mast na bolestive bradavky a striedanie prsnikov

zuzu    01.03.2012, 10:45

DObry den, prosim vas o radu ci je potrebne pri zacinajucej bolesti bradavky pri sati a pocite suchych bradaviek so zacervenanim medzi "ryhami" si bradavky mastit nej. specialnou mastou? Viem ze vela je to aj o prisati. Mne sa zda ze nas maly sa prisaje aj saje dobre - podla vasich popisov a foto (zial videa sa mi nedaju otvorit). MA teraz 3 tyzdne, teraz plne dojcim bez dokrmovania (po porode sme zial 2 dni nemohli kojit kvoli operacii maleho a anesteze= krmila som zenskym mliekom cez striekacku al. cez hadicku na prsniku. 2.den som mala zapalene /naliate prisia/ a suche vyraskovite prsia nie dvorce ani bradavky. Ale na 3-4. den som uz normalne kojila... Suche mam obcas aj prsia samotne, tak si ich natieram vazelinou z lekarne- je mozne ju pouzit aj na bradavky? je potrebne ju odstranit pred kojenim? alebo aka je dobra prirodzena alternativa na bradavky? lanolin? ina mast? Este 1 otazka k dojceniu- ak dojcim v 1 kojeni len z 1 prsnika (asi 10-15 min. s pauzami, na zaciatku intenzivne satie maleho, pri ktorom je spokojny) aj so stlacanim prsnika a zda sa mi ze je pred dalsim dojcenim ten isty prisnik este poloplny, mam 2. dojcenie pokracovat na 1. prsniku? po akom case sa straca pristup zadneho hutnejsieho mlieka pri sati z prsnika? Dakujem velmi za odpovede. Je skvele ze existujete :) Zuzu

Milá Zuzu,

máte pravdu, veľká časť liečby bolestivých bradaviek spočíva v zlepšení polohy a prisatia - a reálne je toto možné skutočne skontrolovať až v priamom kontakte s poradkyňou pri dojčení. Poradkyňa sa pri prisávaní zameria na dôležité detaily, ktoré vám prostredníctvom fotografií nemusia byť jasné.

Napriek tomu, je skutočne možné, že i napriek dobrému prisatiu vás bradavky skutočne bolia. Váš opis pocitov a vzhľadu bradaviek by zodpovedal tomu, že ide o viac než len otázku správneho prisatia (hoci aj v takom prípade je prisatie kľúčom ku konečnému riešeniu). Samozrejme, že v takejto veci sa nedá radiť cez internet, pretože toto je skutočne potrebné vidieť, preto vám odporúčame návštevu laktačnej poradkyne, ktorá zváži, či vo vašom prípade môže ísť napríklad o kvasinkovú infekciu, ktorá by sa mohla prejavovať podobne, ako ste napísali, jej riešenie je potom v tomto dokumente. V takom prípade je možné, že bude potrebovať špeciálnu mastičku, ktorú tento dokument popisuje - ak by ste o jej konkrétnom zložení chceli vedieť viac, môžete nám napísať na našu adresu: dojcenie@mamila.sk Ak ide skutočne napríklad o kvasinkovú infekciu, potom vám táto mastička pravdepodobne pomôže, a iné riešenia ako vazelína nemusia byť účinné, prípadne môžu byť kontraproduktívne.  Vazelínu či lanolín a ani mastičku, o ktorej sme vám písali, nemusíte pred dojčením umývať, aj keď sa natierajú na bradavky.

Čo sa týka vašej druhej otázky:

Veľkú časť odpovede týkajúcu sa neužitočnosti konceptu "predného" a "zadného" mlieka nájdete v tejto predchádzajúcej odpovedi, odporúčame vám, aby ste ju prečítali aj spoločne s linkom, ktorý sa v danej odpovedi nachádza:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=282

Ohľadne striedania prsníkov: Nemá zmysel vytvárať pravidlá o tom, či dojčiť z jedného prsníka alebo či pri ďalšom dojčením začínať z rovnakého prsníka alebo ponúknuť druhý. Takéto pravidlá nie sú pre dojčenie dobré. To, čo je dôležité, je to, čo ste napísali: čiže sledovať pitie bábätka na prsníku a ak pije, pije aj so stláčaním a prsník "dopije" (či už ani so stláčaním nepije), potom mu je dobré ponúknuť druhý prsník - a je jedno, či sa to udeje už počas jedného dojčenia alebo až pri druhom dojčení, alebo či pri dojčení viackrát prsníky vystriedate. Dôležité je pitie bábätka, striedanie prsníkov je až dôsledkom toho, ako pitie vyzerá. Ak bábätko po "dopití" jedného prsníka už o druhý nejaví záujem a je spokojné, tak mu ho netreba vnucovať. Ak chce, pokojne môže piť aj z druhého. Ak mu pri ďalšom dojčení ponúknete prvý prsník a ono bude piť, tak je to v poriadku - a kedykoľvek prejaví záujem o druhý, tak je dobré mu umožniť piť aj z druhé. To, ako to bude pri konkrétnych dojčeniach vyzerať, sa môže meniť aj priebehu jednotlivých dní a týždňov, takže aj pre to nie je dobré držať sa nejakého pravidla len preto, že si človek dané pravidlo vytvoril.Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > mast na bolestive bradavky a striedanie prsnikov