Dojčenie a užívanie AD

Soňa    12.12.2014, 14:35

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na Váš názor ohľadom dojčenia a užívania AD. Počas celého tehotenstva užívam 1/2 tablety Paretinu a 1/3 Trittica. Dnes mi moja psychiatrička povedala, že po pôrode mám všetko vysadiť a skúsiť dojčiť bez liekov. Ak to nepôjde, tak prestať dojčiť a znovu nasadieť lieky. Som z toho veľmi nešťastna lebo som si myslela, že je možné dojčiť a zároveň užívať lieky. Na začiatku tehotenstva som sa pokúsila vysadiť, no bolo mi veľmi zle a doktorka mi liečbu opať nasadila. Pri prvom tehotenstve som bola celý čas bez liekov aj po pôrode, no upadla som do ťažkej depresie, kde som po 6. týždňoch hrozných stavov odstavila mlieko a začala brať lieky.Prosím Vás poraďte mi, čo by bolo pre mňa najlepším riešením. Veľmi by som chcela dojčiť no z vysadenia liekov mám obrovský strach.Ďakujem

Milá Soňa,

áno, môžete tieto lieky popri dojčení užívať.  Vo všeobecnosti medzi vhodnejšie antidepresíva patria staršie, odskúšanejšie antidepresíva. Do tejto kategórie patrí väčšina antidepresív, medzi najideálnejšie patrí napríklad paroxetín,sertralín, escitalopram a podobne. Užívať popri dojčení môžete aj mnohé iné antidepresíva. 

Prečítajte si k tomu aj tieto informácie:
http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/lieky/

Tieto lieky nepredstavujú dôvod na to, aby ste nedojčili. Pokračovať v dojčení je v tejto situácii bezpečnejšie aj pre vás, aj pre vaše bábätko. Vysvetlenia prečo sa môžete liečiť a súčasne dojčiť sú komplexné, ale jedným z mimoriadne dôležitých faktorov je, že do celej rovnice treba pripočítať riziká, ktoré kŕmenie umelým mliekom prináša, a to tak pre bábätko ako aj pre vás. Dojčenie je dôležité okrem iného pre rozvoj mozgu bábätka a tiež z hľadisko ochrany bábätka pred možnými psychiatrickými diagnózami v dospelosti. Hľadajte možnosti, ako pokračovať v dojčení a zároveň sa liečiť. 

Prečítajte si aj túto odpoveď z poradne dojčenia:

http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=831Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Dojčenie a užívanie AD