viedlo k návrhu na liečbu. Ak vás bolesť bradaviek doviedla až k použitiu klobúčikov, bola pravdepodobne veľmi závažná, a jednou z príčin takejto bolesti môže byť aj kandidóza na prsníku. Poradkyňa by vám teda pri osobnej návšteve pomohla so správnym prisatím a polohou tak, aby sa zlepšila situácia s bradavkami, a na základe pozorovania a anamnézy by vám dokázala poradiť, ako ďalej pri riešení situácie s bradavkami postupovať.

Ak používate klobúčik, nemusí byť jednoduché prejsť naspäť na prisatie priamo na prsníku. Základy toho, ako to urobiť, by vás naučila poradkyňa v osobnom kontakte s vami. Dôležitým kritériom pre úspech je udržanie dostatočne vysokej tvorby mlieka. Okrem toho môžete tiež využiť postupy Ako prekonať „štrajk“ v dojčení uvedené v tomto dokumente, a to bez ohľadu na to, že je určený na iný účel. Skúste si tiež pozrieť tento dokument o neprisávajúcom sa dieťati a postupujte podľa krokov, ktoré sú v ňom uvedené.

K vašim ďalším otázkam:

1) Klobúčik môže podporovať rast candidy albicans a následná infekcia môže mať niekedy podobné prejavy ako zápal prsníka, a preto áno, klobúčik môže byť jednou z vecí, ktorá celú situáciu zhoršuje

2) Prsia si netreba špeciálne umývať ani pred dojčením, ani po dojčení. Stačí obyčajná bežná hygiena, ktorú bežne robíte. Naopak, časté umývanie prsníkov viackrát za deň nie je vhodné.

3) Vo všeobecnosti nie je dobré natierať bradavky ničím, obzvlášť nie preventívne. Za normálnych okolností nie sú potrebné žiadne krémy ani mastičky. Vo vašej situácii po diagnostike problému, pravdepodobne bude potrebná špeciálna masť, prípadne aj ďalšie prostriedky uvedené v tomto dokumente.

4) Je dôležité, aby ste podnikli horeuvedené kroky pre to, aby ste sa klobúčikov zbavili. Je možné, že to nebude jednoduché, ale stojí to za to. Ak by ste mali mimoriadne vynikajúcu tvorbu mlieka, tak je možné, že sa vám poradí dojčiť niekoľko mesiacov, ale bábätko, ktoré je prisaté na klobúčiku, nie je prisaté na prsník, priamy kontakt s prsníkom mu chýba, a dojčenie je viac než len pitie mlieka. Aj pri vynikajúcej tvorbe mlieka sa navyše môže stať, že sa postupne zníži. Aj toto je dôvod, pre ktorý je odstránenie klobúčika dôležité. 

Záverom ešte pre ostatných čitateľov všeobecná poznámka o používaní klobúčikov:

Klobúčiky nie sú pre dojčenie užitočná pomôcka, práve naopak. Z dlhodbého hľadiska spôsobujú problémy. Klobúčiky patria do kategórie umelých náhrad prsníka. Nie sú vhodné ani pri poranených bradavkách, ani pri "plochých" či "vpáčených" bradavkách. Obe situácie majú iné riešenia, ktoré z dlhodobého hľadiska pomáhajú udržať dojčenie. Po začatí používania klobúčikov, nie je jednoduché sa ich zbaviť, dieťa, ktorého mamička používa klobúčiky, môže prsník odmietať. V skutočnosti sa dieťa na klobúčiku totiž na prsník neprisáva. To má za následok aj ďalšiu skutočnosť: používanie klobúčika z dlhodobého hľadiska znižuje tvorbu mlieka, hoci sa to nemusí prejaviť v hneď. Dlhodobo dojčiť s klobúčikom nie je zaručené a väčšinou sa to podarí iba mamičkám, ktoré majú veľmi vysokú tvorbu mlieka, ktorá sa takto vysoká udrží - a toto nie je bežné. Za oveľa častejší je možné považovať scenár, v ktorom sa tvorba mlieka počas používania klobúčikov postupne znižuje do takej miery, že začne byť dokrmovanie potrebné, a to do takej miery, že je možné, že mamička prejde na kŕmenie z fľaše. Toto je dôvod, pre ktorý možno povedať, že kobúčiky na začiatku môžu vytvárať falošný dojem, že mamička vlastne dojčí a že je všetko v najlepšom poriadku. Najlepšie je teda nezačať používať klobúčiky vôbec a v prípade potreby riešiť otázky s dojčením, bolestivými bradavkami či neprisávajúcim sa dieťatkom efektívnejším spôsobom.

Prečítajte si tiež príbeh jednej mamičky o klobúčikoch:

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/clanky/oskar-mamila-klobuciky-pri-dojceni-3-2011.pdfVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > ako sa zbavit klobucikov