Dudlík a usínání

Radka    03.10.2014, 18:23

Dobrý den, mám půlroční dceru, která je plně kojená. Od čtvrtého měsíce začala přibírat méně (dle doktorky pod tabukovými hodnotami), začala méně pít přes den, více brečet. U prsa se neuklidnila jako dříve, zkusila jsem jí dát dudlík, který dříve odmítala. Uklidnila se. Příčina pláče byla posléze objasněna, prořezávaly se jí spodní zuby. Situace s kojením se zlepšila. Nicméně dudák jí zůstal, potřebuje ho na usínání. Ted opět začala špatně pít přes den (i když mléka mám pravděpodobně dost), usíná s dudákem - přes den i noci. Četla jsem článek o dudlících http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/, dle něho může mít její odmítání prsu přes den souvislost s dudáním dudáku. Co mohu udělat proto, abychom se dudáku zbavily? Ráda bych ji uspávala u prsa, což teď nejde....když už se to povede, po chvilce se vzbudí a brečí...Děkuji.

Milá Radko,

vo vašej situácii je potrebné stretnúť sa s poradkyňou pri dojčení osobne:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

aby ste sa spoločne pozreli na dojčenie a vyhodnotili výdatnosť dojčenia a správanie bábätka pri dojčení. Okrem toho spoločne s poradkyňou prejdete zoznam možných príčin poklesu tvorby mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

Používanie cumlíku skutočne môže byť faktorom, ktorý výrazne ovplyvňuje dojčenie, navyše v situácii, kedy bábätko už pred tým prestalo dostatočne priberať, je pravdepodobné, že išlo o prvú reakciu na zníženie toku mlieka.

V takom prípade je kľúčové zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál. Kľúčovým krokom je aj využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Okrem toho v tomto prípade môžu pomôcť aj príkrmy – bábätko, ktoré nebude príliš hladné, s väčšou pravdepodobnosťou bude spokojné aj v prípade, že tok mlieka nebude preňho ideálny.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.
Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:
Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť.
Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva.
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka.
A tiež si pozrite fotky správneho prisatia.
Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka.

V tejto situácii je mimoriadne dôležité snažiť sa postupne prestať používať cumlík. Vaše rozhodnutie zrušiť používanie cumlíka je správne. Samozrejme, že to nie je jednoduché, máme však skúsenosti, že mamičky, ktoré sú odhodlané cumlík nepoužívať, postupne nachádzajú spôsoby, ako to urobiť, aj keď to nie je zo dňa na deň a nejakú dobu to môže trvať. Prvým krokom je nahrádzať používanie cumlíka inými stratégiami v čase, kedy je bábätko relatívne spokojné. Môže vám pomôcť hneď ako vidíte, že bábätko prestáva byť spokojné, prípadne hneď ako sa nadojčí a nezaspalo pri dojčení, ho vziať na ruky a pokúsiť sa ho uspať nosením na rukách prípadne v nejakom detskom nosiči. Bábätká v tomto veku dobre uspávajú monotónne podnety, napr. hojdanie sa na fitlopte alebo nosenie počas niektorých domácich prác, napr. vysávania. Prípadne bábätko vezmite v nosiči von a možno zaspí tam. Postupne sa vám takto podarí znížiť používanie cumlíka a spolu so zlepšením dojčenia spoločne s poradkyňou sa vám podarí postupne prestať používať cumlík na spánok.

Tieto kroky môžete navyše podporiť krokmi, ktoré podporia naviazanosť bábätka na matku:

- spoločným spaním
- fyzickým kontaktom počas dňa v čo najväčšej možnej miere (ideálne aj koža na kožu) – v tomto vám môže pomôcť šatka alebo možno ešte lepšie nejaký ergonomický nosič, do ktorého je bábätko možné vložiť rýchlejšie než do šatky
- pokúste sa zmeniť dennú rutinu, neuspávať dieťa tak, ako doteraz napr. pravidelnou prechádzkou v kočíku v určitú dobu, môžete skúsiť napr. vložiť dieťa do nosiča v čase, kedy by už mohlo byť ospalé a uspať ho napr. pri vysávaní alebo inej monotónnej domácej práci. Časom sa vám pravdepodobne podarí takto zmeniť zaužívané postupy, v ktorých ste doteraz používali cumlík.
- aktivitami, ktoré podporia spoločný kontakt, napr. spoločným kúpaním, môžete dieťatku počas dňa ponúkať vo vhodnej chvíli prsník neobvyklým spôsobom – napr. pri chôdzi, pri hojdaní sa na fitlopte atď. Nenúťte ho a neznechuťte mu dojčenie tým, že mu ho budete vnucovať
- vyhnite sa tomu, aby ste zo snahy o dojčenie urobili boj a aby dieťa pri tom plakalo
- na dojčenie sa snažte vystihnúť okamihy, keď dieťa nie je pri plnom vedomí (zaspávanie,
- prebúdzanie, noc)

Pomôcť vám môže aj začať navštevovať podpornú skupinu dojčiacich matiek, v ktorej možno spoznáte mamičky v podobnej situácii a môžete sa navzájom podporovať pri odstraňovaní cumlíka.

Prečítajte si tiež tento príbeh mamičky, ktorej sa podarilo cumlík odstrániť

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pribehy-matiek/pribeh-o-cumliku-diana-eliasova.pdfVaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dudlík a usínání