Rychly tok mlieka + cvicenie pri kojeni

Eva    01.01.2015, 16:42

Dobry den, Mam mesacneho chlapceka. Je krmeny len materskym mliekom a to cez den cca kazde tri hodiny a vecer cca kazde styri hodiny pripadne ak si vypyta aj skor. Kazde kojenie ponukam iny prsnik. Vyzera to tak ze posledne kojenia mam nejako viac mliecka lebo maly sa snazi papat ale len hlta ale pocujem ze zabuda dychat. A pocujem ako sa nahlta vzduchu a potom sa strasne rozculuje a uz sa nechce prisat. Potom si odgrgne aj 5 krat a po dlhsej dobe ked sa ukludni sa znova prisaje. Niekedy ale uz vobec nechce. Je mozne ze sa dokaze dosyta napit aj za napr. 5 minut ci menej? Bojim sa ze ma brusko len plne vzduchu a tym si mysli ze je syte. Myslite si ze keby bol hladny plakal by? Lebo aj ked pije kratko tak pekne prespi. Zatial pekne priberal 200 g potom 240 g za tyzden.Berieme aj kvapky sab simplex - trikrat denne po 7 kvapiek a obcas ma aj zelenkavu stolicu. Nemoze to byt od hladu? + chcela by som si obcas zacvicit doma tak pol hodinkuhodinku denne zumbu nemozem stratit mlieko? Dakujem za radu

Milá Eva,

situáciu, ktorú popisujete, je potrebné vidieť v osobnom kontakte s poradkyňou pri dojčení:

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

S takýmito situáciami sa stretávame pri poradenstvách veľmi často a naša rada sa vám môže zdať veľmi paradoxná. Správanie bábätiek, ktoré nám mamičky popisujú a ktoré je podobné, ako správanie vášho bábätka tak, ako ho popisujete, súvisí s reakciou na tok mlieka, ktorý bábätko vníma ako nedostatočný. Nejde o problém bábätka s tým, že máte nadmernú tvorbu mlieka. Uvedomte si, že mesiac bábätko túto situáciu zvládalo a nemalo s nadmernou tvorbou mlieka problém. Príčina teda pravdepodobne nie je nadmerná tvorba mlieka, ale opak - možný pomalší tok mlieka.

Prečítajte si úvod tohto článku popisujúci skúsenosti mamičiek s touto situáciou: http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/odmietanie-dojcenia/

Takéto situácie sa stávajú z niekoľkých príčin, medzi ktoré môže patriť aj to, že prisatie bábätka nie je od začiatku úplne správne a v dôsledku toho sa tvorba mlieka postupne znižuje - toto je pomerne nenápadný proces, ktorý začne byť vypuklý až v období, keď sa bábätko začne prisávať a odťahovať, naťahuje bradavku, hnevá sa, vrtí sa, plače a znova sa prisáva a znova plače, až sa úplne odmieta prisať.

Zelená stolica môže súvisieť s touto situáciou. Zelená stolica nepredstavuje žiadny problém, ak ide o bábätko, ktoré dostatočne priberá, prospieva a pri dojčení je spokojné (a z vašej otázky vyplýva, že minimálne táto tretia podmienka nie je splnená). Ak sa zelená stolica vyskytuje pri bábätku, ktoré nepriberá alebo nie je spokojné pri dojčení (a to sa zdá je váš prípad), potom je potrebné zlepšiť dojčenie. Zelená stolica je v takom prípade len ukazovateľ toho, že dojčenie možno je dobré upraviť. Ak sa upraví dojčenie, nie je potrebné ďalej riešiť zelenú stolicu, aj keby sa ešte vyskytovala, pokiaľ bude bábätko spokojné pri dojčení, bude priberať a prospievať, netreba zelenú stolicu riešiť.

Bábätká sa pri dojčení nemôžu nahltať vzduchu, dojčenie nie je to isté, ako pitie z fľašky, bábätká pri dojčení dokážu dýchať a piť súčasne a navyše, dokiaľ sú prisaté na prsníku, nie je možné, aby Sali vzduch. Rozumieme, že vzhľadom na to, čo popisujete (najmä so zadúšaním sa bábätka na prsníku, kašlaním) sa vám teória o reakcii na znížený tok mlieka nebude zdať pravdivá, aj preto by bolo najlepšie, aby ste situáciu riešili osobne s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám môže priamo pri pozorovaní dojčenia toto lepšie vysvetliť.  Pri pozorovaní dojčenia je možné naučiť sa rozlíšiť, kedy bábätko na prsníku pije a kedy saje bez pitia a vedieť posúdiť, nakoľko výdatne bábätko pri dojčení pije a toto vám umožní vidieť túto situáciu na základe skutočného pozorovania dojčenia.

V prípade, že s poradkyňou vyhodnotíte, že ide skutočne o reakciu na znížený tok mlieka, kľúčom k zlepšeniu takejto situácie je zvýšenie tvorby mlieka a ďalšie kroky, ktoré popisuje tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-poradkyne/materialy-pre-poradkyne/strajk/           

Kľúčovým krokom je využívať fyzický kontakt s bábätkom, najmä kontakt koža na kožu a spoločné spanie - je pravdepodobné, že dieťatko sa prisaje, ak bude blízko vášho prsníka, keď bude rozospaté v polospánku pri zaspávaní alebo prebúdzaní. Skúšajte to, ale bez toho, aby ste ho do dojčenia nútili. Dajte mu čas a veľa fyzického kontaktu s príležitosťami na dojčenie.

Pre praktickú realizáciu uvedených krokov vám môže pomôcť byť v kontakte s poradkyňou pri dojčení, ktorá vám poskytne psychickú podporu a usmernenie, ako postupovať.

http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/

Okrem toho môžete urobiť tieto kroky:

Pozrite si videá prisávania a pitia a skúste ich napodobniť:

http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne-ukazky-spravneho-dojcenia/

Navyše k videám si prečítajte tento návod na to, ako sa bábätko prisáva:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/ako-sa-dieta-prisava/
Od správneho prisatia totiž závisí dobré pitie bábätka. Poradkyňa pri dojčení skontroluje tiež uzdičku pod jazykom, ktorá môže spôsobovať časť tej situácie, ktorú popisujete.

A tiež si pozrite fotky správneho prisatia:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/spravne-prisatie-fotky/

Naučte sa, ako pomôcť bábätku stláčaním prsníka, aby vypilo viac mlieka:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/stlacanie-prsnika/

Okrem toho by bolo dobré preštudovať si tento materiál:

http://www.mamila.sk/pre-matky/pomoc-pri-dojceni/dieta-prestalo-priberat/

ktorý popisuje možné príčiny poklesu tvorby mlieka a ak niektorá z týchto príčin môže byť príčinou poklesu tvorby mlieka vo vašom prípade, spolu s poradkyňou pri dojčení môžete pracovať na jej odstránení.

Počas dojčenia samozrejme môžete cvičiť, nespôsobí to zníženie tvorby mlieka ani to neovplyvní kvalitu či zloženie mlieka. Nemusíte sa obávať, cvičte tak, ako vám vyhovuje. Vysvetlenie prečo nie je vhodné matkám zakazovať cvičiť (či robiť čokoľvek, na čo sú bežne zvyknuté) počas dojčenia, si prečítajte tu:

http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/chudnutie-sport/Vaše otázky berieme veľmi vážne a pri každej z nich sa snažíme vrámci vami zadaných údajov poskytnúť čo najlepšiu odpoveď, ktorú v prípade potreby konzultujeme aj so svetovými odborníkmi. Vašej otázke venujeme minimálne pol hodinu, v prípade potreby i viac. Pre budúcu činnosť tejto poradne je kľúčové aj jej financovanie - preto bude pre nás veľká pomoc, ak by ste dokázali naše úsilie oceniť i finančne.

Finančný príspevok nie je podmienkou pre poskytnutie odpovede - odpovieme vám bez ohľadu na jeho zaslanie. Ak si finančný príspevok nemôžete dovoliť, na vašu otázku radi odpovieme zdarma, pretože naším cieľom je pomáhať všetkým mamičkám a bábätkám pri dojčení.


« späť na zoznam otázok

Mamila.sk > Poradňa dojčenia > Rychly tok mlieka + cvicenie pri kojeni